Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki przetwornik do oscyloskopu?

Smashing 28 Maj 2004 17:40 3467 22
  • #1 28 Maj 2004 17:40
    Smashing
    Poziom 20  

mam pomysl zrobic oscyloskop do komputera na magistrale ISA. mam pytanie jaki dobrac przetwornik A/C zeby to chodzilo w miare dobrze. przepustowosc ISA jest na poziomie ok. 4MB/s. a moze ktos juz robil cos takiego i wie jakie realne psasmo moze miec taki oscyloskop, z przetwornikiem do 100 zl

0 22
  • #2 28 Maj 2004 19:54
    h-doc
    Poziom 27  

Polecam fajny przetwornik AD7492 - 12-bit, 1MSPS, wyjście równoległe, wbudowane napięcie odniesienia. Zastanawiam się jednak nad tą przepustowością 4MB/s. Gadałem kiedyś z gościem z firmy robiącej karty I/O na ISA i PCI. Rozmawialiśmy na temat wykorzystni pasma magistrali i gość stwierdził, że na współczesnym komputerze pod Windowsem osiągnąć 1MB/s to jest przyzwoity wynik. Pod dosem w asemblerze można tą wartość w dużym stopniu zwiększyć, ale generalnie nie da się wykorzystać całego pasma magistrali.
    Żeby osiągnąć duże transfery trzeba stosować DMA, bo inaczej procek nie wyrobi. Więc jeśli nie zrobisz karty z DMA, to raczej zapomnij o 4MB/s.

0
  • #3 30 Maj 2004 10:11
    Smashing
    Poziom 20  

jesli chodzi o storne programowa to sobie raczej poradze, z dma tez. zastawnawiam sie jeszcze czy pisac to pod dosa czy windowsa, ale raczej bede pislal pod windowsa... gdzie mozna kupic taki przetwornik? bo nie moge znalesc go w ofertach... dzieki za wszystko.

0
  • #4 30 Maj 2004 12:35
    h-doc
    Poziom 27  

O przetworniki TI zapytaj Pi-Vo, on się orientuje w układach TI. Natomiast układy Analoga są dostępne w dwóch przedstawicielstwach Analoga - Alfine oraz Addis (polecam zwłaszcza Addis).
    Jeśli potrzebujesz po 1 sztuce wybranych układów to skorzystaj z darmowych próbek (możesz zamówić zarówno u Analoga jak i u TI).

życzę powodzenia!

0
  • #5 31 Maj 2004 19:50
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Posiadam " kilka " przetwornikow ADC typu SPT7871SIQ, a ponadto
    tez " kilka" HI5703KCB. Co Pan mysli o nich ?
    Mam tez kilka kart ISA z przetwornikiem hybrydowym DT5712-PGH.
    Jest to chyba 12 x 12bit. Mam 3 takie. Moge dac dwie w zamian za
    program do niej.
    Pozdrowienia

0
  • #6 31 Maj 2004 21:56
    Smashing
    Poziom 20  

program do czego? bo jesli chodzi o ten program do oscyloskopu to mysle ze do 4 tygodni go zrobie bo teraz nie mam czasu ( egzaminy). i umieszcze go albo na elektrodzie albo na jakies stornie. wyslaem do texasa po propke, jak nie przysla to sie skontakoje. jesli Ci chodzi o program do tego ocyloskopu, to sie nie mart bedzie ogolnie dostepny...

0
  • #8 02 Cze 2004 22:27
    _jta_
    Specjalista elektronik

Vic384 napisał:
    Czesc
    Posiadam " kilka " przetwornikow ADC typu SPT7871SIQ, a ponadto
    tez " kilka" HI5703KCB. Co Pan mysli o nich ?
    Mam tez kilka kart ISA z przetwornikiem hybrydowym DT5712-PGH.
    Jest to chyba 12 x 12bit. Mam 3 takie. Moge dac dwie w zamian za
    program do niej.
    Pozdrowienia

Czy to są karty do 16-bitowego slotu ISA, czy 8-bitowego?
    Ja kiedyś pisałem jakieś programy na 8-bitowe. One nie miały wielu ADC,
    tylko switch analogowy na wejściu, a sam układ ADC był jeden - dokładniej
    był tam DAC i komparator, komputer musiał dawać sygnały do kolejnych
    porównań (i chyba ładować dane - już nie pamiętam). Było to 12-bitowe.
    Zobacz czy jest na tej karcie multiplekser analogowy CMOS - jeśli tak,
    to jest jakaś szansa, że to to samo - wtedy poszukałbym tego programu.

0
  • #9 03 Cze 2004 07:15
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Do "_jta_ "
    Przyznam sie bez bicia, ze te karty kupilem nie dla przetwornikow ADC,
    ale dla przetwornic DC-DC 12V na + - 15V oraz dokladnego generatora
    kwarcowego 4MHz.Reszta miala isc na smiecie.Przeczytalem post na
    ten temat no i zainteresowalem sie. Karty sa 16 bit, sa ich dwa rodzaje,
    ( kupilem wczoraj jeszcze 5 po 1.50 CAD ) jedne maja przetwornik
    hybrydowy ADC 12 bit razy 12 wejsc, drugi typ ma uklad scalony
    ADS7804P. Obydwa typy maja tez po dwa DAC :AD667 lub AD567.
    Mysle, ze karty byly stosowane do analizy sygnalow do czestotliwosci
    100kHz, a tym samym do oscyloskopu raczej nie bardzo sie nadaja.
    Do oscyloskopu by trzeba bylo co najmniej 100MSPS ( SPT7871 ).
    Wspominalem o " programie sterujacym", ale to bylo raczej rozpedem
    a nie z prawdziwej potrzeby.Mam taka sugestie : czy nie lepiej by
    bylo zrobic ten oscyloskop pod USB ?.Osobne male pudeleczko, jeden
    kabelek do komputera i nie trzeba sie bawic z kabelkami podlaczonymi
    z tylu obudowy - ktora czasem stoi pod stolem.
    Ostatnia kwestia: jesli Pan chce sie pobawic , to jedna karte moge
    wyslac za darmo, jesli wiecej , to chcialbym zwrot kosztow, one sa
    pelnowymiarowe i dosc ciezkie - oplata za paczke.
    Pozdrowienia

0
  • #10 03 Cze 2004 08:26
    Tdv
    Poziom 33  

Sanjuro napisał:
    W EP 9/99 i 10/99 byl "Oscyloskopowy rejestrator do PC" wlasnie na ISA:

http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=12098
    http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=12133

A czestotliwosc probkowania (i pasmo zarazem) mozna zwiekszyc za pomoca pamieci buforujacej (najprosciej to chyba na FIFO, bo nie trzeba dodatkowych dekoderow adresu). Tak jak w artykule z powyzszych EP

Po raz kolejny kolega wypisuje głupoty na tym forum. Co ma bufor pamięci do częstotliwości próbkowania i do pasma???
    Częstotliwość próbkowania się zwiększa (pseudozwiększa) poprzez próbkowanie ekfiwalentne ale niestety taka metoda ma kilka wad:
    1. Nie da się na takim oscyloskopie obejrzeć przebiegów aperiodycznych,
    2. Trudniej jest zmierzyc czas (np. okres badanego przebiegu).

h-doc: 1MHz próbkowania do oscyloskopu to za malo troche, a te 12 bitow to znowu za duzo. Zazwyczaj oscyloskopy cyfrowe (nie licząc tych bardzo drogich) maja przetworniki 8 bit i to spokojnie wystarczy. Na allegro (i nie tylko tam) można kupić przetworniki 40MHz 8 bit, kosztują kilkadzisiąt zł.
    W takim oscyloskopie pamiętać trzeba o elektronice analogowej bo bez wzmacniaczy i układów wyzwalania (te można zrealizować cyfrowo) oscyloskop będzie niewiele wart. Przepustowść magistrali ISA to też nie ograniczenie bo można napróbkować do pamięci i potem spokojnie i wolno wczytać do kompa, obrobić i wyświetlić.

0
  • #11 03 Cze 2004 08:37
    Sanjuro
    Poziom 18  

Vic384 napisał:
    ...drugi typ ma uklad scalony ADS7804P...
    ...Mysle, ze karty byly stosowane do analizy sygnalow do czestotliwosci
    100kHz, a tym samym do oscyloskopu raczej nie bardzo się nadaja...

Oscyloskopowe pomiary rym tez zrobi. Mi sie widzi tu pasmo audio, ze 100kHz zrobilby pasmo ok 40kHz.

Vic384 napisał:
    Mam taka sugestie : czy nie lepiej by
    bylo zrobic ten oscyloskop pod USB ?.Osobne male pudeleczko, jeden
    kabelek do komputera i nie trzeba się bawic z kabelkami podlaczonymi
    z tylu obudowy - ktora czasem stoi pod stolem.

Pewnie, ze lepiej. Cos takiego wlasnie mam w planach, tyle ze z wyswietlaczem, by mozna bylo go wykorzystac w kazdych warunkach. Ale padlo pytanie o ISA wiec jest i odpowiedz o ISA.

0
  • #12 03 Cze 2004 09:17
    h-doc
    Poziom 27  

tdv - poleciłem ten przetwornik bo z niego korzystam, więc znam go z praktyki a nie z noty katalogowej. Sam wykorzystuję z niego tylko 8 bitów, ale specjalnie zastosowałem ten przetwornik, bo ma znakomite parametry, jest "przyjazny" dla konstruktora systemu i ma do tego świetną cenę. No i jest dostępny bez problemu w Polsce.
    Jeśli chodzi o elektronikę na karcie, to ja skłaniałbym sie raczej ku rozwiązaniu, w którym jest jak najmniej elektroniki a jak najwięcej pracy jest przerzucona na software komputera. Każdy układ z jakimiś buforami i pamięciami to komplikowanie systemu.
    A czy nie lepiej byłoby zastosować jakiś mostek PCI?

0
  • #13 03 Cze 2004 10:35
    Smashing
    Poziom 20  

Vic384 napisal:
    czy nie lepiej by bylo zrobic ten oscyloskop pod USB ?.Osobne male pudeleczko, jeden kabelek do komputera i nie trzeba się bawic z kabelkami podlaczonymi z tylu obudowy - ktora czasem stoi pod stolem.

masz racje lepiej by bylo, ale to nie jest takie proste....wole zrobic cos na isa a puzniej zobacze... moim celem nie jest zrobienie oscyloskopu tylko chce oprogramowac jakis port w PC a zaczalem od rs232 puznje byl lpt i teraz przyszla pora na isa, bo z pci chyba sobie nie poradze

Tdv napisal:
    1MHz próbkowania do oscyloskopu to za malo troche, a te 12 bitow to znowu za duzo. Zazwyczaj oscyloskopy cyfrowe (nie licząc tych bardzo drogich) maja przetworniki 8 bit i to spokojnie wystarczy. Na allegro (i nie tylko tam) można kupić przetworniki 40MHz 8 bit, kosztują kilkadzisiąt zł.

dzieki za podpowiedz przeszukalem kilka schematow i stosoje sie tam przetworniki 8 bitowe, 12bitowe to rzczej troszki za duzo i cena jest tez troszki wieksza jesli chodzi o pamiec (zeby wczytywac do pamieci sygnal a potem go obrabiac)- trzeba sie nad tym zastanowic, niezly pomysl tez nad tym myslalem. dzieki za wszystko pozdrawiam. we wakacje trzeba pomyslec nad usb :D

0
  • #14 04 Cze 2004 00:04
    Sanjuro
    Poziom 18  

Tdv napisał:

Po raz kolejny kolega wypisuje głupoty na tym forum. Co ma bufor pamięci do częstotliwości próbkowania i do pasma???
    Częstotliwość próbkowania się zwiększa (pseudozwiększa) poprzez próbkowanie ekfiwalentne ale niestety taka metoda ma kilka wad:
    1. Nie da się na takim oscyloskopie obejrzeć przebiegów aperiodycznych,
    2. Trudniej jest zmierzyc czas (np. okres badanego przebiegu).

Zrobiles zarzut wzgledem mnie i sam mnie obroniles :) Choc przyznam ze mam do teraz problemy ze zrozumieniem kilku slow :?

No coz moze rozwiazanie z buforem to nie jest moze real-time, ale do wiekszosci zastosowan przy odpowiednich zalozeniach wystarczy.
    Nie jest to tez pseudozwiekszanie. Majac pamiec typu FIFO mozna we pamieci taktowac z czestotliwoscia inna niz wyjscie pamieci. A co za tym idzie we pamieci mozna taktowac czestotliwoscia przetwornika, a im szybszy przetwornik tym szersze pasmo jakie mozna zaobserwowac na oscyloskopie (oczywiscie trzeba pamietac o zasadzie ze do odtworzenia przebiegu z sygnalu cyfrowego potrzebna jest przynajmniej 2-krotnie wyzsza czestotliwosc probkowania sygnalu niz jego pasmo).

Przebiegi aperiodyczne zobaczymy wtedy, gdy wiemy ze wystepuja i mamy zapas pamieci :P (no moze nie tanie rozwiazanie, ale w cyfrowkach nie ma jak przekroczyc niektorych barier).

A co do czasu to tez nie kapuje o co chodzi :? Niby bez pamieci po drodze to latwiej sie mierzy czasy? Wg mnie tak samo, bo taka sama jest informacja.

Czasmi pisze glupoty, co zwiazane jest z tym, ze nie pozjadalem wszystkich rozumow, w szkole sredniej jakos nie trafilem na nauczycieli ktorzy by cos wiedzieli (a ci co wiedzieli trzymali sie twardo programu nauczania, ktory niewiele wnosil porzytecznych informacji) i jeszcze studiuje. Ale jezeli chodzi o temat oscyloskopow cyfrowych to go doglebnie zglebiam i watpie zebym pisal o nim glupoty. Moze poprostu sie niejasno wyrazam, lub nie uzywam prawidlowych (ksiazkowych) okreslen.

I na koniec prosilbym o nie korzystanie ze slownika wyrazow obcych przy pisaniu postu bo niektorzy na tym forum nie slecza nad takowym slownikiem, duzo jest poczatkujacych oczarowanych elektronika ktorzy nie mieli do czynienia z przedmiotami elektronicznymi i moga ksiazkowych zwrotow nie rozumiec (tez mam problemy ze zrozumieniem niektorych ksiazkowych definicji, ktore maca tylko w glowie i nic nie wyjasniaja)

0
  • #15 04 Cze 2004 07:59
    Tdv
    Poziom 33  

Sanjuro: wydaje mi sie, że torchę tego nie rozumiesz. Bufor pamięci nie ma nic do częstotliwości próbkowania!!! Bufor, októrym pisałem ma służyć do gromadzenia próbek, które potem się obrabia (wszystko jedno czy uC wyświetla na LCD, czy transmituje do PC itd.).
    Jeżeli masz przetwornik np. 1MHz to możesz z 1MHz próbkować i choćbyś miał nie wiem ile pamięci w buforze to tej częstotliwości nie zwiększysz. BTW to założenie, że można odtworzyć sygnał o f=1/2 fp w przypadku oscyloskopu jest poważnym błędem!!! Żeby móc je uczynić musiałbyś mieć na wejściu dobry filtr, żeby do przetwornika rzeczywiście nie dochodziło nic powyżej 0,5fp, a to byłoby totalnym nieporozumieniem. Żadko wiesz co zobaczysz na oscyloskopie, bo jakbyś wiedział, to by Ci zazwyczaj oscyloskop nie był potrzebny...
    Próbkowanie w czasie ekfiwalentnym (bo o to Ci zapewne chodziło z tym słownikiem) polega na nieznacznym rozsynchronizowaniu podstawy czasu. Przykład: masz ADC o fpmax=1MHz i przebieg sinusoidalny 10MHz - przy takim przetworniku żadna pamięć Ci nie pomoże, możesz próbki zbierać max. co 1us i wyjdzie Ci z tego linia prosta...
    Próbkowani ekfiwalentne polega na tym, że zbierasz próbkę nie co 1us ale co np. 1,01us czyli z fp<1MHz. Dzięki temu z każdego kolejnego okresu przebiegu badanego zbierasz jedną próbkę, ze względu na ich presunięcie o te 0,01us jesteś w stanie odtworzyć kształt przebiegu badanego, jednak z powodu tego przesunięcia trudno jest oszacować okres tego przebiegu bo równie dobrze możesz pobierać próbkę z każedo okresu przebiegu badanego ale możesz też próbkę brać z co drugiego, co trzeciego itd.
    W przypadku przebiegów aperiodycznych nic nie zorbisz bo nie masz z czego pobierać kolejnych próbek, więc nic nie zobaczysz.

h-doc: No OK, tylko mogłeś to od razuu napisać, że obciąłeś go do 8 bitów;-D.
    Co do ograniczenia elektroniki to się zgodzę ale wzmacniaczy wejściowych programowo się nie zrealizuje, a bez dobrego wzmacniacza cała gra nie warta świeczki jak na mój gust.

0
  • #16 04 Cze 2004 10:55
    Sanjuro
    Poziom 18  

Tdv napisał:
    Bufor pamięci nie ma nic do częstotliwości próbkowania!!! Bufor, októrym pisałem ma służyć do gromadzenia próbek, które potem się obrabia (wszystko jedno czy uC wyświetla na LCD, czy transmituje do PC itd.).
    Jeżeli masz przetwornik np. 1MHz to możesz z 1MHz próbkować i choćbyś miał nie wiem ile pamięci w buforze to tej częstotliwości nie zwiększysz.

No coz moze bufor to nie bylo zbyt szczesliwe okreslenie, ale mi chodzi o podlaczenie np. 20MHz ADC do pamieci FIFO taktowanej na wejsciu tez 20MHz a ta pamiec daje pomost miedzy szybkim przetwornikiem, a np wolnym uC, bo wyjscie pamieci mozna taktowac inna czestotliwoscia i to jest tylko odbior danych. Bez zadnych kombinacji itp.

Tdv napisał:

BTW to założenie, że można odtworzyć sygnał o f=1/2 fp w przypadku oscyloskopu jest poważnym błędem!!! Żeby móc je uczynić musiałbyś mieć na wejściu dobry filtr, żeby do przetwornika rzeczywiście nie dochodziło nic powyżej 0,5fp, a to byłoby totalnym nieporozumieniem. Żadko wiesz co zobaczysz na oscyloskopie, bo jakbyś wiedział, to by Ci zazwyczaj oscyloskop nie był potrzebny...

No kurde przyczepiles sie do definicji typowo ksiazkowej. Inna sprawa ze napisalem "przynajmniej" a to powinno dac do myslenia, ze zalozenie f=1/2 fp jest tylko teoretycznie poprawne, a w praktyce to juz inna para kaloszy.

0
  • #17 04 Cze 2004 11:18
    Tdv
    Poziom 33  

No spoko, ale to co napisałeś teraz znaczy coś zupełnie innego niż to:

Sanjuro napisał:
    W EP 9/99 i 10/99 byl "Oscyloskopowy rejestrator do PC" wlasnie na ISA:

http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=12098
    http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=12133

A czestotliwosc probkowania (i pasmo zarazem) mozna zwiekszyc za pomoca pamieci buforujacej (najprosciej to chyba na FIFO, bo nie trzeba dodatkowych dekoderow adresu). Tak jak w artykule z powyzszych EP

Przytaczam w całości żeby nie było, że z kontekstu wyrwałem. Sprawa się w każdym razie wyjaśniła.

Jescze jedno sporstownie ekwiwalentny się pisze tak, a nie tak jak naipsałem wcześniej :>.

0
  • #18 04 Cze 2004 12:05
    _jta_
    Specjalista elektronik

Co do szybkości na ISA, to dobrze zrobiony układ pozwala przesyłać około 3MB/s
    niezależnie od tego, czy z DMA czy bez (tyle w każdym razie daja się z niektórych
    kart sieciowych NE2000 obsługiwanych przez porty bez DMA). Żeby było szybciej,
    to trzeba na PCI (PCI z DMA z dysku potrafi przesyłać ze 300MB/s), ale to już jest
    duża komplikacja - nie mam dobrego opisu jak zrobić kartę na PCI.

Jak ktoś chce zrobić kartę ISA (z buferem dla większej szybkości, lub bez), to
    spróbuję pomóc w projektowaniu, już dwie karty ISA projektowałem i obie
    działały bez problemów (no, prawie - w pierwszej pomyliliśmy kolejność bitów
    - przegapiliśmy, że na mainframe IBM bit 0 jest najstarszy, na PC najmłodszy).

Do "Vic384" - wysłałem prywatną wiadomość w sprawie tych kart.

0
  • #19 11 Cze 2004 04:43
    Kamkam
    Poziom 11  

Prośba do _jta_. Jakimż to mykiem chcesz osiągnąć takie prędkości, o których piszesz. Trochę mam do czynienia z tego typu kartami na ISA i PCI i prędkości dostępu do takich kart są znacząco niższe od 3MB/s. Zaznaczam iż są to karty z inteligencją na pokładzie (bez DMA).
    Kiedyś napisałem w ASM program który jedynie odbierał dane z takich kart i głównym problemem w ograniczeniu prędkości był sprzęt komputerowy (niezły komp nawiasem mówiąc) oraz oprogramowanie (np. w systemie windows wygaszenie działania myszy). Pomijam tu fakt zapisu danych do pamięci, co w ogóle spowalniało akcję.
    Z DMA zgoda - szybkości są niezłe, ale bez DMA szybkości większe od 500 kB/s to w większości zwykłe oszustwo np. przy pomocy FIFO. Tak też jest (o ile się nie mylę) z kartami sieciowymi. Podobnie sprawy się mają z portem LPT - fikcyjny 1MB/s da się osiągnąć i owszem ale w EPP bez przerwań i to tylko na niektórych PC (płyty główne potrafią wyczyniać niesamowite rzeczy).
    Jeśli ktoś wie jak osiągać duże szybkości wymiany danych na ISA i PCI bez DMA to proszę o wskazówki.
    Pozdro.

0
  • #20 11 Cze 2004 13:52
    h-doc
    Poziom 27  

Kamkam - no właśnie, te 3 MB/s to ciut dużo. Już pisałem wcześniej, że rozmawiałem z projektantem kart do peceta, który stwierdził, że 1MB/s bez DMA to sukces. Trzeba do tego w miarę szybkiego proca i dobrze napisany program (najlepiej w asm).
    Dlatego też w kończonym obecnie przeze mnie projekcie systemu akwizycji obrazu zdecydowałem się na USB - można uzyskać transfer w okolicach 1MB/s.

0
  • #21 11 Cze 2004 14:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

Po to, żeby uzyskać dużą szybkość transferu między kartą ISA a komputerem trzeba:
    1. żeby karta cały czas była gotowa do transferu danych (jakiś rejestr buforujący), i
    2. po wystawieniu przez komputer odwołana do karty po najwyżej 120ns dawała 0WS, i
    3. transfer był 16-bitowy, i
    4. komputer robił to przez DMA lub instrukją "REP INSW" / "REP OUTSW".
    Jeśli te wszystkie warunki są spełnione, to myślę że uzyskasz dobrze ponad 3MB/s.
    A że producentom większości kart ISA nie chciało się o to zadbać, to inna sprawa.
    Nawet 3Com pierwsze karty sieciowe zrobił chłamowate pod względem szybkości
    transferu danych karta-komputer; pod względem niezawodności świetne (np. 3C501).

0
  • #22 20 Cze 2004 21:35
    Kamkam
    Poziom 11  

Dzięki za wskazówki. Moje karty pierwsze trzy podpunkty spełniają, teraz muszę spróbować "REP INSW" / "REP OUTSW". Jak coś osiągnę to napiszę o tym. Pozdro.

0
  • #23 26 Gru 2006 14:52
    Krzysiek007
    Poziom 20  

witam.
    Widze że temat troche umarł ale mam nadzieje że moderatorzy mi wybaczą odświerzenie tematu.
    A co kledzy myślicie o magistrali ATA ?? a jak wygląda efekt z pracami nad USB komuś się coś udalo zmotać ??

0