Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napływu powietrza do pieca CO

slawomir_z 27 Lip 2009 07:17 7735 7
  • Regulator napływu powietrza do pieca CO.

Mam zrobione dwa mechanizmy wykonawcze do otwierania furtki z pieca CO do sterowania jego temperaturą.
    Pierwszy (ten na dole jest wykonany z cewki z dużego elektrozaworu powietrza), zalety to automatyczne zamknięcie po zaniku zasilania, wady to małe otwarcie klapy nawiewowej powietrza.
    Drugi wykonany z silniczka wycieraczek reflektorów, zalety to duże otwarcie klapy nawiewowej, wady to zagotowanie wody w piecu przy nagłym wyłączeniu prądu
    (częściowo rozwiązał by problem akumulator 12V)

Pochwalcie się swoimi rozwiązaniami dotyczącymi sterowania CO.

Regulator napływu powietrza do pieca CO

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    scal12
    Poziom 19  
    Mechanizm przynajmniej na fotkach wygląda chaotycznie,ale ważne że działa dodaj do tego sterownik z uC i będzie git.
  • Zasilacze UPS
    necavi
    Poziom 17  
    Rozwiązanie problemu wcale nie jest łatwe. Też bawiłem się z małym elektromagnesem (z innego pieca) ale był za słaby.
    Wersja z silnikiem ciekawa, ale brak automatycznego zamknięcia pieca po zaniku prądu raczej dyskwalifikuje ten pomysł. Dodanie sprężyny/mechanizmu zamykającego awaryjnie komplikuje układ.
    Pewnym rozwiązaniem (dla mnie bo miałem słaby ciąg kominowy) było dorobienie nadmuchu, ale gotowe rozwiązania można było dokupić więc bawić mi się odechciało. W międzyczasie piec wysiadł i zastąpił go automatyczny podajnik, więc problem się "sam" rozwiązał.

Koledze życzę wytrwałości w konstruowaniu "automatów".
    slawomir_z
    Poziom 12  
    Element wykonawczy został sprawdzony w praktyce i działa bez zarzutu.
    Obecnie używam go tylko do podgrzewania wody.
    Pełne testy odbędą się oczywiście w sezonie zimowym.
    Temperatura na regulatorze ustawiona na 80’C zamknięcie klapy, podnoszenie klapy gdy
    spadnie o 2 stopnie. W rzeczywistości uzyskałem zakres regulacji ze względu na bezwład pieca od 77 do 83’C.
    Mechanizm zostanie jeszcze wyposażony w osłonę i haczyk na lince do łatwego awaryjnego ręcznego zamknięcia klapy w przypadku braku napięcia.
    Zimson
    Poziom 11  
    Problem zaniku 230V można rozwiązać poprzez zastosowanie zasilacza UPS. Sam mam kocioł C.O na węgiel/drzewo i taki zasilacz (w połączeniu z akumulatorem 100 Ah) zapewnia kilkugodzinną pracę pompy obiegowej i sterownika pieca. Zasilacz Ups w przeciwieństwie do przetwornic 12V/24V - 230V działa w pełnej automatyce, tj. przełączanie na pracę z aku, ładowanie akumulatora.
    Co do regulacji ilości powietrza nawiewanego do pieca - można zastosować wentylator z regulacją prędkości obrotowej (można wykorzystać uK i PWM do sterowania) i przysłonę/klapkę umieszczoną za wentylatorem która zamykała by się (pod własnym ciężarem) w chwili gdy wentylator nie pracuje. Takie rozwiązania są stosowane w fabrycznie produkowanych kotłach.
    slawomir_z
    Poziom 12  
    UPS i aku. to dobry pomysł, ale drogi.
    Rozmawiałem kiedyś z właścicielem takiego wentylatora z klapką i mówił że przy dużym ciągu kominowym klapka się nie zamyka do końca i jest problem.
    Poza tym źle się steruje kotem o mocy nominalnej ponad 20kW chcą ciągle pobierać 2kW z stałą temperaturą w okolicach 80’C, dużo lepszy jest napływ grawitacyjny powietrza.
    Zimson
    Poziom 11  
    Wydatek na UPS-a może nie jest mały ale do zakupionego zasilacza dostajesz spokój na długie zimowe wieczory i nocki. Jeśli chociaż raz przeżyłeś zanik napięcia w czasie gdy w kotle ładnie buzowało to odżałujesz te 100 - 150 zł na takie bezprzerwowe zasilanie. Ja swój zasilacz kupiłem bez aku (sprzęt używany) za sześćdziesiąt parę złotych, do tego dorzuciłem aku (aku z UPSa w którym akurat zmieniona została cała bateria aku - dostałem za darmo po znajomości).
    Posiadając już bezprzerwowe zasilanie nie musisz budować aż tak niezawodnego systemu regulacji klapki-przepustnicy. Musisz oczywiście dołożyć starań aby automatyka nie zawiodła z byle przyczyny - tutaj nie ma gadania. Odpada Ci jednak problem z zanikiem zasilania.

:arrow: A jak rozwiązałbyś problem braku zasilania pompy obiegowej? Załóżmy że opracowałeś automatykę która na 100% odcina dopływ powietrza do kotła. Po zaniku napięcia kocioł zostaje "przyduszony" ale w piecu nadal jest paliwo - temperatura wody idzie w górę, pompa obiegowa nie pracuje - nie ma zasilania. Jeśli w instalacji CO "ruszy" obieg grawitacyjny i nie zaobserwujemy gwałtownego wzrostu temperatury - to jest OK. Ale jeśli obieg grawitacyjny nie ruszy, lub będzie ze względu na przekrój przewodów i sposób prowadzenia bardzo wolny - mamy problem.
    Przemek41
    Poziom 1  
    Witam.Jako element mechaniczny polecam siłownik od drzwi samochodowych+sterownik.zastosowałem w swoim piecu razem z czujnikiem temp.na LM35 z odpowiednią aplikacją na LM358.W przypadku zaniku napięcia układ przełącza siłownik do poz.wyjściowej czyli zamkniętej i problem gotowania wody przestaje mnie martwić.postaram sie zrobić kilka zdjęć swojego pieca z siłownikiem,bo po obecnej zimie zdał egzamin na 4?