Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa obudowa dla Toshiby S1710

28 Lip 2009 17:57 3280 14
  • Poziom 12  
    Nie wiedziałem do końca w której kategorii to zamieścić. W każdym bądź razie mam starego notebooka marki Toshiba model S1710 wersja europejska.

CPU: 600MHz Celeron
    RAM: 32MB (zintegrowane) + wolne gniazdo (max: 128MB SO-DIMM)
    HDD: 6GB
    FDD: jakiś tam (nie ważne)
    CDROM: A-Open
    Sound: jakaś tam stereo nie pamiętam
    GPU: 4MB S3 chyba
    USB: 2

Ogólnie cała obudowa jest w rozsypce, wszystkie plastiki popękane, zawiasy połamane, CD-Rom do wymiany, dysk wolny i głośny, tylko 2 USB, porty RJ11 i RJ45 (tylko trzeba dokupić kartę którą wkłada się obok RAMu, widziałem na alledrogo) Oryginalnie wgrany WinMe.

Zamierzam kupić ta kartę sieciowo-modemową (20zł z przesyłka), dokupić kość ramu żeby się nie dławił i myślałem nad kupieniem adaptera ATA to CF? i kartę CF 8GB. Dobry pomysł? Wymiana CDROM też za grosze można znaleźć. To wszystko jest pikuś bo tylko zamówić i podłączyć, najbardziej nie zastanawia, z czego mógł bym zrobić nową obudowę do niego. Plexi, drewno?? I do czego zastosować takiego kompa myślałem, nad takim kompem który chodził by 24/7 (p2p/router?) Jakieś pomysły?
  • Poziom 29  
    Zrób z czego chcesz. Myślę że z drewna będzie ciężko... i z pleksi w sumie też, bo to laptop, ale spróbować można ;)
    Sprawdź czy to Twoje ATA to rzeczywiście jest ATA a nie jakaś mniejsza wersja , bo adapterek może nie działać. Takie karty są jednak wolne (to nie SSD :D )... tzn. zależy kto do czego potrzebuje... no i dosyć mało miejsca, ale widzę że aktualnie masz tylko 6GB.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Szybkie CF tez istnieja, ale kosztuja majatek podobny do SSD ;)
    A zlacze ATA pewnie ma 2.5" czyli potrzebny bylby adapter do IDE2.5"->CF, ew przejsciowka 2.5-3.5" i dopiero CF. Ale "przejsciowka przejsciowki" nie koniecznie musi dzialac poprawnie.
    A obudowe z czego chcesz i jakie masz zdolnosci manualne.
    Moze jakis stary wzmacniacz unitry? Male, ladne, zgrabne ;)
    Kiedys widzialem serwer linuxowy w pudelku po pizzy.
    Wiec co kto lubi i co ma pod reka ;)
  • Poziom 12  
    Na pewno jest ATA 2,5' 44pin, mniejsza wersja ATA jest do CD-ROMu. Wydaje mi się że karta CF będzie szybsza, cichsza i większa o te 2GB, niż stary dysk prawie już 10letni, choć w sumie jak tak patrze 16GB CF też nie są takie drogie. Co myślicie o tej:

KINGSTON CF 16 GB Compact Flash 25Mb/s? cena około: 135zł powinna się całkiem nieźle sprawować?

Hmm, ten pomysł z wykorzystaniem obudowy po jakimś innym urządzeniu, dał mi trochę do myślenia. Nie myślałem o zrobieniu skrikte nowej obudowy, tylko czegoś fajnego, nowego, oryginalnego, żeby bebechy od niego nie walały się po biurku, tylko żeby stał sobie ładnie i tak myślę, że będę na niego wchodził przez VNC.

Najlepsze jest to, że ten procesor który tam siedzi, nie potrzebuje aktywnego chłodzenia, w połączeniu z kartą CF. Zero jakiegoś szumu.

Postaram się niedługo, wstawić jakieś zdjęcia i zdać relacje z przebiegu prac.

PS. Jaki system jakbym chciał zrobić z tego np. router?

Dziękuję i pozdrawiam,

exBBoi
  • Poziom 39  
    Z routerem srednio bedzie, USB 1.1 pewnie, potrzebny hub.
    Do tego do samego internetu przepustowosc USB1.1 wystarczy, ale np do streamowania filmu przez to bedzie ciezko.
    Do tego sieciowki na USB bywaja tandetne i awaryjne.
    A system jakikolwiek, jak nie systemem to zewnetrznym oprogramowaniem napewno da rade.
    Masz jakies inne zlacza w komputerze? Np PCMCIA? Moze na to sa jakies kontrolery USB2.0, albo wydajne sieciowki.
  • Poziom 12  
    To nie wiem, jakie jeszcze zastosowanie może być tego kompa? Klient p2p? Nie potrzebna jest zewnętrzna karta sieciowa która i tak nie pociągnie więcej niż 12Mbps, bo USB tylko tyle daje, wiec myślę nad ta kartą której oryginalnie, nie było ale można ja dostać jeszcze za grosze dokładnie, chodzi o tę kartę sieciową:

karta MPCI combo modem + ethernet
    model : Xircom MPCI3A56GSP - 100 PA / IBM FRU-08K3125 (10Mbps wystarczy ;)) żeby zapisywać rzeczy na zewnętrznym dysku.

Tak są 2x PCMCIA
  • Poziom 39  
    Hmm ja bym zrobil dostep do internetu na sieciowce usb. Ale by juz zgrywac z niego to bym obsadzil jakas PCIMCIA =>100mbit. Uwierz mi, 10mbit to stanowczo za malo by zgrac cos z tej maszynki na inny komputer. A najlepiej gigabit, roznice sa mocno zauwazalne ;)
  • Poziom 12  
    Ale ja nie ściągam nie wiadomo ile, 700MB zgrywanie na dysk zewnętrzny nieco ponad minute. Ale zaraz poszukam czegoś na PCMCIA. Gigabit ethernet, to chyba za dużo na takiego staruszka nie? A co z kartą CF?

Dorzucam manuala.
  • Poziom 39  
    CF z adapterem ruszyc powinno, ale najlepiej jakby bylo od razu na ATA2.5", bo z dodatkowa przejsciowka moga (acz nie musza) byc problemy. Karty w takich adapterach sa widziane jako normalne dyski wiec ok.
    Jesli chcesz taskac dysk po sciaganiu, to ok ;)
    Ale zdecydowanie bardziej eleganckie by bylo porzucenie pomyslu CF, zamontowac tam jakis 2.5" normalny dysk jakis duzy i zrobic z tego media server dla domu ;)
    Albo pokombinowac, widzialem patenty podpinania dyskow 3.5" pod zlacza 2.5", czasem bywaja przejsciowki. Albo wpakowac tam jakos kontroler USB2.0 i wtedy podpinasz kazdy dysk jaki chcesz (2.5", 3.5", SATA)
    Maszynka ma wystarczajace parametry by robic jako router, torrent machine i media server w jednym.
    Jedyne pytanie jak dozbroic go w usb2.0, a wtedy mozliwosci masz od groma :D
  • Poziom 12  
    Przejściówki ATA 2,5" na CF są po 20zł + karta 8GB (25MB/s) cena kolo 60-80zł
    Dysk nie wiem czy 320GB WD (największy dysk 2.5" na ATA) pójdzie na nim. cena kolo 350zł

A z USB2.0 są adaptery PCMCIA do 4USB tylko ciekawe czy to się nie będzie cięło (chyba nie powinno) za 20zł można już jakiś znaleźć. Tak samo ethernet 10/100/1000 też są pod PCMCIA i też za groszę. Niby mam dwa porty, ale się za chiny ludowe nie zmieszczą dwie karty obok siebie. Chyba że jakaś kolejna przejściówka/przedłużka? :D I jaki system? :) jak będzie miał 160MB RAMu? ;)
  • Poziom 39  
    Najlepszy bylby pewnie jakis linux, ale ja sie na nich nie znam to ci nie pomoge ;)
    Ale i WinXP okrojony spokojnie powinien chodzic dosc elegancko. Dobrze zrobiony XP chodzil nam kiedys na "kanciapie" na P1 233mhz 96mb ram na simm jeszcze. I to chodzil przyjemniej od 98SE. Kwestia optymalizacji systemu jak i doboru nie wymagajacych aplikacji. Nawet jak czesc programow bedzie przenoszona miedzy ramem a plikiem wymiany, to chodzic to bedzie. A wydajnosci przeciez ci nie potrzeba ;)
  • Poziom 12  
    Dokładnie tak, jak mówisz kolego, okrojony XP, to jest to w czym jestem dobry ;) mam takie cudo, system po instalacji zajmuje 400MB i używał ledwie 50MB RAMu, prawie bare-bone ;) chodzi bez zarzutów i ma pełna funkcjonalność, nie ma żadnych BSODdów i innych krzaczków, chodzi mi na lapkpu, (na nowym, jako virtual). A wcześniej, już próbowałem na tym o którym rozmawiamy ale, 32MB RAMu to trochę za mało jak dla XPka. Jutro wstawię kilka zdjęć sprzętu.
  • Poziom 12  
    Małe opóźnienie, ale fotki są :)

Dolna część obudowy, hdd, fdd i cdrom.

Płyta główna w całej okazałości.

Widać na zdjęciu.

Górne części obudowy i klawiatura.

LCD w pełni sprawny. Ale obudowa i zawiasy nie już dawno, leżą na śmietniku.

Zastanawiałem się i doszedłem do tego że najlepiej było by go wsadzić w jakaś "kasetkę na pieniądze", ale nie mogę znaleźć nic o rozmiarach 32x30x6-7cm. I żadnego starego sprzętu w domu, co by się nadawało. Tym czasem pozdrawiam ;)!
  • Poziom 13  
    O matko. Co Ty z nim robiłeś? Czołg go przejechał? A nie lepiej kupić naoralną obudowę u producenta? Co do obudowy to drewno to chyba nie najlepszy pomysł, a co do oprogramowania to też jestem za linuxem. Zdecydowanie może mniej zająć miejsca i wszystko będzie biegać :)
  • Poziom 12  
    Ja nic z nim nie zrobiłem, dostałem go w takim stanie, że obudowa się już do niczego się nie nadawała. Kupienie nowej obudowy nie wchodzi w rachubę, nawet bym nie chciał. Już wiem jakie będzie miał zastosowanie ten komputer i co z nim dokładnie zrobię, może jeszcze w tym roku jak się uda. Będzięm ciąć, kleić, szpachlować, polerować i malować D

Peace :D