Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa 10 - nie działa sygnalizator zewnętrzny

grundol 27 Jul 2009 10:41 11643 15
Optex
    grundol
    Level 2  
    Witam, proszę o pomoc jak prawidłowo podłączyć ten sygnalizator żeby zaczął działać. Podłączyłem sygnalizator do wyjść - kolejno nisko i wysokoprądowych wg instrukcji i nic, żadnej reakcji ze strony sygnalizatora. Alarm dźwiękowy słychać tylko z manipulatorów LCD. Co robię nie tak ?
    PS. Jest to nowa instalacja.
  • Optex
    crunky
    Level 32  
    Jak masz dokładnie zaprogramowane wyjścia? Sprawdzałeś opcje dotyczące "alarm ostrzegawczy" strona 23 instrukcja instalatora.
  • Optex
    grundol
    Level 2  
    na wyjściach mam 1. sygnalizator zewn. , a na wejściach w zależności od pomieszczenia : typ reakcji 0 wej/wyj z ustawionym czasem na rozbrojenie alarmu 30sek, 3. natychmiastowa. Mimo ustawionego wyjścia 1. sygnalizator zew. alarm nie "wyje".
    crunky
    Level 32  
    A co z tym alarmem ostrzegawczym w opcjach globalnych? Masz załączone czy nie?
    grundol
    Level 2  
    mam jeszcze jedno pytanie jaki typ linii mam dać na wejściu dla SP4002 podłączonej do wejścia Z1 i jaki typ reakcji. może tu tkwi błąd?

Dodano po 28 [minuty]:

w tej chwili jest zaznaczony alarm ostrzegawczy w opcjach globalnych, ale wydaje mi się, że gdy ta opcja była nie zaznaczona to też nie działało.
    User removed account
    Level 1  
    Krzysiek_Gd
    Level 15  
    jak dobrze pamiętam Versa podobnie jak ca5 ma wyjścia wysokoprądowe zwierające do masy - może tutaj jest twój problem ?
    bartek-btw
    Level 12  
    A moze na poczatek niech nam kolega napisze gdzie go ma podlaczone dokladnie w centrali itd bo cos tam czytalem o wyjsciach niskopradowych u niego we wczesniejszych wypowiedziach
    crunky
    Level 32  
    bartek-btw wrote:
    A moze na poczatek niech nam kolega napisze gdzie go ma podlaczone dokladnie w centrali itd bo cos tam czytalem o wyjsciach niskopradowych u niego we wczesniejszych wypowiedziach

Skoro autor pisze że podłączył wg instrukcji to podłączył dobrze ... albo jednak nie według instrukcji
    saimon79
    Level 14  
    jak są ustawione zworki \plA i \plo w sygnalizatorze?
    Jaka polaryzacja na wyjściu wyzwalającym sygnalizator?
    hmmmm podłącz mu na stałe zasilanie z aux i com i wyzwalanie "-" z out 3, zworki z PLA i PLO zdjęte.
    Out 3 zaprogramuj jako włamanie/pożar i przypisz mu wejścia z których ma być wyzwalany.
    wsio..
    colocokta
    Level 11  
    Z tym sygnalizatorem to w ogóle jest bajka przy versie. Jeżeli napięcie na akumulatorze w syrenie spadnie poniżej 6V i akumulator jest doładowywany z wyj aux (bo tak według schematu ma być zasilany ;) ) a w tym momencie załączyła by się sygnalizacja to obciążenie sygnalizatora jest większe niż obciążalność wyjścia ( 500mA obciążenie AUX, 650mA obciążenie sygnalizatora podczas alarmowania i doładowywania) Napięcie na wyj AUX spada do ok 9V, manipulatory pokazują awarię wyj AUX. Wyjście wsokoprądowe ma obciążalność 1,1 A ale nie ma możliwości oprogramowania jako zasilające.
    saimon79
    Level 14  
    no to może ustawić wyjście wysokoprądowe jako "11. zasilanie czujek pożarowych", stworzyć wirtualną linię pożarową np. na wejściu 30 i ustawić ją jako NO.
    Możemy wtedy np. zasilać sygnalizator z OUT1.
    Jeżeli to nie zda egzaminu to wyjściem z sytuacji będzie osobny zasilacz dla sygnalizatora.
    rmilewski
    Level 10  
    saimon79 wrote:
    no to może ustawić wyjście wysokoprądowe jako "11. zasilanie czujek pożarowych", stworzyć wirtualną linię pożarową np. na wejściu 30 i ustawić ją jako NO.
    Możemy wtedy np. zasilać sygnalizator z OUT1.
    Jeżeli to nie zda egzaminu to wyjściem z sytuacji będzie osobny zasilacz dla sygnalizatora.

O matko ale wy macie problemy!!! Zmień sygnalizator

Moderated By Mirek Z.:

Ostrzeżenie - p.10.4 i p.12.

Dodano po 7 [minuty]:

grundol wrote:
    Witam, proszę o pomoc jak prawidłowo podłączyć ten sygnalizator żeby zaczął działać. Podłączyłem sygnalizator do wyjść - kolejno nisko i wysokoprądowych wg instrukcji i nic, żadnej reakcji ze strony sygnalizatora. Alarm dźwiękowy słychać tylko z manipulatorów LCD. Co robię nie tak ?
    PS. Jest to nowa instalacja.

Jaki sygnalizator SPL 2010? ludzie się pocą a nie znają sedna sprawy
    speed99mail
    Level 14  
    Ale zamęt... :)

A tak na powoli...

Tak trzeba podłączyć sygnalizator do centrali Versa.

Za instrukcją Satela:
    Satel Versa 10 - nie działa sygnalizator zewnętrzny

Wejście Z1 w/g instrukcji to Tamper sygnalizatora. Czyli za instrukcją

Quote:
    Wejście Z1 zaprogramowane jest jako sabotażowe (linia typu NC, typ reakcji
    6. 24H SABOTAŻOWA).

Poza tym:

Quote:
    Niewykorzystane wyjścia programowalne wysokoprądowe należy obciążyć rezystorami
    2,2 kΩ.

Ustawienia wyjść:

OUT3 i OUT4 - jak w instrukcji

OUT3 - typ wyjścia 1 z zaznaczonym X na polaryzacji +
    OUT4 - *jak wyżej*

Zworki w sygnalizatorze na PLO i PLA założone.

Można odwrotnie, czyli bez zaznaczonej opcji na polaryzacji, ale wtedy sygnalizator zadziała, jak pojawi się napięcie. (Zworki PLO i PLA zdjęte).

Poza tym opcja wyjścia w/g mnie powinna być 3. Alarm włamaniowy.
    szuwax22
    Level 13  
    hmmm.... versa- jak ja uwielbiam tą centrale... zasilanie podpinasz pod +out1 i com zaś sterujesz za pomocą out1- i problem rozładowanego aku w syrence rozwiązany. można?!