Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Obliczenie mocy z paneli fotowoltaicznych

exstasy 28 Jul 2009 09:32 46303 15
Buderus
  • #1
    exstasy
    Level 2  
    Witam

    Zamierzam zamontować na dachu o powierzchni 252 m^2 panele fotowoltaiczne magazynujące energię w akumulatorach. Panele były by zamontowane tylko na połowie tej powierzchni, pozostała część przepuszczała by światło dzienne do budynku. Chciałbym wytworzyć jak najwięcej energii i zastanawiam się czy dało by radę zasilić tym klimatyzację, oświetlenie ( w nocy pożądane 500 lux\m^2) oraz trochę elektroniki ( głownie system kontroli dostępu dostępu, monitoring) i różnie czujniki.

    Oraz czy wymagane jest posiadanie pozwolenia na wytwarzanie energii i czy prawo na to pozwala. Będzie to obiekt użyteczności publicznej zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim.

    Do jakiej firmy mogę się zwrócić o wykonanie projektu instalacji i obliczenia zdolności elektrowni słonecznej.

    Jestem laikiem w tym temacie i z chęcią udzielę dodatkowych wyjaśnień
  • Buderus
  • #2
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam !
    Zasilanie fotowoltaiczne ma sens tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości poboru prądu z sieci.
    1m2 panela foltowoltaicznego może dać ok. 150W przy pełnym oświetleniu. W Polsce mamy ok. 1500 godzin słonecznych w ciągu roku (dane statystyczne IMiGW), czyli średnio 4 godziny dziennie: 2 godziny w zimie (bo dzień krótki) i 6 godzin w lecie. Z tego wykorzystasz najwyżej połowę, bo przecież nie będziesz obracał instalacją "za słońcem".
    Zastosowanie akumulatorów dla gromadzenia energii z fotopaneli jest kosztowne: koszt 1 kWh "wychodzi" ok. 2.-zł - to jest koszt żywotności najtańszych akumulatorów samochodowych (żelowe są 2 - 3 razy droższe!).
    Żywotność akumulatorów kwasowych to kilkaset cykli ładowania/wyładowania. Im głębsze będą wyładowania, tym krótsza żywotność: przy 20% to może być nawet 1000 cykli, ale przy 85% już tylko 200, a nawet mniej.
    Tańsze jest zasilanie z agregatu prądotwórczego: 1kWh jest tylko 2 razy droższa, niż z elektrowni (koszt paliwa do agregatu).
    Jeśli masz panel o mocy 1kW/24V (tyle masz z ok. 10m2), to "dopasowany" do niego zestaw akumulatorów musi być 2 szt akumulatorów 12V/500Ah, lub o jeszcze większej pojemności. Pamiętaj też o tym, że mając zgromadzone w akumulatorach np. 10kWh, musisz projektować obciążenie na najwyżej 1kW, gdyż akumulatory "nie lubią" rozładowania większymi prądami, spada im pojemność i żywotność.
    Produkcja prądu na swoje potrzeby nie jest reglamentowana, nie potrzeba na to zezwoleń, ale jeśli jest to budynek użyteczności publicznej, to podlega przepisom o bezpieczeństwie użytkowania instalacji.
  • #3
    mariansq
    Level 15  
    Witam

    Najlepiej byłoby kazac Tobie zajrzec na " google" ale nie bede taki:)
    Ponizej linki do kilku firm:
    1. http://www.soltec.pl/
    2. http://www.rotal.pl/
    3. http://www.schueco.com/web/pl/privatkunden/produkty/systemy_solarne/fotowoltaika/montaz
    4. http://www.heroal.de/inhalte.asp?NavID=601&SprID=4
    5. http://katalog.pf.pl/panele-fotowoltaiczne-P0R10C-m11.html

    itd....


    Nie bede tu prawił o doborze paneli fotowoltaicznych skoro piszesz iz to firma bedzie wykonywac. Zatem oni dobiora Tobie wszystko jak należy.
    Zielone swiatło i powodzenia
  • #4
    Rzuuf
    Level 43  
    Produkcja prądu z paneli fotovoltaicznych w naszych warunkach nie ma wielkiego sensu, natomiast bez porównania korzystniejsza jest instalacja ogrzewania słonecznego: w postaci ciepła Słońce dostarcza nam 10 razy wiecej energii, niż w postaci światła. Z 1m2 instalacji możesz mieć ponad 1kW ciepła!
    Pomyśl o tym!
  • #5
    KW-ark
    Level 12  
    Witam
    Magazynowanie energii w akumulatorach to tylko koszty dodatkowe. Wymagają one serwisowania, wymiany co ok 5 lat i oddzielnego pomieszczenia. Dochodzą także straty energii na urządzeniach przetwarzających i magazynujących.

    Elektrownie słoneczne najlepiej sprawdzają się w bezpośrednim połączeniu z siecią elektroenergetyczną poprzez licznik bilansujący, w takim ukladzie wyprodukowana energia jest bezpośrednio zużywana na potrzeby budynku, a nadmiar oddawany do sieci ee.

    Warunek- założenie działalności gospodarczej z odpowiednim wpisem, uzyskanie koncesji na sprzedaż da Panu dodatkowy zysk ze sprzedaży swiadectw zielonej energii.

    Szybke obliczenia:
    elektrownia na połowie Pana dachu może mieć moc 15 kWp
    Roczna produkcja energii to ok. 13 MWh

    Koszt elektrowni to: 240 000 PLN
    Zysk ze sprzedaży prądu to ok 7 000 PLN rocznie
    Przy dofinansowaniu na poziomie 70 % zwrot inwestycji po 11 latach

    więcej
    k.walacik(_at_)2kwarki.pl
  • Buderus
  • #6
    exstasy
    Level 2  
    Budujemy ogólnokrajową sieć bezobsługowych obiektów sportowych które będzie można w łatwy sposób przenieść w inne miejsce ( w kilka dni). Chcemy całkowicie uniezależnić się od wszelkich przyłączy medialnych dlatego też sami musimy wyprodukować energię elektryczną, oczyścić wodę deszczową itp. Zasilić potrzebujemy elektronikę BMS, sprzęt komunikacyjny ( modem 3G, switch), oświetlenie oraz system klimatyzacji/wentylacji z którym mamy największy problem. Myślimy nad wykorzystaniem do ogrzewania nagrzewnic gazowych lecz największy problem stanowi chłodzenie obiektu - wykorzystując fakt iż budynek będzie ok 40 cm powyżej gruntu można wykorzystać zimniejsze powietrze spod niego do wtłoczenia do budynku.
  • #7
    prez8s
    Level 33  
    Myśle że odpowiednio dobrane agregaty prądotwórcze byłyby dużo lepszym i dużo tańszym rozwiązaniem.
  • #8
    KW-ark
    Level 12  
    extasy
    jakie zapotrzebowanie na energię elktryczną masz dla tych urządzeń?

    Dodano po 4 [minuty]:

    poprawiam już
    exstasy oczywiście

    jak będę znał jakiej mocy masz odbiorniki i ich czss pracy, to postaram się dobrać elektrownię słoneczną.
    I jedno z najważnieszych pytań dla elektrowni PV - obiekty pracują zimą?

    Dodano po 7 [minuty]:

    [quote="exstasy"]Witam

    Pyasz:

    czy wymagane jest posiadanie pozwolenia na wytwarzanie energii i czy prawo na to pozwala. Będzie to obiekt użyteczności publicznej zlokalizowany w województwie zachodniopomorskim.
    Odp.
    Pozwolenie jest wymagane w przypadku gdy chcesz sprzedawać energię elektryczną.

    Oraz
    Do jakiej firmy mogę się zwrócić o wykonanie projektu instalacji i obliczenia zdolności elektrowni słonecznej.

    Odp
    Ja to wykonam:
    biuro (małpa) 2kwarki.pl
  • #9
    wieswas
    Level 34  
    Najlepszym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych w tym przypadku byłoby zasilanie klimatyzatora schładzającego pomieszczenie.
    Najwięcej energii panel odda w południe słonecznego dnia.
    Także wtedy klimatyzator potrzebuje najwięcej energii.
    Akumulować wystarczy tylko niewielki procent energii , aby zniwelować wahania napięcia
    spowodowane nierównomiernym w czasie oświetlaniem panela przez słońce.
    Zimą i w pochmurne dni, gdy schładzanie pomieszczeń nie jest potrzebne ,to całą energię można wykorzystać do doświetlenia pomieszczeń, klatki schodowej itp.
    Na ogrzewanie szkoda uzyskanej energii elektrycznej. Taniej jest zainstalować drugą instalację z wymiennikami ciepła i zimą ogrzewać pomieszczenia, a latem ogrzewać wodę
    w boilerach do bieżącego zużycia.
  • #10
    bladaw
    Level 2  
    KW-ark wrote:

    Elektrownie słoneczne najlepiej sprawdzają się w bezpośrednim połączeniu z siecią elektroenergetyczną poprzez licznik bilansujący, w takim ukladzie wyprodukowana energia jest bezpośrednio zużywana na potrzeby budynku, a nadmiar oddawany do sieci ee.


    Witam,
    czy można podłączyć jednocześnie dwa źródła zasilania domu. Domowej elektrowni i zasilania sieciowego. Tak, aby produkcja domowej elektrowni była na bieżąco wykorzystywana, nadmiar magazynowany w akumulatorach a niedobór uzupełniany zasilaniem sieciowym - w sytuacji chwilowego dużego poboru np. ogrzewanie, kuchnia?

    Pozdrowienia
  • #11
    KW-ark
    Level 12  
    bladaw wrote:

    czy można podłączyć jednocześnie dwa źródła zasilania domu. Domowej elektrowni i zasilania sieciowego. Tak, aby produkcja domowej elektrowni była na bieżąco wykorzystywana, nadmiar magazynowany w akumulatorach a niedobór uzupełniany zasilaniem sieciowym - w sytuacji chwilowego dużego poboru np. ogrzewanie, kuchnia?


    Tak, są takie układy.
    Montując elektrownię słoneczną proszę pamiętać że zimą ona produkuje 1/4 - 1/5 energii w porównaniu z latem.
  • #13
    bladaw
    Level 2  
    Quote:
    KW-ark
    Tak, są takie układy.
    Montując elektrownię słoneczną proszę pamiętać że zimą ona produkuje 1/4 - 1/5 energii w porównaniu z latem.


    Tak, planowałem uzupełnić budowany dom o alternatywne źródło, bez dalszej odsprzedaży. Najwygodniejsze są panele ale niestety za nic nie wychodzi jakaś sensowna opłacalność.
    Zmodyfikowałem pod kątem zasilania elektrycznego projekt domu. Daje to znacznie oszczędności na kosztach budowy i zwiększa całość zapotrzebowania na energię (nie dzielę kosztów na kilku dostawców: prąd, gaz, drzewo...). Podnosi opłacalność inwestycji jako całości. Ale dalej niestety d... .

    Jakiś sens jest w sytuacji, kiedy nie ma strat na magazynowaniu. Całość produkcji jest wykorzystywana na bieżąco a na magazyn idzie praktycznie produkcja z wyjazdów, gdy nie ma zużycia. Do późniejszego wykorzystania np. przez oświetlenie 12 lub 24 v. Do tego można wykorzystać tani akumulator.

    Ostatnio, w desperacji, zacząłem szukać rozwiązania wiatrowego, które pozornie przynajmniej pozwala na większą produkcję z tej samej zainwestowanej kwoty. Można oczywiście zbliżyć się produkcyjnie do średniego zapotrzebowania ale jeśli nie ma magazynowania to problemem są chwile dużego poboru energii.
    Oczywiście rozwiązaniem jest zasilanie sieciowe, które uzupełni w takiej chwili niedobór produkcji lokalnej.

    Czy takie układy są gotowe? Mają jakąś nazwę, jak tego szukać?
  • #14
    tolotolo
    Level 11  
    Temat stary lecz może kogoś zainteresuje.
    Planując zakup paneli fotowoltaicznych do instalacji wyspowej bardzo ważny jest właściwy wybór paneli fotowoltaicznych pod kątem napięcia w punkcie pracy oraz wybór napięcia system magazynującego energię. Szerzej o tym temacie piszę tu:

    rzeczywista moc panelu fotowoltaicznego

    Jeżeli ktoś jest zainteresowany obliczeniem uzysku energii z instalacji baterii słonecznych to autorski sposób opisałem tu:
    uzysk energii z baterii słonecznych
  • #15
    Tadekk101
    Level 2  
    Ja właśnie też chciałbym dowiedzieć się jak faktycznie jest z mocą i wydajnością i uzyskiem rzeczywistym z paneli w Polskich warunkach pogodowych gdyż rozglądam się i chcę kupić dla domu małą instalację. Przeglądałem różne oferty tutaj mi się spodobał moduł mono 250 siątka znaleziony na stronie http://www.etsolar.pl Przeglądałem wyniki rankingu photona i moduł ten to 3 pozycja w rankingu za rok 2013 - jeśli w Niemczech ten moduł ma takie uzyski energetyczne to może i w tutaj będzie dobrze się sprawował ?
  • #16
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Różnice w uzyskach między różnymi technologiami są w granicy błędu pomiaru.
    3 moze i nawet niech będzie maksymalnie 5%. Weź to co jest w dobrej cenie a nie przepłacaj za mono bo nie ma najmniejszego sensu ;-)