Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napływu powietrza do pieca CO

slawomir_z 27 Lip 2009 07:17 7984 7
 • Regulator napływu powietrza do pieca CO.

  Mam zrobione dwa mechanizmy wykonawcze do otwierania furtki z pieca CO do sterowania jego temperaturą.
  Pierwszy (ten na dole jest wykonany z cewki z dużego elektrozaworu powietrza), zalety to automatyczne zamknięcie po zaniku zasilania, wady to małe otwarcie klapy nawiewowej powietrza.
  Drugi wykonany z silniczka wycieraczek reflektorów, zalety to duże otwarcie klapy nawiewowej, wady to zagotowanie wody w piecu przy nagłym wyłączeniu prądu
  (częściowo rozwiązał by problem akumulator 12V)

  Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami dotyczącymi sterowania CO.  Regulator napływu powietrza do pieca CO

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  slawomir_z
  Poziom 12  
  Offline 
  slawomir_z napisał 98 postów o ocenie 8, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Rybnik. Jest z nami od 2008 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  scal12
  Poziom 19  
  Mechanizm przynajmniej na fotkach wygląda chaotycznie,ale ważne że działa dodaj do tego sterownik z uC i będzie git.
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  necavi
  Poziom 17  
  Rozwiązanie problemu wcale nie jest łatwe. Też bawiłem się z małym elektromagnesem (z innego pieca) ale był za słaby.
  Wersja z silnikiem ciekawa, ale brak automatycznego zamknięcia pieca po zaniku prądu raczej dyskwalifikuje ten pomysł. Dodanie sprężyny/mechanizmu zamykającego awaryjnie komplikuje układ.
  Pewnym rozwiązaniem (dla mnie bo miałem słaby ciąg kominowy) było dorobienie nadmuchu, ale gotowe rozwiązania można było dokupić więc bawić mi się odechciało. W międzyczasie piec wysiadł i zastąpił go automatyczny podajnik, więc problem się "sam" rozwiązał.

  Koledze życzę wytrwałości w konstruowaniu "automatów".
 • #4
  slawomir_z
  Poziom 12  
  Element wykonawczy został sprawdzony w praktyce i działa bez zarzutu.
  Obecnie używam go tylko do podgrzewania wody.
  Pełne testy odbędą się oczywiście w sezonie zimowym.
  Temperatura na regulatorze ustawiona na 80’C zamknięcie klapy, podnoszenie klapy gdy
  spadnie o 2 stopnie. W rzeczywistości uzyskałem zakres regulacji ze względu na bezwład pieca od 77 do 83’C.
  Mechanizm zostanie jeszcze wyposażony w osłonę i haczyk na lince do łatwego awaryjnego ręcznego zamknięcia klapy w przypadku braku napięcia.
 • #5
  Zimson
  Poziom 12  
  Problem zaniku 230V można rozwiązać poprzez zastosowanie zasilacza UPS. Sam mam kocioł C.O na węgiel/drzewo i taki zasilacz (w połączeniu z akumulatorem 100 Ah) zapewnia kilkugodzinną pracę pompy obiegowej i sterownika pieca. Zasilacz Ups w przeciwieństwie do przetwornic 12V/24V - 230V działa w pełnej automatyce, tj. przełączanie na pracę z aku, ładowanie akumulatora.
  Co do regulacji ilości powietrza nawiewanego do pieca - można zastosować wentylator z regulacją prędkości obrotowej (można wykorzystać uK i PWM do sterowania) i przysłonę/klapkę umieszczoną za wentylatorem która zamykała by się (pod własnym ciężarem) w chwili gdy wentylator nie pracuje. Takie rozwiązania są stosowane w fabrycznie produkowanych kotłach.
 • #6
  slawomir_z
  Poziom 12  
  UPS i aku. to dobry pomysł, ale drogi.
  Rozmawiałem kiedyś z właścicielem takiego wentylatora z klapką i mówił że przy dużym ciągu kominowym klapka się nie zamyka do końca i jest problem.
  Poza tym źle się steruje kotem o mocy nominalnej ponad 20kW chcą ciągle pobierać 2kW z stałą temperaturą w okolicach 80’C, dużo lepszy jest napływ grawitacyjny powietrza.
 • #7
  Zimson
  Poziom 12  
  Wydatek na UPS-a może nie jest mały ale do zakupionego zasilacza dostajesz spokój na długie zimowe wieczory i nocki. Jeśli chociaż raz przeżyłeś zanik napięcia w czasie gdy w kotle ładnie buzowało to odżałujesz te 100 - 150 zł na takie bezprzerwowe zasilanie. Ja swój zasilacz kupiłem bez aku (sprzęt używany) za sześćdziesiąt parę złotych, do tego dorzuciłem aku (aku z UPSa w którym akurat zmieniona została cała bateria aku - dostałem za darmo po znajomości).
  Posiadając już bezprzerwowe zasilanie nie musisz budować aż tak niezawodnego systemu regulacji klapki-przepustnicy. Musisz oczywiście dołożyć starań aby automatyka nie zawiodła z byle przyczyny - tutaj nie ma gadania. Odpada Ci jednak problem z zanikiem zasilania.

  :arrow: A jak rozwiązałbyś problem braku zasilania pompy obiegowej? Załóżmy że opracowałeś automatykę która na 100% odcina dopływ powietrza do kotła. Po zaniku napięcia kocioł zostaje "przyduszony" ale w piecu nadal jest paliwo - temperatura wody idzie w górę, pompa obiegowa nie pracuje - nie ma zasilania. Jeśli w instalacji CO "ruszy" obieg grawitacyjny i nie zaobserwujemy gwałtownego wzrostu temperatury - to jest OK. Ale jeśli obieg grawitacyjny nie ruszy, lub będzie ze względu na przekrój przewodów i sposób prowadzenia bardzo wolny - mamy problem.
 • #8
  Przemek41
  Poziom 1  
  Witam.Jako element mechaniczny polecam siłownik od drzwi samochodowych+sterownik.zastosowałem w swoim piecu razem z czujnikiem temp.na LM35 z odpowiednią aplikacją na LM358.W przypadku zaniku napięcia układ przełącza siłownik do poz.wyjściowej czyli zamkniętej i problem gotowania wody przestaje mnie martwić.postaram sie zrobić kilka zdjęć swojego pieca z siłownikiem,bo po obecnej zimie zdał egzamin na 4?