Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Passat CC ciągłe palenie tweeterów przód (RS Audio)

Insitu 28 Lip 2009 21:47 3492 14
  • #1 28 Lip 2009 21:47
    Insitu
    Poziom 9  

Witam. Zrobiłem sobie modyfikację fabrycznego systemu audio w VW Passacie CC w pewnej (moim zdaniem) bardzo dobrej i znanej firmie, ale wciąż jest to jedno ale... Zamiarem moim było pozostawienie fabrycznego radia z navi VW RNS510. Jak na moje ambicje ten zestaw mi odpowiada tylko... Boję się puszczać muzykę na maksa gdyż co jakiś czas pali mi się z reguły prawy przedni tweeter i to słuchając muzyki na 3/4 głośności. Za pierwszym razem spalił mi się lewy, a następnie zanim zdążyłem dojechać na wymianę prawy tweeter - zostały zamontowane filtry anty zakłóceniowe . Za drugim razem spalił mi się prawy tweeter - został wymieniony i zostało zamontowane jakieś urządzenie które ma temu zapobiegać. Teraz spalił się po raz trzeci znów prawy tweeter i nie wiem co robić. Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie więc mam pytanie może wy wiecie co jest przyczyną? PS. Monterzy zganiają winę na radio, że powoduje za duże zniekształcenia i nalegają na wymianę radia, a teraz na wymianę tego spalonego tweetera chcą mi zmienić zwrotnice z 6db na 12db. Czy to jest rozwiązaniem i czy nie pogorszy to jakości dźwięku? Poniżej podaję część specyfiki mojefo zestawu:
    - wzmacniacz 5 kanałowy Harman/Kardon CA
    5250E
    - głośniki przednie RS AUDIO Base 165
    - głośniki tylne RS AUDIO Smart 165
    - subwoofer RS AUDIO Comp SUB 8
    - oczywiście do tego kondensatory, woltomierze i odpowiednie okablowanie, wygłuszenie i inne bajery cieszące oko :)

0 14
  • #2 28 Lip 2009 22:34
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

A te zwrotnice są oryginalne? I co oni jeszcze tam podokładali? JAk ustawiony wzmacniacz?
    A tak do postu :OMMM - ręce opadają, jak się takie coś czyta. Nowomowa - raz, dwa - całkowity brak zrozumienia problemu. Skoro jest wzmacniacz 5 kanałowy, to raczej przednie zestawy głośnikowe będą z niego napędzane, a nie z radia.

0
  • #3 28 Lip 2009 22:37
    Insitu
    Poziom 9  

Zwrotnice są oryginalne i były częścią zestawu głośników. A wzmacniacz napędza głośniki masz rację Błażej. Sorry za post, ale nie wiedziałem jak to najlepiej opisać i pisałem co mi przyszło do głowy tak na szybciora bo ręce mi opadają

0
  • #4 28 Lip 2009 22:42
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Przeczytałem i .... nic nie rozumiem.
    W wykazie sprzętu podałeś wzmacniacz HK który (według mnie) powinien napędzać przód + tył + sub.
    Jeśli tak jest to (spaleniem tweeterów) co z tym ma wspólnego radionawigacja ?
    Teoretycznie (i jak widzę praktycznie) można spalić tweetery np. przez przesterowanie ale czułość wejścia reguluje się na wzmacniaczu a nie w navi.
    Czy możesz narysować jak to wszystko jest podłączone ?

PS
    1) Poszukaj w sieci lub instrukcji jaką czułość wyjścia na wzmacniacz ma RNS510 ;
    2) Sprawdź jaka czułość jest ustawiona na wzmacniaczu ;
    Jeśli czułość wyjść RNS510 jest wyższa niż czułość ustawiona na wzmacniaczu możesz być prawie pewien, że tweetery poległy przez przesterowanie.

0
  • #5 28 Lip 2009 22:46
    Insitu
    Poziom 9  

Już tłumaczę napisałem o radiu bo to moim zdaniem dość ważny element. Standardowo niema ono wyjścia na wzmacniacz i zostało do tego przerobione. Wzmacniacz napędza przód, tył i sub. CO do schematu to go nie mam gdyż jak pisałem oddałem auto firmie car-audio.

0
  • #6 28 Lip 2009 23:02
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ups , sorki RNS510 nie ma wyjścia na wzmacniacz :cry: .
    Szkoda, że wyjścia na wzmacniacz i dalszej zabudowy nie robił jeden zakład CarAudio (przynajmniej by wiedzieli ilu Voltowe zrobili wyścia :D ).
    Musisz poszukać jakiegoś elektryka wyposażonego w oscyloskop aby zmierzył Ci maksymalne napięcie na wyjściu -> wtedy będzie można ustawić czułość wzmacniacza inaczej niż "na ucho".

0
  • #7 28 Lip 2009 23:07
    Insitu
    Poziom 9  

A z tym radiem tzn. jego wymianą chodziło o to, że gdy muzyka gra (w RNS510) powyżej 3/4 głośności, zniekształcają się dźwięki i tony wysokie zamieniają się w charczące piski itd. i to niby jest powodem palenia tweeterów, a że Ja na tym nie znam się w ogóle to wydaje mi się, że chcą mi wmówić głupotę i to, abym wydał parę tys. na nowe radio u nich. Tweeter zawsze pali się przy wysokich dźwiękach.

0
  • #8 28 Lip 2009 23:16
    Błażej

Bo jeśli pociągnęli sygnał po "wysokiej". czyli z końcówki mocy poprzez jakiś reduktor, to wprowadza ona swoje zniekształcenia. I spada jakość dźwięku.
    Najlepiej było by przerobić radio, by wyciągnąć z niego sygnał sprzed końcówki. Lub wymienić radio...

0
  • Pomocny post
    #9 28 Lip 2009 23:31
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Błażeju -> Nikt nie pisze, że źle się stało, iż został wyciągnięty sygnał na wzmacniacz. To dobrze, że to zrobili gdyż ten model navi nie ma takich wyjść. Smutne jest tylko to, że osoba która "dostraja" system nie umie dostroić czułości wejściowej wzmacniacza do wyjścia liniowego navi (gdyż wygląda mi mi to na przyczynę przesterowania -> ale może się mylę).

0
  • #10 29 Lip 2009 09:23
    VVisnia
    Poziom 23  

Grzegorzu,
    ja uważam, że jeszcze smutniejsze jest to, że wciska się ludziom sprzęt za takie pieniądze (bez pakietu Navi RNS 510 kosztuje ok 9 tys., przy czym aktualnie w pakiecie promocyjnym z lampami biksenon jest taniej*), a nie ma to zwykłych wyjść na wzmacniacz, które powinny być w standardzie. Też mnie ten wredny problem dotyka, a dziura fabryczna większa niż 1 DIN a mniejsza niż 2 DIN pff.

Z tego co pamiętam, BlueSystem robił takie wyjścia - może on nie robił tego u jakiegoś bajarza i naciągacza?

*dane ze strony VW z cennika Passata CC

0
  • #11 29 Lip 2009 09:37
    Insitu
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. A możecie mi wyjaśnić dlaczego teraz gdy głośnik spalił się 3 raz chcą mi wymienić zwrotnice z 6 db na 12db? Czy to coś zmieni? Bo z tego co wyczytałem to 12db zwrotnica pogorszy jakość dźwięku.

0
  • #12 29 Lip 2009 10:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Zwrotnica 12 dB nie musi pogorszyć dźwięku ale ...
    1) W tym wypadku masz zwrotnice fabryczne i producent na 100 % zadbał aby przy prawidłowej aplikacji mocy nic się z tym nie działo złego.
    2) Jeśli "palenie" tweeterów jest spowodowane przesterowaniem (a na to mi wygląda) to to rozwiązanie nie wyeliminuje problemu chyba, że zakład CA wychodzi z założenia że fabryczne zwrotnice są wadliwe.
    3) Walczenie ze skutkami bez diagnozy przyczyny jest nieprofesjonalne (to szukanie po omacku).
    Łatwo sprawdzić czy to jest spowodowane przesterowaniem:
    1) Na wzmacniaczu ustaw czułość wejść na maksymalną ilość Volt (spowoduje to ściszenie grania).
    2) Zwiększ głośność na navi prawie na max i posłuchaj czy są zniekształcenia -> jeśli nie, powodem było przesterowanie.

0
  • #13 29 Lip 2009 11:43
    Insitu
    Poziom 9  

Grzegorz Siemienowicz -> Bardzo Ci dziękuję, jak będę miał chwilę czasu w pracy to tak zrobię i zobaczę. Pozdrawiam

0
  • #14 29 Lip 2009 17:07
    Błażej

Ale do tej chwili nie wiemy, skąd jest brany sygnał: z końcówki (wprowadza swoje brzmienie i zniekształcenia), czy jest dorobione wyjście po niskiej? Bo to jest jedną z najistotniejszych spraw. Swoją drogą (nie znam tego modelu), to nie ma tam w którejś kostce wyjścia? Aż dziwne...
    No i jak jest wzmacniacz ustawiony? Czy nie jest tak, że sygnał z radia jest mocno ścięty, a wzmacniacz rozkręcony?
    I trzeba by się przyjrzeć, co się dzieje s sygnałem w górze pasma...

0
  • #15 25 Sie 2009 08:30
    herdi
    Poziom 23  

No i jak się zakończyła historyjka ?

0