Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praca magisterska PLC +SCADA - "Projekt stanowiska dyda

saxophoneII 27 Jul 2009 13:24 7038 7
Metalwork
    saxophoneII
    Level 13  
    Witam serdecznie.

Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej pt."Projekt stanowiska dydaktycznego do badania wymiaru i kształtu przedmiotów obrabianych przez szlifowanie z wykorzystaniem programowalnego sterownika logicznego PLC".

Temat moze brzmi jak temat typowo mechaniczny ale w zasadzie jest to kwestia sterownia i oprogramowania.

Celem pracy dyplomowej jest monitorowanie procesów obróbki skrawaniem na przykładzie szlifowania kłowego wałków (PONAR-JOTES SWF25) z wykorzystaniem przyrządu do aktywnej kontroli.

Aktywna kontrola procesu szlifowania pozwala wyeliminować okresowe postoje poprzez dokonywanie pomiaru wymiaru i kształtu przedmiotu obrabianego w funkcji kąta obrotu wałka, który zostanie zadany przez technologa/operatora. Istnieje również możliwość powiadomienia obsługi szlifierki o uzyskaniu docelowego wymiaru obrabianego detalu.

Elementy stanowiska:
    -szlifierka PONAR-JOTES SWF25
    -sterownik Siemens S7-200 CPU 222
    -Moduł Siemens EM235 4AI/1AO 12bit
    -Szybki licznik HSC (w PLC)
    -Moduł pozycjonowania EM253
    -We/Wy cyfrowe
    -We/Wy przekaźnikowe
    -kabel RS232-PPI
    -komputer klasy PC
    -encoder inkrementalny 600 imp/obr
    -głowica pomiarowa MARPOSŸ lub inna
    -dosuw wgłębny ściernicy
    -panel kontrolny
    -sygnalizacja stanu pracy

Pomiar zbierany jest z dwóch czujników:
    - encoder przyrostowy 600imp/obr
    - czujnik indukcyjny +-5Vdc

Tu jest wiecej informacji na temat mojej pracy:http://www.osemka.p.lodz.pl/~beksinski/projekt_stanowiska_dydaktycznego.pdf
    Moja pytania są nastepuje:
    1. Jakiego programu użyć jako wizualizacji procesu aby było najprościej?
    2. Jak odpytywać sterownik poprzez SCADA?

Pozdrawiam
    Andrzej
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
  • Metalwork
    kim
    Level 14  
    W przypadku pytanie 1 - co to znaczy najprościej (WinCC??). Co do pytania drugiego to w sterownik masz wbudowany rs485 więc poprzez niego możesz.. masz też mpi do wyboru - także można.. Właściewie to można na PC zinstalować WinCC (i na pc wizualizacja + scada - bo niedość że WinCC z Runtimem załatwi TO BIE wizualizację to jeszcze może robić logi itd. a ja SCADĘ (bo przecież w tym przypadku jest prosta) zrobił bym w postaci skryptów w WinCC - no chyba żę promotor chce inaczaj - wtedy jakiś serwer ODBC i wysyłasz parametry dalej i coś innego - napisanego przez CIEBIE albo gotowego załatwia sprawę) a sterownik podłączasz poprzez MPI.
  • Metalwork
    lazik_s
    Level 14  
    Wiesz, wszystko zależy na jakie oprogramowanie posiadasz licencję. Najłatwiej to by było dołożyć moduł CP243-1 i gnać wszystko po ethernecie. Ja, np. na twoim miejscu bym się udał do firmy Astor i poprosił o licencję trialową na InToucha + DAServera (dla SIemensa po TCP/IP: DASSIDirect). Reszta to już tylko sama konfiguracja połączenia i używanie poleceń zgodnie z wytycznym właśnie serwera.

A można też tak jak pisze kim. Ogólnie wszystko co przyjdzie do głowy może mieć zastosowanie.
    saxophoneII
    Level 13  
    Promotor proponowal aby to zrobic w Visual C++. Niestety nie jestem w tym programie biegly. Wiec myslalem o WinCC badz w InTouch'u. Oba z tych programow maga byc w wersji okrojonej jesli takowe sa, nie koniecznie musi byc pelna wersja.

Jesli chodzi o serwer wymiany zmiennych, myslalem o zastosowaniu OPC server Siemensa - wiem ze jest dosc elestyczny.

Mam obie wersje programow ww wiec najpierw sprobuje poeksperymentowac z WinCC .... dam znac ...
    recarep
    Level 10  
    hej,

moze nie odpowiem dokladnie na twoje pytania..

ale skoro piszesz prace o SCADA, to moze zainteresuje cie juz napisna praca dyplomowa
    "Integracja sieciowych urządzeń automatyki przemysłowej z systemem nadrzędnym SCADA" dostepna w calosci tutaj: http://scada.eprace.edu.pl/
    pasta20
    Level 15  
    Witam mam pytanie czy da się jakoś przenosić między projektami screny w wincc flexible 2008.
    Pozdrawiam.
    anmar128
    Level 2  
    Hej jestem w trakcie pisania pracy inz. pt pomiar temperatury potrzebuje jakies wskazowki do podsumowania pracy.