Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny przełącznik RGB

DiscoLED 28 Lip 2009 12:20 8484 8
  • Automatyczny przełącznik RGB

Posiadacze starszych telewizorów CRT z pewnością docenią to urządzenie. Konstrukcja wzięła się z potrzeby chwili. Do użytkowanego dekodera TV satelitarnej dokupiona została nagrywarka DVD. Szybko okazało się, że nie można w pełni wykorzystać optymalnej jakości sygnału ponieważ:
    1. tylko jedno z dwóch wejść euro w TV wykorzystuje sygnały RGB
    2. Ani nagrywarka ani dekoder nie ma "przelotu" dla RGB co umożliwiałoby ich połączenie w szereg.

Po szybkim rozpoznaniu rynku, okazało się, że dostępne są jedynie urządzenia mechaniczne oparte na isostatach. O jakości takich urządzeń szkoda mówić a i podchodzenie do TV, aby przełączyć wejście AV mi się nie uśmiechało. To musiało być coś automatycznego...

Długo zastanawiałem się, czy skorzystać ze switch-y elektronicznych (trwałość) czy mechanicznych. Okazało się, że specjalizowane switch-e elektroniczne (do sygnałów TV) są drogie i ciężko dostępne. Wybrałem przekaźniki kontraktonowe i nie żałuję. Opisane urządzenie działa bezawaryjnie i pewnie od roku. Nie ma najmniejszych (czego się obawiałem) przesłuchów w torze wideo jak i audio.

Do przełączania wszystkich niezbędnych sygnałów potrzebne jest 8 styków dlatego u mnie są po dwa przekaźniki równolegle: jeden 6-stykowy i drugi 2-stykowy. Jak komuś się uda zdobyć kontrakton 8-stykowy to ma prościej i zapewne taniej :-) zaletą urządzenia jest to, że po włączeniu dekodera jego sygnał jest przekazywany nie tylko do Tv, ale i na wejście nagrywarki.

Ciężko mówić o kosztach, gdyż wszystkie podzespoły miałem pod ręką. Jak ktoś chce szybko sobie policzy.

Automatyczny przełącznik RGB Automatyczny przełącznik RGBAutomatyczny przełącznik RGB Automatyczny przełącznik RGB Automatyczny przełącznik RGB

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 28 Lip 2009 20:32
    romann
    Poziom 12  

Myślałem, że takich sprzętów już nikt nie robi. Z przyjemnością popatrzyłem na te stare przekaźniki kontaktronowe. Pomysł OK, tylko niestety kolejny zasilacz włączony na stałe do gniazdka. Gdyby nie to, już bym schodził do piwnicy po części (moje muzeum zostało wyeksmitowane z domu wiadomo przez kogo).

• #3 28 Lip 2009 20:42
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Zasilacz jakieś 3W to niewiele. Ja też mam podobne rozwiązanie tyle że na zwykłych przekaźnikach (małe 1A) i działa już 2 lata. Przede wszystkim prostota:D Projekt OK.

• #4 28 Lip 2009 22:29
    Citek
    Poziom 22  

Tak patrzę na ten twój schemat ideowy i się zastanawiam, jak włączyć sygnał dla DVD-Recordera. Pytam się dlatego, bo wg mnie musisz załączyć przełącznik od SAT i od DVD-Rec, ale czy wtedy wszystko działa tak jak należy i się nie gryzie ze sobą?

• #5 29 Lip 2009 10:47
    DiscoLED
    Poziom 9  

W momencie włączenia dwóch urządzeń na raz, uprzywilejowanym urządzeniem jest nagrywarka DVD (T2 powoduje zwarcie bazy T3 do masy i rozłączenie SAT SWITCH). Ma to swoje uzasadnienie. W momencie włączenia nagrywarki załączane są dwa przekaźniki:
    1. DVD REC SWITCH, który doprowadza sygnał z dekodera satelitarnego do wejścia nagrywarki (oczywiście jeśli dekoder też jest włączony)
    2. DVD SWITCH który doprowadza sygnał z wyjścia nagrywarki do TV.

Oczywiście po wybraniu w menu nagrywarki wejścia scart do którego przyłączone zostało "DVD REC" pojawi się podgląd z dekodera na odbiorniku TV.

Nie wiem czy jasno to opisałem, ale mówiąc inaczej: Po włączeniu dekodera jego sygnał przekazywany jest do TV. Jeśli teraz włączymy nagrywarkę to sygnał dekodera jest przełączany z tv na wejście nagrywarki a na wejście Tv przychodzi sygnał z wyjścia nagrywarki.
    Po wyłączeniu nagrywarki na wejściu Tv ponownie pojawia się sygnał z dekodera. Z kolei po wyłączeniu dekodera odbiornik przechodzi z trybu AV na zwykły odbiór TV.
    Za całość automatyzacji odpowiadają standardowe sygnały sterujące na pinie 8 eurozłącza. Za to, czy odbiornik TV będzie pracował na sygnale RGB czy kompozytowym odpowiada sygnał "Blanking" na pinie 16 eurozłącza.

Jak już wspomniałem urządzenie pracuje znakomicie od roku i nie było najmniejszych problemów jak przyłączałem inne urządzenia np. magnetowid. Jedyny problem jaki napotkałem to jeśli w menu nagrywarki lub dekodera wybierze się standard 16:9. Wtedy sygnały sterujące (pin8 eurozłącza) mają standardowo nie 12V a poniżej 5V. To za mało aby wysterować tranzystory i przekaźniki się nie włączą. Oczywiście można to poprawić, ale po co skoro układ jest przewidziany do TV CRT 4:3? Dzisiejsze Lcd-eki i plazmy maja mnóstwo wejść i takie urządzenie jest zbędne.

romann napisał:
    Myślałem, że takich sprzętów już nikt nie robi. Z przyjemnością popatrzyłem na te stare przekaźniki kontaktronowe. Pomysł OK, tylko niestety kolejny zasilacz włączony na stałe do gniazdka. Gdyby nie to, już bym schodził do piwnicy po części (moje muzeum zostało wyeksmitowane z domu wiadomo przez kogo).

No niestety bez zasilacza się nie obejdzie. Coś te przekaźniki musi "ruszyć". Pobór pradu poniżej 100mA

• #6 29 Lip 2009 12:48
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Bardzo praktyczne urządzenie. Ja jakiś czas temu popełniłem przełacznik sygnału na swoje potrzeby. Jest on złaczony SCARTem do TV. Do niego wchodzi S-Video i Audio z komputera. Jest wyjście dodatkowe na monitor TV stojący w pracowni. Przełacznikiem mogę wybrać, czy na monitor ma iść sygnał z TV czy z komputera. Często siedzę w pracowni i na tamtejszym monitorku od Commodore moge podgladać to co mam na Polsacie albo ogląðac film z komputera. Dla syngału S-Video oczywiście mam aktywny rozdzielacz zastosowany. Dla monitora od Commodore S-Video jest sumowany na Composite. Co najlepsze, mój TV Philips 29" CRT ma na tyle ciekawe obwody Euro, że po właczeniu dekodera spod drugiego Euro mam obraz wystawiony też na monitor :)

• #7 29 Lip 2009 22:10
    livekiller
    Poziom 16  

DiscoLED napisał:

2. Ani nagrywarka ani dekoder nie ma "przelotu" dla RGB co umożliwiałoby ich połączenie w szereg.

Rozumiem, że zarówno nagrywarka jak i dekoder mają dwa złącza scart? Zakładając, że w jednocześnie obu złączach scart w dekoderze mogą być nadawane sygnały RGB to można było to zrobić trochę prościej. Gniazda nr 1 w dekoderze i dvd połączyć ze sobą, a gniazda nr 2 podłączyć do przełącznika i tylko przełączać sygnał który ma być wyświetlany na telewizorze. W ten oto sposób złącze nr 1 w dekoderze służyłoby do przesyłania sygnałów do nagrywania w dvd, a złącze nr 2 do wyświetlania obrazu na telewizorze poprzez przełącznik dvd/sat

• #8 30 Lip 2009 17:20
    DiscoLED
    Poziom 9  

Niestety pomimo, iż każde z urządzeń ma po dwa złącza scart to tylko w jednym występuje sygnał RGB. W drugim tylko compozyt.