Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napływu powietrza do pieca CO

slawomir_z 27 Lip 2009 07:17 7984 7
  • Regulator napływu powietrza do pieca CO.

Mam zrobione dwa mechanizmy wykonawcze do otwierania furtki z pieca CO do sterowania jego temperaturą.
    Pierwszy (ten na dole jest wykonany z cewki z dużego elektrozaworu powietrza), zalety to automatyczne zamknięcie po zaniku zasilania, wady to małe otwarcie klapy nawiewowej powietrza.
    Drugi wykonany z silniczka wycieraczek reflektorów, zalety to duże otwarcie klapy nawiewowej, wady to zagotowanie wody w piecu przy nagłym wyłączeniu prądu
    (częściowo rozwiązał by problem akumulator 12V)

Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami dotyczącymi sterowania CO.

Regulator napływu powietrza do pieca CO

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    slawomir_z
    Poziom 12  
    slawomir_z napisał 98 postów o ocenie 8, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Rybnik. Jest z nami od 2008 roku.
  • TermopastyTermopasty
    scal12
    Poziom 19  
    Mechanizm przynajmniej na fotkach wygląda chaotycznie,ale ważne że działa dodaj do tego sterownik z uC i będzie git.
  • TermopastyTermopasty
    necavi
    Poziom 17  
    Rozwiązanie problemu wcale nie jest łatwe. Też bawiłem się z małym elektromagnesem (z innego pieca) ale był za słaby.
    Wersja z silnikiem ciekawa, ale brak automatycznego zamknięcia pieca po zaniku prądu raczej dyskwalifikuje ten pomysł. Dodanie sprężyny/mechanizmu zamykającego awaryjnie komplikuje układ.
    Pewnym rozwiązaniem (dla mnie bo miałem słaby ciąg kominowy) było dorobienie nadmuchu, ale gotowe rozwiązania można było dokupić więc bawić mi się odechciało. W międzyczasie piec wysiadł i zastąpił go automatyczny podajnik, więc problem się "sam" rozwiązał.

Koledze życzę wytrwałości w konstruowaniu "automatów".
    slawomir_z
    Poziom 12  
    Element wykonawczy został sprawdzony w praktyce i działa bez zarzutu.
    Obecnie używam go tylko do podgrzewania wody.
    Pełne testy odbędą się oczywiście w sezonie zimowym.
    Temperatura na regulatorze ustawiona na 80’C zamknięcie klapy, podnoszenie klapy gdy
    spadnie o 2 stopnie. W rzeczywistości uzyskałem zakres regulacji ze względu na bezwład pieca od 77 do 83’C.
    Mechanizm zostanie jeszcze wyposażony w osłonę i haczyk na lince do łatwego awaryjnego ręcznego zamknięcia klapy w przypadku braku napięcia.
    Zimson
    Poziom 12  
    Problem zaniku 230V można rozwiązać poprzez zastosowanie zasilacza UPS. Sam mam kocioł C.O na węgiel/drzewo i taki zasilacz (w połączeniu z akumulatorem 100 Ah) zapewnia kilkugodzinną pracę pompy obiegowej i sterownika pieca. Zasilacz Ups w przeciwieństwie do przetwornic 12V/24V - 230V działa w pełnej automatyce, tj. przełączanie na pracę z aku, ładowanie akumulatora.
    Co do regulacji ilości powietrza nawiewanego do pieca - można zastosować wentylator z regulacją prędkości obrotowej (można wykorzystać uK i PWM do sterowania) i przysłonę/klapkę umieszczoną za wentylatorem która zamykała by się (pod własnym ciężarem) w chwili gdy wentylator nie pracuje. Takie rozwiązania są stosowane w fabrycznie produkowanych kotłach.
    slawomir_z
    Poziom 12  
    UPS i aku. to dobry pomysł, ale drogi.
    Rozmawiałem kiedyś z właścicielem takiego wentylatora z klapką i mówił że przy dużym ciągu kominowym klapka się nie zamyka do końca i jest problem.
    Poza tym źle się steruje kotem o mocy nominalnej ponad 20kW chcą ciągle pobierać 2kW z stałą temperaturą w okolicach 80’C, dużo lepszy jest napływ grawitacyjny powietrza.
    Zimson
    Poziom 12  
    Wydatek na UPS-a może nie jest mały ale do zakupionego zasilacza dostajesz spokój na długie zimowe wieczory i nocki. Jeśli chociaż raz przeżyłeś zanik napięcia w czasie gdy w kotle ładnie buzowało to odżałujesz te 100 - 150 zł na takie bezprzerwowe zasilanie. Ja swój zasilacz kupiłem bez aku (sprzęt używany) za sześćdziesiąt parę złotych, do tego dorzuciłem aku (aku z UPSa w którym akurat zmieniona została cała bateria aku - dostałem za darmo po znajomości).
    Posiadając już bezprzerwowe zasilanie nie musisz budować aż tak niezawodnego systemu regulacji klapki-przepustnicy. Musisz oczywiście dołożyć starań aby automatyka nie zawiodła z byle przyczyny - tutaj nie ma gadania. Odpada Ci jednak problem z zanikiem zasilania.

:arrow: A jak rozwiązałbyś problem braku zasilania pompy obiegowej? Załóżmy że opracowałeś automatykę która na 100% odcina dopływ powietrza do kotła. Po zaniku napięcia kocioł zostaje "przyduszony" ale w piecu nadal jest paliwo - temperatura wody idzie w górę, pompa obiegowa nie pracuje - nie ma zasilania. Jeśli w instalacji CO "ruszy" obieg grawitacyjny i nie zaobserwujemy gwałtownego wzrostu temperatury - to jest OK. Ale jeśli obieg grawitacyjny nie ruszy, lub będzie ze względu na przekrój przewodów i sposób prowadzenia bardzo wolny - mamy problem.
    Przemek41
    Poziom 1  
    Witam.Jako element mechaniczny polecam siłownik od drzwi samochodowych+sterownik.zastosowałem w swoim piecu razem z czujnikiem temp.na LM35 z odpowiednią aplikacją na LM358.W przypadku zaniku napięcia układ przełącza siłownik do poz.wyjściowej czyli zamkniętej i problem gotowania wody przestaje mnie martwić.postaram sie zrobić kilka zdjęć swojego pieca z siłownikiem,bo po obecnej zimie zdał egzamin na 4?