Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer z 486DX4Plus - co z nim zrobić?

27 Lip 2009 22:14 1437 11
  • Poziom 16  
    Witam, posiadam komputer Olivetti M4-584 Modulo:

procesor Am486DX4Plus 100 MHz,
    system Windows 95,
    12 MB RAMu na kostkach SIMM,
    dysk 504 MB (mam jeszcze 8,4 GB to ten wsadzę na Fast IDE),
    adapter SCSI Adaptec AHA-1542CF,
    oczywiście floppy,
    napęd taśmowy Wangtek (backup lub archiwizacja, nie pamiętam),
    zasilacz AT 200 W,
    dwie identyczne karty produkcji Olivetti na slotach ISA, które posiadają po 2 takie wejścia, powiedzcie do czego służą (Google milczy):
    Komputer z 486DX4Plus - co z nim zrobić?

Co mogę z nim zrobić, do czego będzie lepszy? Mam 2 pomysły:
    1. Serwer - być może normalny http, ale raczej ftp żeby przerzucać na niego dane, bo ciągłe przekładanie jest denerwujące,
    2. Maszynka do muzyki - kartę dźwiękową ma kolega, może nie mp3 ale inny format

I tu nasuwa się pytanie: jaki soft? Do tej pory siedziałem tylko w XP/Ubuntu, więc wybaczcie ale nie znam się na sofcie do takich "zabytków". Macie może jakieś konkretne propozycje? Z góry dzięki
  • Poziom 28  
    Witam. Dla mnie to kultowy sprzęt, bo od niego rozpoczynałem swoją przygodę komputerową. Warto go oprogramować np. win98SE i nieoficjalny serwis pack. Można dołożyć trochę RAM-u. Pozdrawiam.
    Gdyby były trudności z sim to chyba mam.
  • Poziom 21  
    Dla win98 trochę za mało ramu. Ze starych czasów zostało mi trochę simów po 16MB. Mógłbym Ci to oddać, bo wyrzucić szkoda.
    Mam też taki stary komputerek - nieco nowszy od Twojego - lubię sobie na nim odpalić jakieś stare gierki i w sumie tylko do tego go używam, bo do internetu to już za bardzo się nie nadaje. Router mam dedykowany, ftp siedzi na moim podstawowym komputerze, tak że nie widzę dla niego innego zastosowania.

btw.
    Mam też kilka procesorów pentium mmx 166 i jakiegoś cyrixa :)
  • Poziom 30  
    jaa2 napisał:

dwie identyczne karty produkcji Olivetti na slotach ISA, które posiadają po 2 takie wejścia, powiedzcie do czego służą (Google milczy):

Podaj dokładnie jakieś dane z tej karty to google powinno coś powiedzieć na ten temat. Jakiś numer, model cokolwiek.
  • Poziom 31  
    Na tym kompie ci dobrze chodzi Windows 95? Możesz zrobić z niego maszynę ze starymi systemami (jakąś wersją DOS i Windows 3.1)

Tak serio: na tym się wychowywałem też :). Windows 98 - nie wiadomo czy pójdzie (12 MB RAM).
  • Poziom 16  
    Hm, z tym RAMem się zastanowię. Win 95 bardzo ładnie śmiga. Wpisywałem różne numery z tej karty ale nic konkretnego nie uzyskałem. Jutro wam powiem co tam pisze, dzis nie będę obudowy rozwalał.

Edit: nic. Żadne numery nie dają konkretnego wyniku w Googlach. Spójrzcie na to wejście i powiedzcie do czego to może być. Oznaczenia na kartach:

Copyright 1987 Olivetti
    RAMS G0466 - A - COD 339684 B ØØ1-L7

CA1-94-VØ

643748 T

GO466/4 CE 01301

Są na nich po 4 wymienne kości Startech ST16C450CP które są "uniwersalnym asynchronicznym odbiornikiem i nadajnikiem". Po przejrzeniu datasheetu mi to wygląda na jakąś kartę modemową, coś do modemu?
  • Poziom 16  
    Sorki za post pod postem, ale mam problem z innym komputerkiem. Intel Pentium 1, grafika 1 MB, twardziel Seagate 1083 MB 2,5" siedzący w kieszeni. Uruchamiał się Windows 95, wszystko było cacy. Tyle że postanowiłem go przeczyscic. Rozkrecilem wszystko co sie dalo i zlozylem z powrotem do kupy. Tylko ze teraz nie bootuje, tylko pokazuje Insert bootable media to the appropiate drive. Jest to samo na HDD+CD, sam HDD i sam CD. Zworek nie zmienialem, zadnego nowego sprzetu nie podlaczalem. CD jest na SLAVE. Wszystkie taśmy podociskalem, posprawdzalem po 3 razy jak nie wiecej. Aha, i jest blad baterii CMOS jesli to w czyms pomoze. Nie bylo flopa, klawiatura jest na DIN wiec jutro zabieram sie za przejsciowke.
  • Spec od komputerów
    Bios wykrywa dysk?
  • Poziom 16  
    Wtedy wykrywał, i dysk i CDROM. Teraz nie.
  • Spec od komputerów
    Ustaw w biosie wykrywanie na AUTO lub recznie wpisz parametry dysku. Sprawdz tez czy nie podlaczyles tasmy odwrotnie.
  • Poziom 16  
    Nie mam jeszcze tej przejsciowki, ale zaraz sie za nia zabiore.
  • Poziom 16  
    Witam ponownie. Przyczyna okazała się banalna. W kieszeni została przekręcona dźwigienka i dysk był zablokowany. Teraz wszystko pięknie śmiga na jednej taśmie.