Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli

28 Wrz 2009 01:41 56441 186
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #152 28 Wrz 2009 06:15
    798109
    Użytkownik usunął konto  
  • #153 28 Wrz 2009 15:40
    Otaku9
    Poziom 23  

Wczoraj wiecorem zakończyłem testy DRSSTC na zasilaniu testowym 40V(52 po wyprostowaniu i podbiciu). Napięcie na kondensatoże rezonansowym sięga 1500V. Jest to 30-krotność napięcia zasilania.
    Aktualnie czekam na nowe uzwojenie pierwotne, oraz kilka części do wzmocnienia i zabezpieczenia pracy TC.
    Zapewne zmienie układ sterowania dla uzyskania większego ded-timeu.

• #154 28 Wrz 2009 18:01
    798109
    Użytkownik usunął konto  
  • #155 28 Wrz 2009 18:38
    Otaku9
    Poziom 23  

Odpalam na fetach, szkoda mi IGBT. Jeśli próby pójdą dobrze to może spróbuje na mniejszych igbt.

• #156 28 Wrz 2009 21:32
    KJ
    Poziom 31  

Powodzenia. Bez zabezpieczeń na IGBT i bez sprzężenia prądowego to możesz sobie drsstc robić :) Zainwestuj w pierwszej kolejności w duże wiadro na spalone półprzewodniki. Ja mam pozabezpieczane co się da a i tak rozwaliłem jeden pół mostek GB100 :( Bez oscyloskopu też nie radzę się bawić. Jak ci napięcie leci do góry jak szalone to albo pakujesz za dużo cykli w ten obwód albo masz go niedostrojony. Co do deadtime. Można go banalnie prosto zrobić ale itak nie jest konieczny. Większość konstruktorów w stanach go nie stosuje. Ważniejsze jest zadbanie o to żeby tranzystory przełączały się dokładnie w zerach prądu na pierwotnym a nie później (czas propagacji itp)

• #157 29 Wrz 2009 22:55
    Otaku9
    Poziom 23  

Dobrze że nie dałem IGBT bo jeden fet poszedł w piach, wraz z zenerką i diodą zabezpieczającą. musze odstąpić od planowanego projektu , lekko go modyfikując.

• #160 04 Paź 2009 21:37
    lodzik1990
    Poziom 18  

Na powyższym schemacie po stronie lewej widać stabilizator lm7805 czyli mam go usunąć i wstawić lm7812 ?

• #162 05 Paź 2009 13:02
    Otaku9
    Poziom 23  

Nie wiem czy lechoo zauważyłeś że jest to schemat DRSSTC, nie SSTC. Jest to jednak znaczna różnica, gdyż w projekcie steava już po stronie pierwotnej GDT jest napięcie ~24V+ piki, służy on do sterowania dużo większymi tranzystorami niż potrzebne w SSTC. Jako schemat Drivera DRSSTC był by dobrą konstukcją.
    Też sie spytam, lechoo, po co kombinować przy konstrukcji sstc?

Szkielet, schemat faktycznie jest żle zrobiony, za słabe wysterowanie tranzystorów półmostka może je zniszczyć, lub znacząco ograniczyć efekt. Napewno by się grzały mocno w krótkim czasie i niemożliwa była by praca sstc na 220V.
    Ja schemat sterowania wykonałem sam. nie ma ty dużo elementów, więc całośc zawarłem na płytce 5x10 cm, a i to mógłbym zminimalizować, gdybum nie dbał o estetyke układu.
    Jeżeli wykonałeś już tą płytke, to pamiętaj że NIE WOLNO tu zamieniać stabilizaora 7805 na 7812, gdzyż napaiecie to znszczyło by układ 74hc14. Można oczywiście przenieść zworke z zasilania TC44xx do wyjścia stabilizatora 7812.

• #163 07 Paź 2009 08:56
    trzaska456
    Poziom 17  

A co myślicie aby wykonać mini DRSSTC na IGBT w TO-247 takich na 84A.

• #164 07 Paź 2009 11:25
    Otaku9
    Poziom 23  

Jeżeli włożysz w to dużo wysiłku, aby przy niewielkich rozmiarach całość wyglądała estetycznie, to czemu nie. Napewno jet to wykonalne, wystarczy spojrzeć na co ciekawsze projekty z 4hv.org, to właśnie wersje mini są najładniejsze. Sam jestem w trakcie projektowania niewielkiej SSTC, budowanej tylko dla efektu wizualnego. Od Ciebie zależy czy chcesz mieć długą iskre, czy bardziej zależy ci na stabilnej długiej pracy.
    Tak swoją drogą to DRSSTC Steawa Warnera pracowała na igbt 600V 80A dając łuki 60', więc jak coś to sie nie musicz ograniczać.

• #165 07 Paź 2009 16:51
    c4r0
    Poziom 36  

Otaku9 napisał:
    Steawa Warnera
    Chyba Steve Ward

• #167 07 Paź 2009 21:25
    c4r0
    Poziom 36  

No tak, wiem o tym błędzie ale nie wiem jaki to ma związek z pomyleniem nazwiska. Poza tym, nie czepiam się tylko poprawiam, jakoś tak mam że jak widzę błąd to poprawiam, może jestem dziwny... A wiesz co jest najciekawsze z tymi diodami? One tam rzeczywiście są i jakoś szlag ich nie trafił :P:

• #168 08 Paź 2009 11:28
    Otaku9
    Poziom 23  

Bo wiadomo że one mogą wytrzymać więcej niż jest to pokazane w nocie katalogowej, ale równie dobrze mogą się spalić na mniejszym napięciu, bo tak to jest z masówką. Tak samo jest z kondensatorami, czasem sie trafi jakiś trefny prosto ze sklepu i brudzi w układzie.
    Jeszcze zapytam o ten dokładnie układ, nie grzały cie sie tutaj IRF820? Są one dość słabe jak na zasilanie napięciem sieciowym, i nie wiem ile wytrzymały by kluczując sygnał o natężeniu 3-4A.

• #169 08 Paź 2009 17:18
    c4r0
    Poziom 36  

Przy pracy kluczującej napięcie nie ma większego związku z grzaniem. Grzały się, mają spore radiatory. W trybie CW po kilkunastu sekundach radiatory są gorące. Zaletą tych tranzystorów jest to że kupowałem je po 20gr, stąd też zastosowałem te a nie inne :P

• #170 08 Paź 2009 19:05
    798109
    Użytkownik usunął konto  
  • #171 31 Gru 2009 14:14
    lodzik1990
    Poziom 18  

Zbudowałem SSTC i przy pierwszej próbie odpalenia przy 50v zasilania po pięciu sekundach dwa mosfety jednocześnie dostały przebicia. z półprzewodników zrobił się przewodnik. model. irf820. mój rdzeń to 3550nH , TN29/19-3E25 TN materiał. jeśli ktoś wie dla czego tak się dzieje to proszę pisac.

Dodano po 8 [minuty]:

Na płytce przerywacza gdy robiłem zdjęcie nie było jeszcze wsadzonych scalaków ale teraz już są.

• #172 31 Gru 2009 15:29
    Otaku9
    Poziom 23  

Szkielet, możesz opisać użyte uzwojenie wtórne i pojemność kondensatorów dzielnika napięciowego półmostka?
    Zapewne IRF820 nie wytrzymały grzania i sie spaliły, niestety, mają one dość duży współczynnik Rdson, co przy takiej częstotliwości (zapewne w granicach 100kHz) kluczując sygnał o natężeniu 2-5A (zależne od ustawienia interruptera) nagrzały sie w kilka sekund i spaliły. Poza tym nota katalogowa mówi że mogą one oddać zaledwie 50W (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/IRF820.pdf), gdzie już niedużo droższy IRF840 (3.50zł sztuka w sklepie) może już oddać 140W i wytrzymać kluczowany 8A (gdzie nota irf820 mówi o 2.5A).

Generalnie, jeżeli częstotliwość rezonansowa twojego uzwojenia wtórnego nie przekracza 200kHz to mógłbyś użyć szybkie tranzystory IGBT (np. irg4ph40ud lub podobne, dostępne są w przyzwoitych cenach na znanej stronie aukcyjnej).

I gratulacje estetycznej udanej konstrukcji (tylko po co takie duże płytki, w obudowę sie nie zmieści :) starajmy sie dbać o wygląd naszych konstrukcji).

Odnośnie płytki, wiesz że przez te tranzystory ma płynąc prąd o natężeniu kilku amperów? Nie widać tego dokładnie na zdjęciu, ale ścieżki prowadzące do połączeń tranzystorów zdają sie być dość cienkie, co może w przyszłości skutkować ich przepaleniem.

• #173 31 Gru 2009 16:54
    lodzik1990
    Poziom 18  

Drut na uzwojeniu wtórnym to 0,18mm2. kondensatory na pół mostku mają po 1uF U = 400V. wysokośc uzw. wtórnego to 35cm. irf820 nie są mosfetami jakich tylko używałem były też - IRFP450 - Przepaliły się po 5 sekundach.
    irfp460 - po pół godzinnej zabawie przy 100V zasilania jeden z nich podziękował i odleciał (dostał przebicia) wiem, że tak się stało bo wcześniej na uzw. pierwotnym mierzyłem częstotliwośc i wynosiła 200KHZ póżniej gdy jeden z tranzystorów był zimny a drugi ciepły to (F) była o połowę niższa.
    wielkośc płytek mi w niczym nie przeszkadza. jak mi się zechce to po wtapiam miedziane druty w ścieżki.

Dodano po 6 [minuty]:

Jaką indukcyjnośc powinien miec rdzeń na GDT?????????

• #174 01 Sty 2010 12:49
    lodzik1990
    Poziom 18  

Czy taki rdzeń będzie idealny na GDT. bo coś mi się zdaję, że to przez niego padają tranzystory. rdzeń toroidalny TN25/15/10:

materiał 3E25
    AL = 5620

• #175 02 Lut 2010 10:24
    slu_1982
    Poziom 26  

taki rdzeń jest doskonały.,... Sprawdź może fazy na bramkach co ?

• #176 12 Lut 2010 12:32
    lodzik1990
    Poziom 18  

Zbudowałem SSTC ale nie mogę poradzic sobie z zakłóceniami jakie ona wytwarza. We wszystkich radioodbiornikach trzeszczy. może miał by ktoś jakiś pomysł na pozbycie się zakłóceń wytwarzanych przez sstc .
    Wymontowałem układ z zasilacza komputerowego lecz to w niczym nie pomogło. załączam jakiś schemacik nie sprawdzonego filtru przeciwzakłóceniowego. piszcie czy się nada.

• #177 12 Lut 2010 14:43
    c4r0
    Poziom 36  

Hehe, nic w tym dziwnego że SSTC zakłóca odbiorniki radiowe. Te zakłócenia są raczej promieniowane a nie przewodzone więc żadne filtry tu nie pomogą. Po prostu tak jest. Może jak byś zamknął SSTC w klatce Faradaya to by trochę pomogło, ale i tak pewnie wszystkie "śmieci" radiowe wylezą po kablach zasilania. Moim zdaniem nic się tu nie poradzi.

[edit]

szkielet-s1 napisał:
    No to zostaje mi tylko wziąc i przestawic stacje radiowe na wyższe częstotliwości aby radioodbiornik nie ściągał promieniowania z sstc (FALI ELEKTROMAGNETYCZNYCH)
    A jak przestawisz stacje radiowe? :D Poza tym, tak czy siak zakłócenia będą bo to co generuje SSTC obejmuje bardzo szerokie pasmo, a radioodbiornik nie "ściąga" promieniowania tylko je odbiera.

• #178 19 Mar 2010 22:56
    kevinPL
    Poziom 1  

Witam jestem w trakcie budowy SSTC na Półmostku.
    chcę użyć TC4421 i TC4422 były by one bezpośrednio sterowane przez dwa inwertery.Jako układ(zapłonowy)wykorzystać włącznik.Podczas włączania cewki włącznik byłby zwarty z napięciem zasilającym inwerter.
    Podczas rozłączania odblokował by wejscie antenowe i podal krotki impuls ktory
    wzbudził by cewkę do działania

I zastanawiam się czy nie zmniejszyć wartości kondensatorów z 680nF na 220-330nF
    Z tego co widziałem przy 230V taka cewka potrafi pobierać nawet do 10A z sieci

Oto schemat z którego korzystam

Oczywiście mam zamiar zmienić Mosfet-y na jakies mocniejsze.Myślalem o IRFP360 chociaż zastanawiam sie czy nie maja za duza wartosc Rds(on)=0,20ohm
    Vdss=400V
    IRFP260 maja tylko Rds(on)0,055ohm Vdss=200V

Co do rafka sterującego wybrałem materiał (TN25/15-3F3 Rdzeń ferrytowy toroidalny TN materiał 3F3 1840nH) gdyż moja cewka ma częstotliwość rezonansową 327kHz. znalazłem taki artykuł Firmy Ferroxcube o projektowaniu tych transformatorków.

Tak wygląda gotowy jest nawinięty przewodem z skrętki UTP 1:1:1 16zw

Dodano po 34 [minuty]:

Obudowę wykorzystałem ze starego zasilacza impulsowego do kompa
    jest w nim zamontowany wentylator i radiator na którym będzie umieszczona para Mosfetów
    SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli

Widok Płytki:

W zależności czy kupię TC4421 i TC442 czy 2xTC4422 mam do wykorzystania
    jeden inwerter który w razie czego będzie negował sygnał

Zastanawiam się czy nie wykorzystać jakiegoś mniejszego kondensatora
    na wejściu transformatorka sterującego,i czy zmniejszyć wartość kondensatorów
    na pół mostku(schemat w poprzednim poście).Nie potrzebuję aż tak wielkiej mocy
    wystarczyło by mi tak do 500W przy zasilaniu 230V

Moc pobierana zależy od ilości zwojów na uzwojeniu Pierwotnym
    czym mniejsza ilość zwoi tym większy prąd pobierany i napiecie wyższe na uzwojeniu wtórnym.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Jakby ktoś szukał elementów polecam stronę TME
    http://www.tme.eu/pl/

Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:

szkielet-s1 napisał:
    Czy taki rdzeń będzie idealny na GDT. bo coś mi się zdaję, że to przez niego padają tranzystory. rdzeń toroidalny TN25/15/10:

materiał 3E25
    AL = 5620

SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli

Z tego co pisze Ferroxcube ten materiał przeznaczony głownie jest do filtrów

Dodano po 11 [minuty]:

Na środkowym obrazku po prawej stronie umieszczone są materiały które najbardziej nadają się na takie trafo.Musi być to materiał mocy,użycie innego materiału który nie pracuje dobrze przy wysokich częstotliwościach ,i nie przenosi mocy.Moze powodować ze transformator nie będzie miał odpowiedniej mocy żeby przeładować
    pojemności bramek co w efekcie prowadzi do przepalenia tranzystorów:idea:

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Specyfikacja 3F3

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Co do tranzystorów wybrałem IRFP360 są niedrogie i maja dobre parametry
    Vdss=400V Rds(on)=0.20ohm Pd=280W Tranzystor otwiera się przy napięciu na bramce Vgs=10V ma wtedy rezystancję 0,20ohm
    Co do mocy wydzielanej w tranzystorze przy idealnym przebiegu prostokątnym
    na wyjściu z transformatorka GDT będzie wynosiła:
    Id=1 0,20W
    Id=2 0,80W
    Id=3 1,8W
    Id=4 3,2W
    Id=6 7,2W
    Id=8 12,8W
    Id=10 20W
    Prąd w impulsie będzie miał dużo większa wartość. Dla tego tranzystora możne wynosić maksymalnie 92A chociaż jest to już niebezpieczna granica.
    Moc cieplna tez będzie spora mam nadzieje ze radiator z wentylatorem poradzi sobie.
    Czym większe kondensatory na pół mostku tym większy prąd w impulsie będzie płynął

W tranzystorach MOSFET z kanałem wzbogacanym(N) gdy napięcie UGS między bramką G a źródłem S jest równe zeru, rezystancja kanału jest bardzo duża (rzędu megaomów). Mówi się wówczas, że kanał jest zatkany, ponieważ prąd dren-źródło ID praktycznie nie płynie. Po przekroczeniu pewnej wartości napięcia UGS kanał zaczyna się stopniowo otwierać i w obwodzie dren-źródło może płynąć prąd. Rezystancja między drenem D a źródłem S zmniejsza się ze wzrostem napięcia UGS, ale nie do zera, tylko do pewnej minimalnej wartości oznaczanej w katalogach jako RDSon. Wartość tej rezystancji zależy od maksymalnego napięcia UDS jakie jest w stanie wytrzymać tranzystor i wynosi od 0,07 Ω do 4,0 Ω. Generalnie tranzystory przeznaczone do pracy z mniejszymi napięciami mają niższą rezystancję RDSon. Straty mocy w przewodzącym tranzystorze są proporcjonalne do prądu płynącego przez kanał zgodnie ze wzorem:

Gdy prąd płynący przez kanał osiągnie wartość maksymalną dla danego napięcia dren-źródło, mówi się, że kanał jest otwarty.

• #179 18 Kwi 2010 17:09
    elektryku5
    Poziom 37  

Temat trochę stary ale mam kilka pytań , chcę zrobić to wszystko metodą niskobudżetową więc proszę nie czepiajcie się mej wypowiedzi.

1.Po co w schemacie od c4r0 jest aż 6 bramek odwracających zamiast 2 :?:
    2.TC44xx trochę kosztują , czy jest możliwość ich zastąpienia :?:
    3.Czy jako trafo sterujące nadadzą się rdzenie EE z zasilacza od komputera :?:
    4.Nawinąłem już cewkę secondary , czy jeżeli jest nierówno nawinięta generator nie zadziała :?:

Kombinowałem trochę z tranzystorami typu tv-switch i uzwojeniem które bezpośrednio steruje cewką lecz niestety wyładowania miały nie więcej niż 3mm.

Podłączyłem również cewkę do statecznika elektronicznego , wyładowanie było niewielkie lecz przy rozciąganiu drutu układ dawał jakieś 4kV o takim prądzie że upaliło mi kawałek przewodu 0,11mm, aż w końcu spalił się jeden z MJE13007.

• #180 18 Kwi 2010 17:25
    c4r0
    Poziom 36  

1. Mogą być dwa albo nawet jeden, ale w pojedyńczym scalaku jest ich sześć i łatwiej konstrukcyjnie jest połączyć w ten sposób zamiast ciągnąć masę do wejść nieużywanych negatorów.

2. Inne drivery które się tu nadadzą to UCC37322/UCC37321, ale kiedyś nie było gdzie ich dostać, nie wiem jak teraz. Nie znam innych driverów które by się tu nadały.

3. Czy da się uruchomić nie wiem, ale nie polecam stosowania na trafo sterujące rdzeni tego typu bo jak składasz połówki to zawsze jest jakaś szczelina która pogarsza parametry. Próbowałem odpalić SSTC na fabrycznym trafie sterującym z coilcraft-u, właśnie na rdzeniu EE albo EI i nie chciało działać, a na toroidzie z 3E25 poszło od razu. Najlepiej dać toroid.
    4. Zadziała.

Szukaj w 5mln produktów