Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ladowarka do telefonu .. na baterie sloneczne

27 Jul 2009 22:57 9275 10
 • Level 2  
  witam

  jestem kompletnie zielony w tym zakresie , poczytalem troche o energi slonecznej i cos mnie ruszylo zeby sie tym zajac troche glebiej. Poczytalem jak zrobic panele sloneczne , ale znalazlem tylko informacje o tym jak podgrzac nimi wode a nic o tym jak zamienic energie sloneczna na prad,
  widzialem w jakims sklepie taka ladowarke (1W) kosztuje cos kolo 250.


  Czy ktos lepiej obeznany w temacie moglby dac mi kilka nie zbednych informacji od czego zaczac , koszty , czy w ogole to ma sens itp.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • SterControlSterControl
 • Level 26  
  Wymontuj z lamp solarnych 3 ogniwa, połącz je szeregowo i masz 5 V do ładowania telefonu i oczywiście układ zabezpieczający przed nadmiernym prądem. Lampa solarna w OBI jest po 7 zł.
 • SterControlSterControl
 • Level 38  
  Quote:
  układ zabezpieczający przed nadmiernym prądem


  Bo akurat te ogniwa z lampek mają "nadmierny prąd" :lol:
  Telefon ma w sobie sterownik ładowania , nie wiem co chcesz ograniczać , jak nie ma co ograniczać. Wątpię czy przy takim połączeniu w ogóle ładowanie wystartuje... trzeba by było jeszcze równolegle drugie tyle , czyli 6 ogniwek.

  http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-ladowarke-usb-na-energie-sloneczna
 • Level 31  
  Witam
  Radzę uważać z napięciem podawanym przez ładowarkę.
  Pamiętam, jak zrobiłem eksperyment ze starym Siemensem A52. Miał aku Li-Ion, a ładowarka była "5V 0,4A". Ponieważ zasilacz ten w końcu padł, kabel do ładowania odciąłem i podłączyłem do zasilacza warsztatowego. Napięcie ustawiłem 5V, ograniczenie na 0,5A. Telefon ładował się bardzo ładnie, podczas ładowania prąd miewał 4 wartości: 0,4A; 0,3A; 0,15A; 0,075A (pod sam koniec), na koniec po naładowaniu oczywiście zero. Taki więc elektronika telefonu kontrolowała prąd. Tak bywało, dopóki nie ustawiłem napięcia 6V. Wtedy zadziałało ograniczenie prądowe. Zwiększając jego próg (bez zwiększania napięcia) mogłem uzyskać prąd nawet 0,7-0,8A (więcej i dłużej nie miałem odwagi, bo uszkodziłbym coś). Jaki wniosek? Powyżej 6V zero kontroli. Lepiej, jeśli ładowarka nie przekracza zbytnio napięcia zalecanego przez producenta, bo wtedy kontrolę prądu ładowania trafia szlag. Dlatego liczbę łączonych równolegle pakietów ogniw słonecznych ograniczyłbym do rozsądnego minimum, tak samo napięcie, bo można przedobrzyć i uszkodzić telefon.
  Pozdrawiam
 • Level 38  
  Siemens A52 to stare dzieje. Miał bardzo kulawy sterownik ładowania skoro zwiększył się prąd przy zwiększeniu napięcia. Obecne telefony są bardzo idioto odporne jeżeli chodzi o ładowarki.
  Ładujesz z USB to masz 5V, z sieciowej 7V , żadnej różnicy to telefonowi nie robi. Nokie biją pod tym względem wszystkie telefony, co byś nie podłączył będzie ładować - i w cale nie przeładuje :lol: Oczywiście nie polecam eksperymentów, ale ogniwka z lampek są bardzo bezpieczne.

  Quote:
  Lepiej, jeśli ładowarka nie przekracza zbytnio napięcia zalecanego przez producenta, bo wtedy kontrolę prądu ładowania trafia szlag.


  Nie mówię że nie, ale pamiętaj że opierasz swoje doświadczenie o dziadka Siemens A52 :|
 • Level 31  
  W zasadzie wszystkie ładowarki (nawet w starych Siemensach tak było) napięcie bez obciążenia mają nawet po kilkanaście V. Napięcie to spada dopiero pod obciążeniem prądem ładowania (wyjątkiem jest tu oczywiście USB). Czyli zachowują się nieco jak źródło prądowe.
  Pozdrawiam
 • Level 38  
  Widzisz, a nowsze telefony mają źródło prądowe same w sobie, więc obojętnie jakie napięcie podasz (w rozsądnych granicach) ładowanie zawsze będzie tym samym prądem. Dla tego lekko się zdziwiłem że prąd ci rósł , ale to dziadek....
 • Level 26  
  Proszę artykuł z NE:

  Ladowarka do telefonu .. na baterie sloneczne
  Ladowarka do telefonu .. na baterie sloneczne

  Dodano po 14 [minuty]:

  I wszystko jasne
 • Level 2  
  to juz sam nie wiem ile tych ogniw wstawic, na filmiku koles mowi ze 6 , a widac tylko 4

  samych ogniw jakos nie potrafilem znalesc , trudno bedzie trzeba zniszczyc kilka lampek :P
 • Level 15  
  Ten artykuł z NE to jakaś ściema chyba :P Dioda w szeregu do ograniczania prądu :P Licząć że popłynie tam max 20mA telefona naładuje po kilku miesiącach :)

  Współczesna ładowarka(se) daje prąd 800mA! Nie mam pytań...