Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentax Optio M40 włącza się i wyłącza

28 Jul 2009 17:44 2447 5
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #2
  bezum1
  Level 23  
  Jeżeli jesteście na wczasach nad morzem to prawdopodobnie do obiektywu dostały się drobny piasek który unieruchomił system autofokus , bez prawidłowo działającego systemu AF aparat będzie się tak zachowywał. Niestety w warunkach terenowych naprawa niemożliwa.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  bezum1
  Level 23  
  Mało prawdopodobne jest wydmuchanie tego piasku z obiektywu ponieważ mechanizm AF znajduje się wewnątrz , ponadto drobinki piasku przyklejają się do smaru którym jest nasmarowany mechanizm i są zakleszczane przez trybiki. Dlatego nie obędzie się bez wizyty u specjalisty.
 • #5
  ion-tichy
  Level 31  
  To model obiektywu stosowany w FE230 itp tam układ b. drobnych zębatek od AF znajduje się na ściance tylnej obiektywu. Mała drobinka potrafi je zablokować dokumentnie. Tylko demontaż i czyszczenie może tu pomóc tym bardziej że to ziarenko piasku zwykle jest zakleszczone pomiędzy.
 • Helpful post
  #6
  Mikrob
  Level 17  
  Jeżeli chodzi o problem z aparatem to właśnie miałem od jakiegoś czasu podobny (S10 )do naprawy od znajomego i wczoraj doczekał się na swoją kolej . Naprawa zajęła mi kilka godzin , ale aparat już działa . Aparat załączał się wysuwał obiektyw , zapalał wyświetlacz z ekranem powitalnym i po krótkiej chwili brzęczenia silniczka obiektywu cały się wyłączał . Przyczyną usterki była naderwana taśma łącząca transoptor szczelinowy czujnika położenia napędu obiektywu , aparat nie wiedział że już obiektyw został w pełni przygotowany i dlatego było słychać ten dźwięk . Wystarczyło zrobić obejście mostkiem uszkodzonego fragmentu tasiemki ( tasiemka jest z foli , a ścieżka ma grubość trochę większą od włosa ) najlepiej połączyć mostkiem transoptor z płytką złącza .W moim aparacie transoptor i silniczek jest w lewym dolnym rogu aparatu , pod mocowaniem wyświetlacza zamocowany malutką blaszką na jedną śrubkę .
  Mam nadzieję że coś pomogłem , ale jak nie masz ręki chirurga i lutownicy z końcówką grubości igły to poproś kogoś kto ma takie możliwości .