Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebna pomoc w zmianie rozmiaru partycji

agappe 28 Lip 2009 19:13 1371 10
  • #1 28 Lip 2009 19:13
    agappe
    Poziom 16  

Od paru godzin męczę się ze zmianą rozmiaru partycji na dysku programem Partition Magic 8.0 i ciągle dostaje ten sam ciąg znaków:

Code:
    information mismatch in directory entry

chkdsk /f nic nie pomaga
    Próbowałem zrobić to programem Gparted z mojego LiveCD Ubuntu, ale niestety program generuje błąd.
    Mój dysk:
    Code:
    HDD SEAGATE ST3160815AS 160 GB SATA -II 

Moje partycje wyglądają tak jak na dołączonym rysunku:
    Potrzebna pomoc w zmianie rozmiaru partycji

Dysk D chce zmniejszyć, żeby zrobić miejsce na partycje Linuxowe. Pracuje na Windows XP.
    Pomożecie mi wykonać resize partycji?

0 10
  • #2 28 Lip 2009 19:16
    Matuzalem

Poziom 43  

A konkretnie co chcesz osiągnąć?
    Jeżeli powiększenie C:, to najpierw musisz zmienić rozmiar D: i partycji rozszerzonej na której D: jest i dopiero tak wygospodarowane miejsce można dołączyć do partycji podstawowej i zwiększyć rozmiar C:.

0
  • #3 28 Lip 2009 19:19
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Matuzalem, czy umiesz czytać?

agappe napisał:
    Zaznaczony dysk chce zmniejszyć, żeby zrobić miejsce na partycje Linuxowe

Agappe, a co mówi dokumentacja Partition Magic na temat takiego błędu? Support producenta nie chce Ci pomóc?

0
  • #4 28 Lip 2009 19:30
    agappe
    Poziom 16  

Waśnie support mówi zeby użyć chkdsk /f i tylko tyle.
    [ http://service1.symantec.com/SUPPORT/powerque...56e75007cbc7c?OpenDocument&seg=hm&lg=en&ct=us ]
    Czytałem na paru forach, ludziom to pomaga, mi niestety nie mimo, ze robiłem parę razy.

Dodaje jeszcze wynik błędu w programie Gparted uruchamianym z LiveCD Ubuntu. [ Mirror: http://files.getdropbox.com/u/1453230/gparted_details.htm ]

Od paru godzin sie z tym mecze, mam nadzieje ze Wy mi pomożecie ;/
    Przed jakimikolwiek czynnościami defragmentowałem dysk D (czytałem ze powinno się żeby zmniejszyć ryzyko skasowania części danych) tak na wszelki wypadek.

0
  • #5 28 Lip 2009 19:46
    Matuzalem

Poziom 43  

Najpierw prywata (chcesz mnie karać Twa wola):
    Nie mogę Ci, jankolo, na Twe subtelne pytanie odpowiedzieć, bo jako osobnik, który nie umie czytać nie znam jego treści. Mogę się tylko, z układu liter, domyślać, że formą daleko odbiega ono od tych subtelnych aluzji, które zwykłeś czynić.
    Żeby jednak nie wyszło, iż tylko Matuzalem jest analfabetą zacytuję

agappe napisał:
    chkdsk /f nic nie pomaga
    jest to bowiem odpowiedź na pytanie, które zadałeś, a brzmiące:
    Cytat:
    co mówi dokumentacja Partition Magic na temat takiego błędu? Support producenta nie chce Ci pomóc?

Skąd to wiem? Ano stąd, że ja porady udzielane przez Symanteca, a dotyczące komunikatu #1529 znam. Tak jak zna je Autor wątku.

agappe - widzę jedną możliwość - próbę konwersji do FAT32 i sprawdzenie czy wtedy zmiana rozmiaru nie przejdzie. Gdyby się okazało, że tak to potem powrót, tego fragmentu przeznaczonego nie dla Linuksa do ntfs.

Wróć to tempo - najpierw jeszcze - o ile jest na C: wyłącz albo przenieś swap i wyłącz, jeżeli jest aktywna, hibernację. Bo to może być i sprawa ilości miejsca na wykonanie operacji programowi potrzebnego.

0
  • #6 28 Lip 2009 20:01
    agappe
    Poziom 16  

Nie jestem pewien czy zrozumiałem. Jak mam skonwertować ntfs z D na fat32? Partition Magic? Mam 110 GB danych których raczej nie chciał bym stracić a jak chce wykonać jedną operację, zmianę rozmiaru D programy się bulwersują ;/.
    Poza tym PM mi wyświetla, że po takiej konwersji może nie być polskich znaków w nazwach plików.

0
  • #7 28 Lip 2009 20:17
    Matuzalem

Poziom 43  

Co do polskich znaków się nie wypowiadam. Konwersję też zostaw na chwilę
    Chkdsk /f robiłeś czy chkdsk d:/ f?
    Teraz już na zimne wolę dmuchać.

I - znowu się upewnię - chcesz zmniejszyć D:, a nie partycję rozszerzoną, na której ten dysk logiczny jest?

0
  • #8 28 Lip 2009 20:22
    agappe
    Poziom 16  

cd d:
    czyli byłem na ścieżce d:\
    i dopiero chkdsk /f
    System dysk wymontował i sprawdził. Nie wykrył żadnych błędów.

0
  • #9 28 Lip 2009 20:33
    Matuzalem

Poziom 43  

Wg mnie to nie tak - bez litery jest C:, a żeby przeprowadzić dla innej trzeba podać literę.
    Mogę tu popełnić błąd w sytuacji gdy np na C: jest sam rozruch, a na D: system, ale to jedyna wątpliwość jaką mam.
    Sprawdź jeszcze z cmd lub konsoli odzyskiwania "po mojemu" i chyba jednak również z parametrem /r.

0
  • #10 29 Lip 2009 08:05
    agappe
    Poziom 16  

Niestety nic nie pomogło z literą D.

0
  • #11 29 Lip 2009 08:18
    Matuzalem

Poziom 43  

To, poza tą próba konwersji, nic mi więcej pod palce nie przychodzi, ale to - nawet w wypadku powodzenia samej zmiany plików nie musi być operacja bezbolesna dla danych. Zaciąłem się i nie bardzo wiem jak jeszcze kombinować. Chyba, że masz gdzieś pod ręką płyty z PCWK, czy innych czasopism, z Acronisem, by zobaczyć co ten "wymyśli" .
    Zrób, proszę, jeszcze jedno - przeprowadź defragmentację, ale nie dla niej, a dla raportu - by zobaczyć % zajętości MFT (to tylko ciekawość pod kątem ew. konwersji).

PS.
    Jest jeszcze jedna, mocno luźna, możliwość - że to nie sprawa programu i partycji, a rejestru systemowego. Może - to akurat zawsze sie przydaje - użyj NTREGOPT-a i sprawdź - 10 minut więcej, czy mniej stracisz - czy on nie zmieni sytuacji.

0