Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać piec 2-funkyjny?

27 Lip 2009 00:02 4285 21
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem na etapie wyboru pieca do nowo budowanego domu. Powierzchnia ok 120m2 5 pokoi, 2 łazienki. Do najdalszego odbiornika cwu około 7m. Cwu w kuchni z małego bojlerka bo za daleko. Dom budowany w okolicach Poznania.
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Najlepiej zacznij od osiągalności serwisu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z serwisem w okolicach Poznania kłopotu nie będzie.Zapoznaj się z ofertą Vaillanta i Brotje.Ten drugi kocioł ma w swej ofercie Bims Plus.Dysponują też własną bazą serwisową.
    Z kolei ja proponuję Ci produkty marki Viessmann :)
  • Poziom 9  
    z serwisem w okolicach Poznania nie ma problemu bo chyba na wszystkie marki znalazłem. a możecie podać jakieś modele na które warto zwrócić uwagę? max chciałbym wydać na piec 3000-3500. Jaką moc musiałby mieć taki kocioł aby obsłużyć dom 120m2 z 3-osobową rodziną?
    Do domu jednorodzinnego nie polecam kotła 2-funkcyjnego. W domach należy montować kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem wody użytkowej lub kotły z zintegrowanym podgrzewaczem wody. Z kotła 2-funkcyjnego w domu nie będziesz zadowolony, a jeśli już to tylko na chwilę do póki wymiennik c.w.u. nie zabrudzi się.
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To prawda.
  • Poziom 9  
    a czasem nie jest droższy w eksploatacji taki 1-funkcyjny z zasobnikiem. i pewnie w zakupie będzie droższy
    Źle patrzysz na sprawę. Jak chcesz jechać tanio do Ameryki to kup sobie hulajnogę, ale jak chcesz szybko i sprawnie to wsiadaj do samolotu. I co będzie taniej ? I czy taniej będzie znaczyło dobrze ?
  • Poziom 9  
    a możesz podać jakiś model pieca, na który warto zwrócić uwagę? na początku września ma wejść instalator więc muszę się już zacząć poważnie rozglądać
    Vitodens 200-W, Vitodens 222-W (to Viessmann). Ale inne też się zapewne nadają :) Sprawę należy oddać kumatej firmie która prowadzi jednocześnie serwis. Trzeba odpowiednio dobrać automatykę (stałotemperaturowa przy kondensacie mija się z celem, a z kolei kondensat przy małych grzejnikach też mija się z celem). Więc dobór kotła wbrew pozorom to nie jest prosta sprawa. Wraz z doborem kotła należy zastanowić się nad typem instalacji c.o. (polecam podłogówkę w całym domu).

Jak instalator nie wie co doradzić to zrezygnuj z niego. Niech On weźmie odpowiedzialność za instalację c.o. w Twoim domu. Nie bierz niepotrzebnie tego na siebie, bo i po co ?
  • Poziom 9  
    podłogówka odpada bo w całym domu poza lazienkami i holem będzie drewno. rozmawiałem z jednym instalatorem to stwierdził że mam sam wybrać kocioł i kaloryfery a on to tylko zamontuje, więc chyba go sobie daruje. Znalazłem kocioł vaillanta ( Vaillant atmoTEC VUW pro 240-3 ) w rozsądnej cenie i odpowiednimi parametrami i chyba sie na niego zdecyduje. teraz tylko pytanie czy grzejniki wybrać stalowe czy aluminium?
    Daruj go sobie i idź do firmy która dobierze, zamontuje i będzie naprawiać w razie potrzeby to co się zepsuje (gwarancja u jednego dostawcy). Grzejnik aluminiowe - tak ale tylko wtedy gdy nie będzie miedzi w instalacji. Jeśli będzie miedź to trzeba montować stalowe.
    Bez przesady ,grzejniki alu można montować do instalacji miedzianej (pod pewnymi warunkami)sam mam instalacje
    CU + grzejniki ALU od 12 lat ,we Włoszech widywałem instalacje CU +grzejniki Alu pracujące od lat 50 ubiegłego wieku. Producenci kotłów (gdzie nagrzewnice i wszystkie połączenia są z CU)nie stawiają warunków ,że nie mogą współpracować z grzejnikami alu.
    Chodzi mi o połączenie instalacji c.o. miedzi z grzejnikami Alu. Czy uważasz na 100% że można to łączyć? Bo ja mam inne zdanie.
  • Poziom 11  
    Z doświadczenia polecałbym do domku jednorodzinnego piec jednofunkcyjny ( np. Immergaz- bardzo dobre i tanie piece) z zasobnikiem ciepłej wody i cyrkulacją ciepłej wody, ogrzewanie podłogowe (nadaje się również pod wysezonowane deski na podłogę i każde inne wykończenie), ewentualnie grzejniki stalowe płytowe, które oddają w 80% ciepło poprzez promieniowanie i tylko w 20% poprzez konwekcję, są estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości.
    Jeżeli chodzi o łączenie grzejników aluminiowych z miedzią to zdania naukowców są podzielone. W praktyce są robione tysiące takich instalacji i nic się z nimi nie dzieje. Jeżeli ktoś jest zdecydowanie przeciwny takiej konfiguracji, to tylko producenci instalacji tworzyw sztucznych.
    Przerabiałem już 15 letnie instalacje i z tworzyw sztucznych, alupeksów i miedziane i tylko te ostatnie nie budziły żadnych zastrzeżeń. Tworzywa sztuczne były pozarastane a alupeksy porozwarstwiane i jedne i drugie nie najlepiej znoszą wysokie temperatury-po prostu potrafią się stopić ( z mojego doświadczenia.
    Ponadto wg przepisów do każdego urządzenia grzewczego gazowego wymagane jest podejście z zimną wodą lub powrót c.o. rurą stalową lub miedzianą na odcinku 1m, natomiast odejścia na odcinku 1,5m.
    Na koniec jeżeli chciałbyś zastosować piec dwufunkcyjny to tylko o prostej budowie i bez mechanicznych zaworów trójdrożnych przełączających ciepłą wodę na c.o.( polecam np. Termet lub Immergaz).
    Pozdrawiam.

P.S. Zapomniałem dodać, że najnowsze piece atmosferyczne (z otwartą komorą spalania)Immergaza kosztują ok.2000zł i mają ciepłą wodę bezpośrednio z nagrzewnicy a nie z problematycznego wymiennika płytowego, sterowanego zaworem trójdrożnym. Wersja z zamkniętą komorą spalania kosztuje ok.500zł więcej. Są to włoskie piece, składane od niedawna na Słowacji.
    połączenia CU-AL oczywiście nie można stosować, ale
    w energetyce od dawna stosowane były podkładki cu/al
    do połączeń przewodów elektr miedzianych z aluminiowymi
    w przypadku instalacji CO nie ma styku cu/al bo jest element pośredni (zawór ,srubunek ,nypel GZ mosiężny i korek grzejnika)który powoduje izlację styku cu/al. Oczywiście wiem że fizyk znajdzie jeszcze inne powody do dyskwalifikowania takiego połączenia ,ale długoletnia praktyka łączenia instalacji CU z grzejnikami AL (które nie są dosłownie AL ,tylko ze stopu AL z krzemem i miedzia )wykazują brak jakiegokolwiek negatywnego wpływu na trwałość instalacji ,pod warunkiem że woda spełnia wymagania norm (nie może być zasadowa ani kwaśna)PH neutralne ,czyli tak jak woda pitna
  • Poziom 13  
    Problem z połączeniem Al i Cu ma podłoże w szeregi elektrochemicznym metali. Potencjał standardowy Cu + 0,52V, a Al - 1,66V.
    Każdy metal o niższym potencjale normalnym wypiera z roztworu soli metal o wyższym potencjale.
    Glin nie wydziela z roztworów zawierających jony Fe2+, Zn2+, Pb2+ i Cu2+ metali, ponieważ ulega pasywacji – pokrywa się warstewką ochronną swojego tlenku.
    Jeżeli jednak w ośrodku będzie przepływała ciecz to ochronna warstwa tlenku metalu ulegnie wypłukaniu.
    Metale o ujemnych potencjałach normalnych mogą wypierać wodór. Metale te są metalami aktywnymi, nazywane czasami nieszlachetnymi.
    Metale o dodatnich potencjałach normalnych nie wypierają wodoru z kwasów.
    Metale te nazywane są metalami szlachetnymi. Metale szlachetne reagują z kwasami tlenowymi z wykorzystaniem ich właściwości utleniających.
    Im bardziej ujemny potencjał normalny metalu, tym większa jest jego zdolność do ulegania reakcji utlenienia.
    Im bardziej dodatni potencjał normalny metalu, tym większa jest jego zdolność do redukcji cbdo.
  • Poziom 9  
    czy sprawność średnioroczna 92% to dobry wynik dla kotła 2-funkcyjnego z otwartą komorą spalania?
    To raczej chwyt marketingowy,jak z kotła z otwartą komorą można wycisnąć 88 procent to max.A co do cu-al to panowie chyba nigdy nie widzieli wymiennika głównego po 5-ciu latach pracy ,ale co tam serwisanci będą mieli robotę.
  • Poziom 9  
    a w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania taki wynik jest realny?
  • Poziom 15  
    - kocioł z zamkniętą komora spalania (nie kondensacyjny) nie ma powodu być sprawniejszy od takiego samego z otwartą komora spalania

- kocią z zamkniętą komorą spalania należy wybrać tylko wtedy gdy brak "normalnego" komina lub brak nawiewu do kotła

- "wykłady" z elektrochemii nie znajdują bezpośredniego przełożenia na praktykę instalacji hydraulicznych. Jednym głosem zabrania się stosowania miedzi z grzejnikami ze stopami glinu, a za chwile zaleca miedź plus stal - z czystej teorii wyjdzie taki sam układ w konsekwencji perforacja instalacji. Jakoś od lat stosowane były ocynkowane kształtki i do nich mosiężne zawory - i działa (a proszę sprawdzić różnice potencjałów). W konkretnych przypadkach bardzo dużo zależy od jakości wody (np. jony chlorkowe dla dla glinu i jego stopów w większości nie są miłe) i od tego czy taka woda jest co chwile wymieniana, czy po przepłukaniu instalacji z resztek pasty lutowniczej układ pracuje bez wlewania nowej wody.