Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad X31 - wymiana CPU Banias na Dothan zadziała?

27 Lip 2009 21:13 2733 6
  • Poziom 12  
    Czy procesory Pentium M Banias i Dothan są zamienne?

Chciałbym włożyć do ThinkPad'a X31 Dothana, w którym zgodnie ze specyfikacją Dothanów nigdy nie było.

Szyna 400 MHz się zgadza, podstawka też.

Wszystko powinno być OK. Niemniej nigdzie nie znalazłem przez Google, ani na elektrodzie, żeby ktoś tego próbował. Nie znalazłem ani informacji, że komuś się udało, ani że się nie udało.

Czy laptop może nie chcieć opuścić BIOS'u, dlatego, że nie będzie dysponował mikrokodem nowego procesora?

Musi być w tym jakiś haczyk. Ale nie potrafię go dostrzec.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jeżeli jest na 400Mhz to coś się mi wydaje że to nie Dothan,sprawdź po kodzie na stronie Intela.albo wrzuć kod na stronkę.A poza tym jest szansa ,że ruszy ale wszytko zależy od chipsetu,niestety czasami montowano "wykastrowane" chipsety,albo pod koniec serii chipy obsługujące już nową magistralę.Na odwrót ruszy prawie zawsze -czyli na chipsecie Alviso i915PM ruszy wiadomo Dothan na 533 ale też i na 400 starszy Banias ale w drugą stronę to już -ee nie zawsze.
  • Poziom 12  
    Na pewno jest to Dothan.

Ma 2MB cache. Ma numer 725, który to numer jest modelem Dothana. Zarówno numer jak i cache jest napisane na obudowie, więc nie może być pomyłki.

Na ThinkWiki znajduje się zestawienie procesorów
    http://www.thinkwiki.org/wiki/Intel_Pentium_M_(Dothan)
    które potwierdza, że istnieją Dothany 400 MHz i że 725 ma właśnie magistralę 400 MHz.

Przypuszczałem, że wstecz prędzej działa, ale to raczej nie rozwiązuje mojego problemu :)
  • Poziom 12  
    No oki, wzystko się zgadza skoro to seria 7xx to faktycznie Dothan (później zmodyfikowali je na 533 zmienili końcówki na 730,740 i dodali funkcję NX-bit) po prostu pisząc w pierwszym poście nie podałeś żadnych danych procka :)
    Napisz czy masz w swoim X31 socket FCBGA czy FCPGA ,bo to już może być pierwsza przeszkoda.Druga to taka ,że Twój Banias jest w technologi 130 nm a Dothan ,którego chesz włożyć jest już na 90nm- czyli nadal uważam ,że szanse są minimalne na odaplenie jego.Choć już zdarzało mi się odpalić na Acerach ze starymi celeronami nowsze Pentiumu (właśnie były to końcówki serii i ładowali tanie Celki do nowszych płyt ,żeby obniżyć cenę)
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawa raczej nierealna. Procesor jest lutowany do płyty.

IBM ThinkPad X31 - wymiana CPU Banias na Dothan zadziała?
  • Poziom 12  
    Czyli jednak FCBGA -czyli ta pierwsza przeszkoda ,ale poczekajmy na głos samego właściciela , bo miewałem już też na FCPGA ,ale nie pamietam czy aby to był model X.
  • Poziom 12  
    :arrow: Technologia 0,13 -> 0,09

Do wielu płyt pasują procesory o różnym stopniu miniaturyzacji. Myślę, że technologia wykonania nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o działanie, czy niedziałanie. W skrajnych przypadkach napięcia mogłyby się nie zgadzać. Ale nie w tym.

:arrow: FCBGA

No tak, to niewątpliwie rozwiązuje sprawę :)

Byłem przekonany, że procesory lutowali dopiero w modelu x40. Pomyliłem się. Wszystko co znalazłem w Internecie wskazuje na to, że procesor jest na BGA.

Na razie nie otwierałem laptopa, nie mogę go w tym tygodniu popsuć. Zajrzę kiedyś, żeby się upewnić.

W każdym razie znam już haczyk :) Dzięki za pomoc.

Ps. Znalazłem na jakiejś azjatyckiej stronie typka, który twierdzi, że wlutował sobie Radeona M9 zamiast M6. Wolę nie wiedzieć jak tego laptopa tuningowali Rosjanie ;)