Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Club Lighting RGB LED - jak to zrobić?

hubert006 28 Lip 2009 11:31 6510 13
  • #1 28 Lip 2009 11:31
    hubert006
    Poziom 9  

Witam!
    Zainteresował mnie ten filmik:

Link

Mam pytanie, jak zrobić coś takiego jak na wideo wyżej, jakie diody użyć, jak to razem połączyć, oraz w jaki sposób tym sterować i programować.
    Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam

PS: Jestem w tym nowy, próbujcie nie używać zbyt specjalistycznych sformułowań :wink:

• #2 28 Lip 2009 11:57
    Maciek4141
    Poziom 22  

Jeżeli jesteś nowy to ciężko będzie ci to zrobić.
    Można to zrobić w ten sposób:
    -zaciągasz do pracy mikrokontroler
    -odpowiednio wymyślasz strukturę danych (czyli zapis aktualnego koloru dla każdego piksela (tutaj prostokąta) wyświetlacza
    -przydałby się jakiś program do generowania sekfencji i zapisywania np na kartę SD
    -procesor zczytuje dane z SD i za pomocą multipleksowania odpowiednio załącza każdy piksel
    -do tego układ wykrywający np. impulsy bass`u

Albo wysyłać dane bezpośrednio z komputera do procka i je interpretować w odpowiedni sposób.

Pozdrawiam

• #3 28 Lip 2009 12:15
    hubert006
    Poziom 9  

W komentarzach znalazłem:

Cytat:
    I made the programing in 15 about minutes using DJ Light Studio

Jeśli się nie mylę jest to sterowane przez program na PC? Jak myślicie jakie diody siedzą w środku, oraz ile ich przypada na prostokąt?

• #4 28 Lip 2009 12:26
    Maciek4141
    Poziom 22  

Prawdopodobnie diody rgb flux. A prostokąt jest zbudowany z jakiejś matowej pleksy.

• #5 28 Lip 2009 13:23
    hubert006
    Poziom 9  

Dodam tylko że zależało mi by ta instalacja była kontrolowana z komputera, wydaje mi się że uprości to trochę konstrukcje. Jak wygląda praktycznie możliwość sterowania i programowania sekwencji w ten sposób?

• #6 28 Lip 2009 14:01
    Maciek4141
    Poziom 22  

Jeżeli chcesz robić to przez DJ Light Studio to potrzebujesz konwertera USB-DMX oraz jakiegoś układu na mikroprocesorze, który wysteruje te prostokąty. 3 kanały (rgb) dmx - 1 prostokąt. Tutaj masz ceny tych paneli

• #7 28 Lip 2009 17:13
    hubert006
    Poziom 9  

Co do DJ Light Studio, znasz może miejsce skont mogę pobrać wersje testową? a co do tych paneli to raczej planuje spróbować je zrobić samodzielnie, i czy istnieją szmaty do konwertera USB-DMX (Bo źródła w innym temacie na forum są już nieaktualne). Jak byś mógł to powiedz więcej o tych "układach"

• #8 28 Lip 2009 17:25
    Maciek4141
    Poziom 22  

Co do ukladów to chodziło mi o taki, który sygnał wysyłany protokołem DMX odbierze i odpowiednie zinterpretuje. Nie wiem czy jeden procesor wyrobi się z multipleksowaniem tego wszystkiego.

• #9 07 Wrz 2012 08:59
    Ola_f
    Poziom 1  

hubert006 napisał:
    Witam!
    Zainteresował mnie ten filmik:

Link

Mam pytanie, jak zrobić coś takiego jak na wideo wyżej, jakie diody użyć, jak to razem połączyć, oraz w jaki sposób tym sterować i programować.
    Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam

PS: Jestem w tym nowy, próbujcie nie używać zbyt specjalistycznych sformułowań :wink:

Dowiedziałem się ze firma Disco Designer, właściciel powyższego filmu posiada szereg zarejestrowanych wzorów przemysłowych chroniących ich produkty. Obecnie pozywają do sądu jedną polską firmę która im skopiowała produkty. Bylem zainteresowany zakupem tego oświetlenie lecz zrezygnowałem ponieważ nie chciałbym mieć problemów.

• #10 08 Wrz 2012 16:23
    keso
    Poziom 12  

Na początek można zapoznać się z tą stroną Celestial Audio. Jak można zobaczyć nie jest to proste i łatwe w wersji hard.
    Wszystko polega na mapowaniu pikseli. W drogiej wersji to Madrix albo Arkaos Mediamaster, w taniej Chamsys Magic Q.
    A, że ostatnio wkurzyli mnie c"i producenci lampek", to jeśli chcecie opiszę wam jak zbudować takie efekty w wersji taniej i jeszcze tańszej :-). Znajdę trochę czasu w nachodzącym tygodniu to mogę wam wskazać co i jak i w miarę tanio.

• #12 29 Wrz 2012 17:51
    keso
    Poziom 12  

Znalazłem trochę czasu to zaczniemy od początku. To co opiszę jest skierowane głównie dla hobbystów, którzy chcieliby się pobawić ledami. Choć można wykorzystać to i do półprofesjonalnych zastosowań.

Na początek potrzebujemy programu służącego do tzw mapowania pikseli. Najpopularniejszym i zarazem najłatwiejszym w obsłudze jest Madrix. Do testów wystarczy i demo, ponieważ jest ono w pełni funkcjonalne jedynie wyłącza na jakiś czas wyjścia, co kilkanaście minut. Mediamaster jest bardzo drogi, natomiast Magic Q w wersji demo jest w pełni funkcjonalne bez żadnych niespodzianek i działa z najprostszym konwerterem usb-dmx. Jest sporo tego typu programów ale w większości działają tylko z interfejsem producenta, jak choćby Led Player Chromateq. Istnieje także w pełni darmowe oprogramowanie np. Pixel Invaders jednak te programy mają dość trudne interfejsy z wyjątkiem jednego o którym napiszę później.
    Po zdobyciu oprogramowania budujemy w nim matrycę led i po prostu wrzucamy animację lub jakiś efekt. Większość posiada także wejścia audio więc np. equalizer led będzie migał w rytm muzyki.
    To wszystko kierujemy na wyjście dmx z założeniem, że jeden kanał dmx może obsłużyć max 170 pikseli rgb. Czyli największa symetryczna matryca na jednym kanale dmx może posiadać 14x12 pikseli. Im więcej pikseli tym więcej kanałów dmx potrzebujemy, w pewnym momencie jedynym sensownym rozwiązaniem jest wykorzystanie protokołu art-net lub ACN. Pozwalają one przesłać siecią ethernet spore ilości kanałów dmx. Niemal każdy program posiada obsługę tych protokołów.

Potrzebujemy więc interfejsu artnet - dmx oraz sterownika dmx-rgb i w tym jest cała sztuka. Interfejsy artnet są drogie i bardzo drogie. Driver dmx rgb led można w zasadzie zrobić tanio, w internecie jest masa tego typu projektów, wystarczą google. Z kolei w wersji budżetowej wystarcza interfejs artnet z tej strony
    Ulrich Radig. Jest to najtańsza wersja interfejsu jaką udało mi się znaleźć. Druga wersja trochę droższa, choć jeśli weźmie się pod uwagę ilość wyjść dmx, to już nie tak bardzo, znajduje się na tej stronie Deskontrol i wykorzystuje projekt Arduino.
    Sterownik dmx rgb można uprościć wykorzystując układy MY9941 i MY9942 w których praktycznie trzeba wykonać tylko ustawianie adresu dmx.
    I to w zasadzie powinno wystarczyć do zbudowania takich efektów w warunkach domowych w miarę tanim kosztem. Ale....

Można jeszcze taniej wykorzystując drivery led sterowane SPI. Osobiście polecam układziki firmy WorldSemi czyli WS2801, WS2803 i WS2811. Dlatego, że są najlepiej oprogramowane ze wszystkich a co najważniejsze łatwo znaleźć dostęp do kodów źródłowych. Polecam stronę Ledstyles gdzie zostało to opisane wyczerpująco. Istnieje także projekt Arduino wykorzystujący te układy, można go znaleźć tutaj: Arduino Mega .

Co potrafią takie układy można zobaczyć na tym filmie:

Link

Natomiast w dużej wersji na tym filmie:

Link

Autorem tych filmików jest Andre Zibell u którego jednocześnie można zakupić na ebay nie tylko same układy ale i kompletne moduły z diodami, do samodzielnego montażu. Bo w naszym kraju niestety są one całkowicie niedostępne. Co prawda niektóre firmy sprzedają gotowe taśmy i moduły z tymi układami ale trzymają to w wielkiej tajemnicy.
    Aby wysterować taki układ potrzebujemy interfejsu dmx-spi. Na ebay znajdują się również sterowniki dmx spi w cenie około 50 zł. Teoretycznie taki interfejs powinien wysterować 170 pikseli rgb. Nie wiem nie sprawdzałem ale jeżeli to prawda to jest bardzo tania alternatywa.
    Istnieje także wersja interfejsu do samodzielnego montażu nazywa się ona Sedu-board Sedu Board. Albo jeszcze łatwiej na stronie Ep lights znajduje się projekt tub ledowych, które wykorzystują taśmy led z układami ws2801. Sterownik dmx-spi zbudowany jest na attiny2313 i obsługuje 32 układy-piksele. Działa także samodzielnie z wbudowany programem. Sprawdziłem :).
    Układy te można także kupić na Aliexpress, same drivery albo gotowe moduły i taśmy. Jeżeli ktoś chciałby kupić w Chinach to do ceny zakupu i transportu należy doliczyć cło 3 do 8 % a później do tego jeszcze 22% Vat. Chyba że przesyłka pójdzie chińska pocztą to może się udać bez dodatkowych opłat. Przy dużych ilościach i tak się opłaca sprowadzić gotowe moduły niż robić samemu. Jeżeli ktoś miałby robić zakupy na Aliexpress to polecam sklep o nazwie Ray Wu's Store - solidna firma.

Jeżeli ktoś chce kupić tylko kilka sztuk to polecam zakupy u Andre na ebay Zombiemaster. Wiem że podawanie linków do sklepów jest niezgodne z regulaminem Elektrody ale w tym przypadku bardzo trudno znaleźć pewnego sprzedawcę zwłaszcza, że ten sprzedawca oferuje przesyłkę za darmo, bez cła i vatu bo z UE.

I trzecia wersja najtańsza - po prostu taniej już się nie da.
    Wszystko znajduje się na tej stronie Solderlab. Można nawet ściągnąć program do sterowania ledami - Glediator, należy tylko zainstalować w systemie bibliotekę RXTX. Działa także pod linuxem i obsługuje układy ws2801 oraz artnet. Posiada też integrację efektów z dźwiękiem poprzez standartowe wejścią karty dźwiękowej. Program posiada duże możliwości i zarazem jest bardzo prosty w obsłudze. W dodatku pracują oni nad interfejsem artnet dmx spi pod nazwą Uniwersal Interface Board
    Dyskusja na stronie ledstyles Ledstyls.

W linkach jest sporo informacji po przeglądnięciu ich sam wpadłem na kilka fajnych projektów które właśnie tworzę. Jako obudowy do lampek można wykorzystać przeźroczyste ozdoby z akrylu trzeba je tylko zmatowić papierem ściernym lub kwasem.
    Chipy 5050 można kupić w wszędzie. Neonica oferuje bardzo tanio gotowe moduły rgb jednak bez układu. Stosując chipy 5050 Cree z Maritexu mamy kawał solidnego światła.

Dla zainteresowanych mogę wrzucić biblioteki WS2801 do Eagla oraz gotowy projekt płytki modułu z WS2801.

Dołączam projekt modułu oraz dodatkowo opis tego modułu. Można to znaleźć na ledstyles ale jeśli nikomu nie chce się kopać po tym forum to proszę.

Dodatkowo jeśli ktoś planuje łączyć więcej niz 50 szt. modułów w jednym łańcuchu to potrzebuje replikatoa sygnału. Takiego który opisany jest na tej stronie Neophob. Na tej stronie pokazany jest także schemat łączenia modułów. Projekt replikatora oczywiście w wykonaniu Andre Zibella.

• #14 16 Mar 2013 21:25
    maly_13
    Poziom 18  

bardzo fajne linki i duzo informacji ale nie doszedlem do tego jaki program do sterowania z mapowaniem led po dmx-e czyli kmputer interfejs usb-dmx i wyjscie po dmx powiedzmy na cala linie czyli 170 pixeli ?
    Niestety w tablecie nie mam polskich liter.....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME