Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC

28 Jul 2009 22:45 14314 10
 • Level 11  
  Witam

  Naprawiam TV LCD LG 32LC2R-ZJ.
  Po włączeniu kabla 230V zasilacz się włącza, z przodu biała LED miga 26 razy i włączają się świetlówki. Przyciskiem Power w TV i pilocie można go wyłączyć i włączyć i znowu miga 26 razy i świetłówki się zapalają.
  Ale na ekranie nić nie ma po wciśnięciu np. MENU.
  Po zmierzeniu napięć okazało się, że brakuję napięcia 6V.
  Po odłączeniu zasilacza, podaniu napięcia na pin "ON/OFF" i "ON 3,4V", nadal nie ma 6V. Pozostałe napięcia wychodzące na płytę główną: 19V, 12V, 5VSTB, 3,4V są.

  Napięcie 6V jest uzyskiwane z napięcia 12 V przez regulator zbudowany na trzech 8-nóżkowych układach scalonych przylutowanych na stronie spodniej (po prawej stronie zdjęcia). Na płytce jest też drugi taki regulator dla napięcia 3,4 V (trzy układy bliżej środka).

  Podejrzewam, że któryś jest uszkodzony.
  Czy ktoś wie jakie to układy scalone, bo na moim egzemplarzu są nieczytelne oznakowania, a może ma podobny zasilacz, zepsuty z takimi układami, chętnie odkupię.
  Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki.
  Dodam, że zasilacz zbudowany na IC F9223L.

  TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 40  
  Te dwa elementy po prawej stronie na trzecim obrazku to nie układy scalone a tranzystory. Baza lub bramka (bo nie wiem co to za tranzystor) to ten pojedyńczy pin. Przemyj skutecznie izopropanolem i przeczytaj co na nich pisze.
 • Level 11  
  Kości przemyłem alkocholem izopropylenowym, trochę pomogło, ale nie za wiele bo powięrzchnia plastiku była stopiona od lutowania.
  Jednak z dwóch kości udało mi się odczytać symbole.
  Poszukałem w sieci i znalazłem opisy.
  Części to : F7807Z HEXFET Power MOSFET
  oraz IRU3037 8-PIN SYNCHRONOUS PWM CONTROLLER.
  Poniżej dołączam ich datasheet.

  Pomierzyłem oba tranzystory i nie mają zwarć. Ich bramki nie są sterowane z układu IRU3037, więc pewnie on jest uszkodzony, ale nie mam pewności.
 • Service technician RTV
  IRu ...to zawsze był przetwornik Dc-DC napiecia
  : 12/lub 5V-> 3.3V, 2.5V or 1.8V
  jest na płytach kompa. do zasilania pamięci DDR
  TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC
 • Level 11  
  Wymieniłem jeden z dwóch tranzystorów IRF 7807Z zaznaczony na zdjęciu niebieską linią i pojawiło się 6 V.
  Przedtem wyminiłem IRU 3037, ale ze względu na uszkodzony tranzystor przetwornica nia działała, więc nie wiem czy był także uszkodzony.

  TV LCD LG 32LC2R-ZJ -brak napięcia 6V z zasilacza, jakie IC
 • Level 40  
  Kolega nie napisał czy po zapaleniu się podświetlenia co widać na matrycy tylko wiadomo że menu nie ma może śą jakieś wyświetlane śmieci. Często w TV elektronika matrycy jest zasilana z 5-6V i może tam jest zwarcie na matrycy i dlatego brak obrazu przez to że brak tego napięcia.
 • Level 11  
  Nie napisałem, że po wymianie tych elementów TV już działa.
 • Level 12  
  Witam!
  Ponieważ temat nie został jeszcze zamknięty, chciałbym go trochę pociagnąć, gdyż mam takie samo zdarzenie ale mój TV nie zadziałał. Po wymianie scalaka i tranzystora pojawia się śnieg na ekranie i za chwilę ginie. Okazuje się, że brak napięcia 6V i tranzystor jest znowu uszkodzony. Wymieniłem najpierw tranzystor, następnie scalak i tranzystor. W obu przypadkach uszkodzenie się powtórzyło.
  Podałem napięcie z zasilacza zewnętrznego i wszystko o.k. Telewizor pobiera prąd ok.1,8A w gałęzi 6V i zmienia się w bardzo niewielkim zakresie w związku z treścią obrazu, wobec czego wykluczam zwarcie w gałęzi 6V(wydajność zasilacza na 6V ma być 4A). Dziwne jest uszkodzenie polegające na zwarciu bramki do żródła w tranzystorze i tylko w nim.
  Jeśli ktoś ma inne spostrzeżenia na powyższy temat, bardzo proszę o odezwanie się i podzielenie się swoimi doświadzczeniami.
  Pozdrawiam...
 • Level 11  
  Witam. Mam ten sam problem z tym, ze nie wiem gdzie moglbym kupic te tranzystorki i scalaka? Do kolegi powyrzej: sprawdz sobie kondensatory c234 i c237 u mnie byly wywalone i przypuszczam ze to one robia zwarcie. Dziekuje z gory na namiary.
  woytec
 • Level 12  
  Witam!
  Przepraszam, że nie odzywałem się, ale jestem i jestem winny zakończenia sprawy. Kondensatory były sprawne, podejrzewam uszkodzenie któregoś z dławików, ponieważ wstawiłem tranzystory polowe w tradycyjnej obudowie(o większej mocy) i wszystko jakiś czas grało ale tranzystory polowe bardzo się grzały. Sprawę załatwiłem u Lewandowskich, gdzie można kupić cały zasilacz(można również nabyć zasilacz zamienny, w którym zasilacz 6V jest inaczej(prościej) rozwiązany. Jest to zasilacz niezależny a nie redukcja z 12V.
  Sprawę uważam za zamkniętą. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam...