Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha V550 i "cienkie" głośniki Maudio hts 800

Pietro54 27 Lip 2009 17:59 4305 2
 • #1 27 Lip 2009 17:59
  Pietro54
  Poziom 13  

  Witam, mam problem i potrzebuję pomocy, dobrej rady co zrobić.
  Może zacznę od tego co posiadam i od moich wrażeń...
  Mam amplituner yamahy, model RX-V550 dokładnie taki jak w linku poniżej
  http://www.megamedia.pl/amplituner-yamaha-rx-v550-rds.php?zadaj_pytanie=1
  Wydaję mi się że sprzęt całkiem nie kulawy...
  Zwykle jest on podłączony pod kompa z którego oglądam filmy etc.
  Ale że karta w kompie jest mierna to myślałem że nie ma co się czepiać do jakości dźwięku...
  Byłem ostatnio u kolegi który ma yamahe RX-V450, to jest model niższy, ale to nadal jest super sprzęt i u tego mojego kolegi wyszło szydło z worka,
  oglądaliśmy koncert na DVD Deep Purple i u niego ten dźwięk był jakiś taki czystszy, miałem wrażenie że u niego da się usłyszeć każde klaśnięcie publiczności, a u mnie tego nie było, przyniosłem specjalnie DVD od niego i ten dźwięk był już taki inny, pomimo ustawień programowych takich samych, słuchaliśmy obaj na jakimś tam dts`ie i treble i basy tak samo były ustawione.
  Myślę że może być to różnica głośników... ja mam głośniki firmy MAUDIO HTS 800
  http://www.maxaudio.pl/sklep/artykul/id/21470 <-dokładnie takie
  Kupiłem je za 500zł...
  Swojego czau yamaha spaliła mi gwizdki i wymieniłem je na Tonsile GDWK 13-8/120
  dodałem do niego jeszcze tylko filtr taki jak był zalecany przez tonsila, nie pamiętam jaka cewka tam była, ale kondensator to 3,3mikroF.
  Do tego wszystkiego zbudowałem jeszcze subwoofer na zmostkowanych układach tda 7294, ale chyba to nie sub już stanowi o czystości tego dźwięku.
  Co może być przyczyną tego zjawiska? mierna zwrotnica w kolumnach?
  Wygląda ona mniej więcej tak http://img514.imageshack.us/img514/3603/27072009807.jpg
  Niestety nie mogę dać schematu tej zwrotnicy, nie mogę jej sięgnąć przez otwór po wysoko tonowym głośniku...
  Czy są to same głośniki? wydaje mi się że za to o czym mówię będą odpowiedzialne głośniki wysoko tonowe, przede wszystkim średnio tonowe i sama zwrotnica..
  Dodam jeszcze że głośniki mam dość kiepsko ustawione... od jednego dzieli mnie około 1m od drugiego ponad 2 i centralny stoi tez nie tuż nad monitorem jak powinno być... starałem się doregulować to ilością decybeli na poszczególnych głośnikach.
  Proszę podpowiedzcie mi co można zrobić by to zagrało wreszcie jak trzeba.

  0 2
 • #2 30 Lip 2009 12:11
  Pietro54
  Poziom 13  

  Czy naprawdę żaden audiofil nie może mi pomoc:(
  był bym naprawdę bardzo wdzięczny za kilka cennych rad...

  0
 • #3 30 Lip 2009 13:43
  Tomq
  Poziom 38  

  Odpisałbym wcześniej, ale przeoczyłem ten temat;)


  A więc tak - oczywiście nie sam wzmacniacz decyduje o jakości dźwięku. moim zdaniem więcej zależy od kolumn.
  Dobre kolumn ze słabszym amplitunerem zawsze zagrają lepiej niż liche kolumny nawet z najlepszym aplitunerem.


  O klasie kolumn natomiast swiadczy przede wszystkim głośnik wysokotonowy. To nie jest tak, że wysokotonówka jest hi-edowa za np 200 zł, a reszta głośników jest badziewna i już super gra. Nie. Ale np wymieniając głośnik wysokotonowy na lepszy z pewnością zmieni się charakter brzmienia całego zestawu.

  Druga rzecz - zwrotnice. Jeśli są niedposowane do kolumn to oczywiście mogą psuć wrażenia odsłuchowe. Zwrotnica ma za zadanie tak podzielić pasmo by każdy głośnik odtwarzał sobie właściwą cześć. Jeżeli zwrotnica jest niedopasowana, pewna cześć pasma może być przenoszona zbyt głośno przez jeden i drugi głośnik - powstaje wtedy tzw "górka" na charakterystyce przenoszenia i już psuje się naturalność brzmienia. Z kolei gdy w miejscu podziału głośników jest dołek (pewien zakres częstotliwości jest odtwarzany np 3 db ciszej niż reszta) to np niektóre instrumenty nie będą tak wyeksponowane jak powinny być.

  Następna sprawa - nie wiem czy na zdjęciu jest tylko komora głośnika wysokotonowego czy cała kolumna, ale jeżeli siedzi tam głośnik średniotonowy lub niskotonowy to kolumna powinna być wewnątrz wytłumiona.

  Ogólnie jest to temat rzeka, bo oprócz w/w czynników na jakość dźwięku ma wpływ wiele innych rzeczy. np czestotliwości rezonansowe głośników, wspomniane rzez Ciebie rozstawienie kolumn, etc.

  Na zdjęciu widzę, że w zwrtonciy (właściwie jest to filtr górnoprzepustowy) został umiesczony kondensator eletroilitcyzny polarny, mówiąc prościej - najtańszy jaki można kupić, nienadający sie do części wysokotonowej zwrotnicy. Drugi jest nieco lepszy, cewka powietrzna - czyli dobra.

  Mozna pokusić sie o wymianę głośników wysokotonowych na lepsze, np Tonsil gdwk 10/80/19, stx 10-200-8 PJ, Visaton sc10, vifa dx 25 - w cenach od 30-115 zł/szt.

  Jeszcze lepiej byłoby zbudować zestaw pomiarowy (wkładka mikrofonowa za 30 zł + opornik za 3 zł + 2 wtyki jack 3,5mmstereo za 6 zł + kabel za 5 zł + program speakers workshop za darmo z netu) i zrobić pomiary tej kolumny, a nastepnie poprościć kogoś o zaopiniowanie które elementy w zwronicy należy wymienić. Dałoby to najlepszy efet, jednak jest to najbardziej czasochłonne no i troche kosztuje.

  Możesz jescze spróbować wstawić do wnętrza kolumny wytłumienie, dobierz jego ilosć doświadczalnie - np gąbkę, maty tłumiące, watolinę, etc. Pozdrawiam.

  BTW, audiofilizm to choroba ;)

  0