Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bat na energetykę zawodową - skutki awarii z 2004 roku

cyruss 28 Lip 2009 21:08 1107 2
 • #1 28 Lip 2009 21:08
  cyruss
  Poziom 30  

  Blisko 8 mln zł kary dla RWE

  27.07.2009

  Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w piątek apelację przedsiębiorstwa energetycznego RWE Polska i utrzymał wyrok Sądu Ochrony Konkurencji Konsumentów, który w maju ubiegłego roku podtrzymał karę nałożoną przez Urząd Regulacji Energetyki za nieprzestrzeganie obowiązku utrzymania obiektów, instalacji i urządzeń w należytym stanie technicznym umożliwiającym dystrybucję energii w sposób ciągły i niezawodny.


  Jak podkreśla URE, zarówno postępowanie w sprawie nieprzestrzegania obowiązków przez przedsiębiorstwo energetyczne, jak i wymierzona kara mają charakter precedensowy. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, że prezes URE prawidłowo ustalił, że RWE STOEN (dziś RWE Polska) nie wywiązał się z obowiązku utrzymania sieci w należytym stanie technicznym, a decyzja o wymierzeniu kary pieniężnej została wydana właściwie, na podstawie prawidłowo zgromadzonego materiału dowodowego. Sąd orzekł również, że wymierzona kara pieniężna choć dotkliwa, jest adekwatna do ustalonego naruszenia.

  Karę w wysokości 7,65 mln zł prezes URE nałożył na RWE STOEN S.A. decyzją z 21 listopada 2005 r. za nieprzestrzeganie obowiązku utrzymania obiektów, instalacji i urządzeń w należytym stanie technicznym umożliwiającym dystrybucję energii w sposób ciągły i niezawodny. Jest to jedna z najwyższych kar wymierzonych przez regulatora, a została spowodowana między innymi rozległą awarią w sieci spółki, która miała miejsce 22 listopada 2004 r. w Warszawie i pozbawiła dostaw energii blisko 200 tys. mieszkańców stolicy.

  Od decyzji Urzędu spółka odwołała się do sądu. 28 maja 2008 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) oddalił skargę przedsiębiorstwa. Od tego wyroku STOEN wniósł apelację. Sprawa została rozstrzygnięta przez Sąd Apelacyjny w Warszawie 24 lipca 2009 r. Sąd oddalił apelację przedsiębiorstwa i utrzymał wyrok SOKiK z zeszłego roku, a tym samym utrzymał decyzję prezesa URE w mocy. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny.

  T.Sz., URE


  Źródło: http://podatki.pl/artykuly/16_7833.htm

  0 2
 • #2 28 Lip 2009 21:40
  Stary1952
  Poziom 33  

  Witam .
  Tylko co to nam da ? , finalnie tę karę i tak zapłaci odbiorca czyli my . :cry:
  Jedynym i skutecznym sposobem na poprawę stanu sieci energetycznej ( aż strach pomyśleć ) to jest wyłapywanie tych " złych " decydentów odpowiedzialnych za ten totalny bałagan i po prostu wymiana , tak jak się wymienia bezpieczniki . :D
  Pozdrawiam .

  0
 • #3 08 Sie 2009 13:02
  koza18
  Poziom 13  

  Stary1952 napisał:
  (...)i po prostu wymiana , tak jak się wymienia bezpieczniki . :D
  Pozdrawiam .


  Sugerujesz, że najpierw należy wykręcić główkę? :)))

  0