Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka CANDY CS2 104 - czy przegrzewa wodę ?

moth_blue 28 Lip 2009 19:43 3453 6
  • #1 28 Lip 2009 19:43
    moth_blue
    Poziom 9  

Witam.
    Ostatnio podczas prania przez przypadek dotknąłem drzwiczek pralki które okazały się bardzo ciepłe (można powiedzieć gorące) program ustawiony był na 30 stopni stąd moje zdziwienie przy 50 stopniach ciepła jest także boczna ściana pralki. Moje pytania (jestem totalnym amatorem )
    1. Czy mam się czym martwić czy np. to normalne podczas prania ?
    2. Jak sprawdzić czy temp. nie jest za wysoka ?
    3. Jakie podzespoły mogą być odpowiedzialne za zbyt wysoką temp. i jaki jest przybliżony koszt naprawy, wymiany (najprawdopodobniej nie naprawię usterki samemu) ?
    Z góry dziękuje.

0 6
  • #2 28 Lip 2009 20:36
    kczarny
    Poziom 13  

W pierwszej fazie trzeba sprawdzić czujnik NTC (zmieżyć jego rezystancje),następnie czy grzałka niema czasami przebicia do masy,

0
  • #3 29 Lip 2009 11:26
    zetfa
    Poziom 20  

Najlepiej przerwać program pod koniec grzania i sprawdzić(po otwarciu blokady drzwi) bezpośrednio w bębnie termometrem w porównaniu z nastawą.Może się różnic do ok.10% od nastawy.Termometr kupisz w każdym lepszym sklepie z AGD.
    Jeśli będzie za dużo zastosuj się do porady kolegi i sprawdź czujkę NTC i grzałkę. Koszt takiej operacji( z wymianą NTC) zależy od serwisu,ale w przybliżeniu min. 100zł.

0
  • #4 31 Lip 2009 20:36
    moth_blue
    Poziom 9  

Witam.
    Już po pomiarach, oto wyniki:
    Program "szybki" 50°C - termometr 58°C (pomiar na początku pierwszego wypompowania wody).
    Program normalny 40°C- termometr 65°C (pomiar po wyłączeniu się grzałki), 60°C podczas dalszego prania.
    Najwyraźniej coś jest nie tak, ponieważ sam nie potrafię sprawdzić czujnika i grzałki proszę o podpowiedź jak powinien zabrać się do tego "fachowiec" którego mam zamiar wezwać.

0
  • #5 01 Sie 2009 09:03
    zetfa
    Poziom 20  

Czujnik NTC znajduje się na środku grzałki,wtyczkę trzeba wyłuskać odchylając taki "grzebyczek" w jego gniazdku.Wyjmuje się go z grzałki podważając za brzeg okrągłej blaszanej obudowy - dość ciasno idzie.Ma mieć ok.20kOhm '"na zimno",albo mniej jeśli ciepły. Jeśli ma dużo więcej,trzeba kupić nowy.Grzałkę (ok.30 Ohm na wtykach i kilkadziesiąt MegaOhm do masy)po wyjęciu można dodatkowo podłączyć kablem pod 230V(bez uziemienia/zerowania) i sprawdzić voltomierzem od każdej końcówki do masy.Jeśli grzeje,a nie ma żadnego napięcia do masy to grzałka jest dobra.Przy tych czynnościach należy stosować najwyższą ostrożność!!!Grzałka z czujnikiem NTC w "moim" sklepie kosztuje 54zł.Pozdrawiam.

0
  • #6 01 Sie 2009 14:36
    moth_blue
    Poziom 9  

Dziękuje za odpowiedź.
    Widać moja niewiedza jest głównym czynnikiem tego problemu, otóż jakieś 3 tyg. temu wyjmowałem grzałkę bo jakiś element (odzieży) dostał się pomiędzy bęben a obudowę. Czy podczas wyjmowania grzałki mogłem uszkodzić czujnik lub czy mogłem nieprawidłowo zamontować grzałkę tak że teraz temperatura wody jest za wysoka?

0
  • #7 02 Sie 2009 10:02
    zetfa
    Poziom 20  

Ani jedno,ani drugie.Grzałka ma stałe parametry..Jedynie spalenie lub przebicie do masy mogłoby je zmienić.Źle zamontowana grzałka ocierała by o bęben.Czujnikowi NTC wystaje na zewnątrz gniazdko do którego wchodzi wtyczka z przewodami.Jeśli nie uszkodziłeś mechanicznie(nie urwałeś np.) to tylko ew.zły styk w tej wtyczce mógłby zmienić jego parametry,co łatwo poprawić czyszcząc bolce wewnątrz gniazdka i mierząc jego rezystancję(max 20kOhm na zimno).Czujnik jest niedrogi.

0
  Szukaj w 5mln produktów