Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSTC-Półprzewodnikowa cewka tesli

24 Sie 2009 21:38 57305 186
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    lodzik1990
    Poziom 18  
    No ale schottky są diodami ultra szybkimi , za driverami mogę wstawić 1n5819 ?

Dodano po 4 [minuty]:

Czy miał by ktoś może schemat interruptera od strony ścieżek ?
  • Zasilacze UPS
    slu_1982
    Poziom 26  
    1n5819 to właśnie schottky :D i właśnie o nie mi chodzi :D
    c4r0
    Poziom 36  
    Diody shottky'ego są szybkie ale nie nazywajcie ich ultra szybkimi, bo diody "ultra szybkie" to inny rodzaj diod ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    trzaska456
    Poziom 17  
    Witam dawno mnie mnie nie było na forum...
    tlock masz na myśli którą SSTC?
    Jeszcze jedno męcze się z troidem do tesli nie rozumiem jak można polutować aluminium wszystko spływa a lutować całkiem nie źle potrafię kalafonia nic nie daje.
    PS: Na tej www http://lucaslab.grandhost.pl/cewka_tesl_%204000W.htm jen napisane że na PCV jet nawinięte podwójnie drutem 0,35 czy takie podwójne nawinięcie coś daje
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    trzaska456
    Poziom 17  
    Ok dzięki a jak z tym podwójnie nawijanym drutem
    slu_1982
    Poziom 26  
    To jest normalnie nawijane uzwojenie z tym, że drut jest chyba podwójnie emaliowany.
    trzaska456
    Poziom 17  
    Czyli jak nawinę pojedynczo to bez różnicy
    lukasb9
    Poziom 28  
    Bez różnicy - ja nawijałem podwójnie, ponieważ miałem za dużą indukcyjność uzwojenia przy nawinięciu tej samej wysokości jednym drutem (stare dzieje). Ostatnio sprawdzałem jak ma się dobroć obwodu wtórnego przy zmianach liczby zwojów i odstępów miedzy zwojowych. I odkryłem kilka bardzo dziwnych rzeczy. Pierwsza sprawa uzwojenie nawinięte większa ilością zwojów bez zmiany geometrii uzwojenia ma znacznie mniejszą dobroć (porównywałem uzwojenie nawinięte na długości 0,5m drutem 0,45mm z uzwojeniem o tej samej długości nawiniętym drutem 0,32mm) nie wiem czemu dzieje się tak a nie inaczej. Podejrzewam, że wpływ miała zmiana średnicy drutu (większa rezystancja - efekt naskórkowy). Próbowałem również porównać uzwojenia nawinięte na długości 0,5m drutem 0,32mm ale nawijane równolegle dwoma drutami oraz podobne uzwojenie z przerwami miedzy zwojowymi o szerokości 0,32mm i dobroć była bardzo podobna. A to dziwne, ponieważ w dosyć dużym zakresie zmieniała się pojemność własna uzwojenia.
    lechoo
    Poziom 39  
    lukasb9 napisał:
    uzwojenie nawinięte większa ilością zwojów bez zmiany geometrii uzwojenia ma znacznie mniejszą dobroć

Dobroć obwodu RLC jak wiesz zależy od rezystancji, a ta z kolei będzie większa przy nawinięciu cieńszym drutem i jednocześnie większą ilością zwojów. Czyli nie ma w tym nic nadzwyczajnego...
    lukasb9
    Poziom 28  
    lechoo - dobroć obwodu RLC zależy również od stosunku indukcyjności obwodu do pojemności, więc nawinięcie uzwojenia o znacznie większej indukcyjności zmieni ten stosunek, o ile - tego nie wiem. Trzeba zauważyć, że w zależności od średnicy drutu i ilości zwojów zmienia się pojemność własna uzwojenia. Po prostu miałem nadzieje, że zwiększenie liczby zwojów podniesie indukcyjność dużo bardziej niż rezystancję uzwojenia i pojemność własną.
    Otaku9
    Poziom 23  
    trzaska456 napisał:
    ...Jeszcze jedno męcze się z troidem do tesli nie rozumiem jak można polutować aluminium wszystko spływa a lutować całkiem nie źle potrafię kalafonia nic nie daje...

Mam pytanie, czy dodany toroid zmienia efekt uzyskany na SSTC? W tesli klasycznej konstrukcji jest on konieczny, ale czy w Waszych konstrukcjach wniusł on jakieś zmiany kształtu wyładowań?
    lodzik1990
    Poziom 18  

Dodano po 13 [minuty]:

Zamieściłem Generator van de Graffa w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie kolegi Otaku9 . Na samej górze znajduję się terminal ta duża czasza, kiedyś czytałem, że czym większy jest terminal tym się dłużej ładuję ale za to są większe wyładowania to od razu nasuwa mi się pytanie : czy tak samo może być w cewkach tesli,że czym większy toroid tym lepszy efekt. jestem ciekaw jak to jest.
    Otaku9
    Poziom 23  
    Czasza GVDG służy do gromadzenia ładunku statycznego. Powstawanie i charakter wyładowań tu i w TC jest całkiem inny, więc raczej niemożna porównywać tych podobnych kształtem konstrukcji.
    trzaska456
    Poziom 17  
    Mi się zdaje że w SSTC wielkość triodu niema znaczenia bo tam wszystko się samo dostraja tak samo z uzw. wtórnym i pierwotnym
    slu_1982
    Poziom 26  
    Eh toroid jest tylko kondensatorem względem jednym końcem wtórnego a ziemią. Jest dopasowywany do f uzwojenia, a jego pojemność nie może być za duża. Przy założeniu toroidu f rezonansowa uzwojenia wtórnego drastycznie się zmienia ( tesla map wskazuje że o ok. 50% się zniża f rezonansowa uzw. wtórnego). Tak samo w VDG toroid inaczej terminal stanowi kondensator względem ziemi i gromadzi ładunek. Pokażę dwa filmy i sami oceńcie charakter wyładowań i ich długość i resztę z i bez toroidu:

Z toroidem:

I bez:

Dodano po 1 [minuty]:

Moim skromnym zdaniem i porównując na żywo wielkość wyładowań jest ok. 30% większa :D
    -om-
    Poziom 9  

Moja SSTC, zaledwie 50watt poboru mocy.
    Dodatkowo odtwarza muzykę (moc moduluje 'iskre' a ta moduluje cisnienie powietrza i powoduje drgania akustyczne)
    slu_1982
    Poziom 26  
    ?Napisz coś więcej o swojej sstc !
    Otaku9
    Poziom 23  
    ~ Czy jest to może SSTC na jednym tranzystorze? Bardzo podobna do tej class E TC.

Czasza VDG zbiera ładunek statyczny z paska transmisyjnego, odmiennie niż w TC:
    https://obrazki.elektroda.pl/47_1235665344.jpg
    Jeśli jest ktoś ciekawy konstrukcją VDG zapraszam na PW.
    slu_1982
    Poziom 26  
    Otaku9 napisał:
    ~ Czy jest to może SSTC na jednym tranzystorze? Bardzo podobna do tej class E TC.

Czasza VDG zbiera ładunek statyczny z paska transmisyjnego, odmiennie niż w TC:
    https://obrazki.elektroda.pl/47_1235665344.jpg
    Jeśli jest ktoś ciekawy konstrukcją VDG zapraszam na PW.

Co robią kondensatory ? zbierają ładunek, czym jest toroid/terminal ? kondensatorem względem ziemi, co robi kondensator ? zbiera ładunek, co robi czasza VDG ? zbiera ładunek, więc co jest innego ?
    trzaska456
    Poziom 17  
    Tak ale w VDG na czaszy zbiera się ładunek elektrostatyczny
    Otaku9
    Poziom 23  
    I dwa: sposób ładowania czaszy VDG jest całkiem inny niż ładowanie kondensatora.
    Slu, konstruowałeś kiedyś działający VDG że znasz się na jego budowie? Wiesz z jakiego materiału musi być zbudowany pasek transmisyjny? albo dlaczego powinien być odizolowany od otoczenia, np przez rurę?
    W klasycznej TC w uzwojeniu wtórnym powinien zachodzić rezonans cewki uzwojenia wtórnego z czaszą toroidu.