Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna - przepisy, normy

arturo 28 Lip 2009 15:22 9335 8
  • #1 28 Lip 2009 15:22
    arturo
    Poziom 2  

Witam, mam pewien problem. Wykonałem w mieszkaniu (najmowanym) nową instalcję elektryczną. Elektryk z administracji nie chce przyjąć odbioru prac bo według niego każde urządzenie które pobiera dużo prądu winno być na oddzielnym i niezależnym obwodzie elektrycznym. czy to prawda? Jeżeli ktoś może proszę o pomoc i wskazanie podstaw prawnych i norm.

0 8
  • #2 28 Lip 2009 15:29
    mr.Sławek
    Poziom 31  

Tak, to prawda.

0
  • #3 28 Lip 2009 15:31
    PL_Marco
    Poziom 14  

Niby każde urządzenie powyżej 2000W powinno być na osobnym
    obwodzie - jest to niby przez wielu praktykowane, ale czy jakaś norma to nakazuje to nie wiem (szukałem ale się nie natknąłem).

Jakie tam masz największe urządzenie ?

Edit:
    Jednak jest

LINK
    Szczególnie punkt 10.

0
  • #4 28 Lip 2009 16:05
    arturo
    Poziom 2  

Jak rozumiem mam mieć odrębny obwód do pralki, bojlera na wodę (kuchnia i łazienka), zmywarki, lodówki, czajnika, pieca elektrycznego??? Elektryk, który wykonywał instalacje, a później inny który robił pomiary, stwierdził, że instalacja jest zgodna z prawem, zawsze można było lepiej zrobić. Ale ZE dał mi przydział 7 kW mocy i podobno i tak niewiele można zrobić. A zrobienie każdego obwodu oddzielnie to dodatkowo 10 obwodów...

0
  • #5 28 Lip 2009 16:34
    Magister_123
    Poziom 33  

Kolego ale zrozum jedno. Elektryk z administracji po obiorze bierze odpowiedzialność za to co Ty wykonałeś. Czyli co kol wiek by się stało złego to jego będą ścigali.
    Więc do pracy i zrób tak jak Pan elektryk sobie życzy. Brakuje 10 obwodów to tyle musisz dorobić.

0
  • #6 28 Lip 2009 17:46
    Akrzy74
    Poziom 39  

Niestety, dziwnym zwyczajem na tym forum stało się, że w przypadku nieprawidłowości w wykonanej instalacji poszukujemy norm- czy innych przepisów. Tylko po co?
    Czy wiedza techniczna, zdrowy rozsądek, oraz to, czego uczono nas przez lata nie wystarczy?
    Niestety, ale elektryk uczy się całe życie, po to- aby inny elektryk nas nie zawstydził, a inwestor nie pogonił...

0
  • #7 28 Lip 2009 19:32
    PL_Marco
    Poziom 14  

Wiadomo ze normy nie zastąpią wiedzy technicznej i zdrowego rozsądku.
    Bo przecież nikt nie będzie robił osobnego obwodu
    dla np. czajnika (a większość czajników ma po 2kW), ale dla kuchenki elektrycznej by już wypadało.

0
  • #8 28 Lip 2009 22:43
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Teoretycznie na czajnik wypadałoby dać osobny obwód ale jest to jednak urządzenie przenośne, raz stoi tu a innym razem gdzieś indziej.
    Tu raczej chodzi o urządzenia podłączone na stałe: piekarnik, kuchenka, zmywarka itp.

:arrow: arturo pomiary mogły wyjść idealnie ale nie mają w tym przypadku nic do rzeczy. Istnieje jeszcze coś takiego jak oględziny, które są ważniejsze od pomiarów :D

0
  • #9 29 Lip 2009 16:31
    arturo
    Poziom 2  

Wielkie dzięki. Nie jestem elektrykiem, a instalację wykonywał "fachowiec", w każdym bądź razie z upr. w tym budowlanymi. Chciałem się tylko upewnić czy administracja ma racje (kilka razy nie miała...). dziękuję za pomoc

0