Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca magisterska PLC +SCADA - "Projekt stanowiska dyda

saxophoneII 27 Lip 2009 13:24 6378 7
  • #1 27 Lip 2009 13:24
    saxophoneII
    Poziom 13  

Witam serdecznie.

Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej pt."Projekt stanowiska dydaktycznego do badania wymiaru i kształtu przedmiotów obrabianych przez szlifowanie z wykorzystaniem programowalnego sterownika logicznego PLC".

Temat moze brzmi jak temat typowo mechaniczny ale w zasadzie jest to kwestia sterownia i oprogramowania.

Celem pracy dyplomowej jest monitorowanie procesów obróbki skrawaniem na przykładzie szlifowania kłowego wałków (PONAR-JOTES SWF25) z wykorzystaniem przyrządu do aktywnej kontroli.

Aktywna kontrola procesu szlifowania pozwala wyeliminować okresowe postoje poprzez dokonywanie pomiaru wymiaru i kształtu przedmiotu obrabianego w funkcji kąta obrotu wałka, który zostanie zadany przez technologa/operatora. Istnieje również możliwość powiadomienia obsługi szlifierki o uzyskaniu docelowego wymiaru obrabianego detalu.

Elementy stanowiska:
    -szlifierka PONAR-JOTES SWF25
    -sterownik Siemens S7-200 CPU 222
    -Moduł Siemens EM235 4AI/1AO 12bit
    -Szybki licznik HSC (w PLC)
    -Moduł pozycjonowania EM253
    -We/Wy cyfrowe
    -We/Wy przekaźnikowe
    -kabel RS232-PPI
    -komputer klasy PC
    -encoder inkrementalny 600 imp/obr
    -głowica pomiarowa MARPOSŸ lub inna
    -dosuw wgłębny ściernicy
    -panel kontrolny
    -sygnalizacja stanu pracy

Pomiar zbierany jest z dwóch czujników:
    - encoder przyrostowy 600imp/obr
    - czujnik indukcyjny +-5Vdc

Tu jest wiecej informacji na temat mojej pracy:http://www.osemka.p.lodz.pl/~beksinski/projekt_stanowiska_dydaktycznego.pdf
    Moja pytania są nastepuje:
    1. Jakiego programu użyć jako wizualizacji procesu aby było najprościej?
    2. Jak odpytywać sterownik poprzez SCADA?

Pozdrawiam
    Andrzej

0 7
  • #2 27 Lip 2009 14:51
    kim
    Poziom 14  

W przypadku pytanie 1 - co to znaczy najprościej (WinCC??). Co do pytania drugiego to w sterownik masz wbudowany rs485 więc poprzez niego możesz.. masz też mpi do wyboru - także można.. Właściewie to można na PC zinstalować WinCC (i na pc wizualizacja + scada - bo niedość że WinCC z Runtimem załatwi TO BIE wizualizację to jeszcze może robić logi itd. a ja SCADĘ (bo przecież w tym przypadku jest prosta) zrobił bym w postaci skryptów w WinCC - no chyba żę promotor chce inaczaj - wtedy jakiś serwer ODBC i wysyłasz parametry dalej i coś innego - napisanego przez CIEBIE albo gotowego załatwia sprawę) a sterownik podłączasz poprzez MPI.

0
  • #3 27 Lip 2009 14:57
    lazik_s
    Poziom 14  

Wiesz, wszystko zależy na jakie oprogramowanie posiadasz licencję. Najłatwiej to by było dołożyć moduł CP243-1 i gnać wszystko po ethernecie. Ja, np. na twoim miejscu bym się udał do firmy Astor i poprosił o licencję trialową na InToucha + DAServera (dla SIemensa po TCP/IP: DASSIDirect). Reszta to już tylko sama konfiguracja połączenia i używanie poleceń zgodnie z wytycznym właśnie serwera.

A można też tak jak pisze kim. Ogólnie wszystko co przyjdzie do głowy może mieć zastosowanie.

0
  • #4 27 Lip 2009 16:13
    saxophoneII
    Poziom 13  

Promotor proponowal aby to zrobic w Visual C++. Niestety nie jestem w tym programie biegly. Wiec myslalem o WinCC badz w InTouch'u. Oba z tych programow maga byc w wersji okrojonej jesli takowe sa, nie koniecznie musi byc pelna wersja.

Jesli chodzi o serwer wymiany zmiennych, myslalem o zastosowaniu OPC server Siemensa - wiem ze jest dosc elestyczny.

Mam obie wersje programow ww wiec najpierw sprobuje poeksperymentowac z WinCC .... dam znac ...

0
  • #5 07 Paź 2009 16:08
    recarep
    Poziom 9  

hej,

moze nie odpowiem dokladnie na twoje pytania..

ale skoro piszesz prace o SCADA, to moze zainteresuje cie juz napisna praca dyplomowa
    "Integracja sieciowych urządzeń automatyki przemysłowej z systemem nadrzędnym SCADA" dostepna w calosci tutaj: http://scada.eprace.edu.pl/

0
  • #6 07 Paź 2009 19:33
    saxophoneII
    Poziom 13  

Witam,

dzieki pewnie sie przyda:)

0
  • #7 12 Paź 2009 20:20
    pasta20
    Poziom 15  

Witam mam pytanie czy da się jakoś przenosić między projektami screny w wincc flexible 2008.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 08 Lut 2010 20:20
    anmar128
    Poziom 2  

Hej jestem w trakcie pisania pracy inz. pt pomiar temperatury potrzebuje jakies wskazowki do podsumowania pracy.

0