Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona karta graficzna ?

SheVo 28 Lip 2009 12:58 5358 13
  • #1 28 Lip 2009 12:58
    SheVo
    Poziom 2  

Witam.
    Dzis pojawil mi sie problem z komputerem.
    Grając w FPS-y. Wyłaczyl mi sie monitor w sluchawkach uslyszalem dziwny odglos po czym komputer sie wylaczyl.
    Przy ponownym rozruchu komputera z bialych napisow pokazaly mi sie bialo - rozowe. Przy ekranie startowym karty graficznej pojawily sie rozne kreski.
    Potem wybieram system. Windows XP lub Viste. Gdy wybieram XP przy ladowaniu pasku komputer sie wylacza. Przy wybraniu visty po pasku ladowania wyskakuje niebieski ekran na ktorym są rozne napisy ktorych nie rozumiem [ZONK]
    Na samym dole tego ekranu pisze Psychical Memory : i sie laduje do 100. po czym komputer sie wylacza. Gdy wybieram Tryb awaryjny Visty wszystko ladnie smiga. Na windowscie xp nie patrzalem na trybie awaryjnym.
    Przypominam ze komputer[karta graficzna byla bardzo goraca]. stala temperatura komputera wynosila ok. 65 stopni.
    Nie wiem co zrobić. Czy szykowac komputer do naprawy..czy moze uda sie to zrobic samemu.
    PS. Jezeli zly temat proszę o przeniesienie i pomoc.

Z gory dziekuje.

uz nie podam screenow poniewaz zainstalowalem ponownie system..i XP dziala..a viste odinstalowalem..
    Prawdopodobnie to karta graficzna..poniewaz przy instalowaniu sterownikow do karty graficznej..Komputer znow sie rozwalil..imusialem na nowo instalowac..xP..w tym momencie jestem na swoim komputerze..ale bez zainstalowanych sterownikow do mojej karty graficznej Ge Force 7300 GT.. !
    Czy to wina karty graficznej?

Proszę stosować się do zasad ortografii polskiej i poprawić błędy językowe oraz stosować polskie znaki diakrytyczne.

0 13
  • #2 28 Lip 2009 13:08
    DollarMan
    Poziom 26  

Karta może się przegrzewać. Jeżeli masz taką możliwość to daj na nią nawiew z jakiegoś wentylatora.

1
  • #3 28 Lip 2009 15:02
    SheVo
    Poziom 2  

Dałem juz nawiew. To nic nie pomoglo..Proszę o pomoc.. w tym momencie nie mam funduszy..na zakup nowej karty..Moja karta to GE Force 7300GT ! PS. Przypominam ze przy instalowaniu sterownikow komputer znow sie rozwalal..pomaga tylko reinstall windy

0
  • #4 28 Lip 2009 16:44
    artaa
    Poziom 43  

Karta jest uszkodzona, w momencie gdy nie ma do niej dedykowanych sterowników nie działają żadne "wyższe" funkcje karty, brak akceleracji itp. Działa generalnie RAMDAC generując sygnał na montor jak mu każe procek.
    JAk wgrasz sterowniki do obsługi procesora/chipsetu grafiki próbują zadziałać moduły "zaawansowane" które są uszkodzone i wszystko pada.

PS. Prostszym językiem, już nie potrafię tego opisać. Ale google ... jest.

0
  • #5 28 Lip 2009 19:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 28 Lip 2009 22:36
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

tomuss01011 napisał:
    Jeśli już na starcie pokazuje śmieci na ekranie to został uszkodzony jeden z modułów pamieci i już nic nie da się zrobić, tylko wymienić karte na inna

Jak stwierdziłeś że uszkodzony jest jeden z modułów pamięci?
    tomuss01011 napisał:
    .
    Prawdopodobnie siadł jeden z pamięci graficznych i stąd taki efekt. Z kartą nic nie da sie zrobić.

Z innego tematu .
    To informuje złe połączenia lutów BGA pod układem graficznym GPU.
    Problem leży tu
    Można to naprawić ,pytanie czy sie opłaci Tak
    Odpowiedż kup nowe nie ma nic wspolnego z naprawą.

0
  • #7 30 Lip 2009 15:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Lip 2009 15:44
    DollarMan
    Poziom 26  

Możesz także poszukać na allegro usług napraw kart graficznych. Koszt to ok. 100zł.

0
  • #9 30 Lip 2009 16:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Lip 2009 22:51
    3zeR
    Poziom 10  

witam,
    u mnie sytuacja wygląda następująco: dzisiejszego ranka normalnie wyłączyłem komputer, wracam teraz o godzinie 21, odpalam PCta i przy starcie pojawiają się krzaki. Stwierdziłem, że może to problem monitora, bo czasem tak się dzieje, ale w momencie, gdy ekran ładowania win xp zniknął i miał pojawić się ekran logowania użytkownika, sygnał na złącze DVI przestał być podawany, a komputer nie reagował na nic. to samo przy podłączeniu do złącza D-SUB. windows wreszcie odpalił, ale w trybie VGA, a każda próba przełączenia do wyższej rozdzielczości niz 640X480 kończy się odcięciem sygnału. Dodatkowo cały ekran w trybie VGA jest usiany kwadracikami z pikseli. (różowo-zielone).
    Wyjąłem kartę graficzną (Leadtek Winfast GF4 Ti 4600 Ad250 Ultra) i spośród kilku kondensatorów umiejscowionych na jej końcu 3 zielone były że tak powiem spuchnięte od góry. Wnioskuję, że zostały przepalone. Czy po wymianie tych kondensatorów jest szansa ze karta będzie poprawnie działała?
    pozdrawiam

0
  • #11 31 Lip 2009 00:04
    etezet
    Poziom 26  

3zeR napisał:
    Wnioskuję, że zostały przepalone. Czy po wymianie tych kondensatorów jest szansa ze karta będzie poprawnie działała?
    pozdrawiam

Przepalone to one nie zostały. Oczywiście, że jest szansa i to duża. Powodzenia, pozdrawiam.

0
  • #12 31 Lip 2009 01:37
    pp1964
    Poziom 24  

Witam.

W obydwu przypadkach najlepiej sprawdzić wszystkie kondensatory elektrolit., na płycie głównej, karcie graficznej - uszkodzone wymienić(przynajmniej uszkodzone, dobrze jest wymienić wszystkie, bo jeżeli np. w karcie trzy są uszkodzone to pozostałe niewiele lepsze), sprawdzić złącze zasilające, oczyścić radiatory(wentylatory),jeżeli temperatura jest wysoka - wymienić pastę na procesorach(starą dokładnie, delikatnie usunąć).
    W biosie, ustawić wartości domyślne(chyba?: F7 - y - Enter, na dole okna biosu jest napisane). Sprawdzić napięcia.
    Jeżeli są znaczne różnice i/lub wahania trzeba sprawdzić zasilacz(wyczyścić, kondensatory jw.)
    Mało wiadomo o tych zestawach, o informacji z biosu(jeden sygnał = OK).

Pozdrawiam.

0
  • #13 31 Lip 2009 07:49
    3zeR
    Poziom 10  

tyle że u mnie na tym zestawie (płyta, procek, zasilacz, karta itp) komp śmigał ładnych 5 lat i nie było żadnego problemu. podrzuce koledze elektronikowi tą kartę na weekend i zobaczymy co powie.
    pozdrawiam

0
  • #14 31 Lip 2009 14:01
    etezet
    Poziom 26  

3zeR napisał:
    tyle że u mnie na tym zestawie (płyta, procek, zasilacz, karta itp) komp śmigał ładnych 5 lat i nie było żadnego problemu. podrzuce koledze elektronikowi tą kartę na weekend i zobaczymy co powie.
    pozdrawiam

To niczego nie usprawiedliwia.

0