Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działa funkcja drukowania w cyfrowych kserokopiarkach?

annaanna 29 May 2004 08:36 1368 3
    annaanna
    Level 14  
    Jestem w tej dziedzinie laikiem, a interesuje mnie czy funkcje drukowania w cyfrowych kopiarkach działają tak samo jak w drukarkach laserowych. W opisach jest zwykle napisane - opcja drukowania sieciowego. Czy to oznacza, że nie można drukować bezpośrednio z PC jeśli się nie ma sieci? Czy podczas drukowania działa także duplex lub sorter? Czy są problemy np. z drukowaniem polskich znaków itp. Czy można taką kopiarkę używać zamiast dukarki laserowej ale za to na formacie A3. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie mi tych spraw.

Pozdrowienia
    Goshky
    Level 20  
    Jeżel idrukarka jest wyposażona w tzw. printboard to z punktu widzenia komputera nie różni się od innych drukarek laserowych. Niestety w tańszych modelach jest tylko GDI a to generalnie oznacza skazanie na Windows. W modelach droższych PCL i Postscript a to już lepiej.
    Co do wykorzystania opcji to z reguły wszystkie opcje maszyny są dostępne, można korzystać z dupleksu, banku papieru, finiszera który poukłada gotowe komplety pozszywa, podziurkuje ewentualnie poskłada w broszurę itd. Papier A4 i A3 jaki tyko masz w maszynie. Jeżeli chodzi o podłączenie fizyczne to typowo Centronics lub USB.
    Jeżeli chodzi o drukowanie sieciowe to mogę się wypowiadać o Sharpie bo w tym siedzę. Działa to tak: maszynę która ma printboard czyli jest drukarką można doposarzyć jeszcze w printserver, który łączy ją z siecią. Instalacja takiego ustrojstwa przebiega tak samo jak każdej innej drukarki z interfejsem sieciowym. Nadaje się adres ip instaluje w kompie sterowniki, odpowiedni port i drukujesz.

Z polskimi znakami nie miałem ani jednego problemu wynikającego z maszyny. Raz zdarzyło się ale to była wina specjalistycznej aplikacji która standardowo nie obsługiwała polskich znaków a klient strasznie się nakombinował żeby tak było, wkońcu dał sobie spokój.

Jeśli nie masz sieci to też nie problem bo możesz połączyć tylko komputer z maszyną sieciowym kablem tylko skrosowanym czyli styki 1-2 w drugiej wtyczce łączą się z 3-6 i na odwrót. Ja tak robiłem wiele razy i chodzi. Jeśli masz opcję druku sieciowego zawsze warto ją wykorzystać bo jest szybsza niż inne porty.

Dodatkowo sieciówki Sharpa w większych modelach obsługują funkcje skanera sieciowego ale tylko po zakupie licencji i wstukaniu w maszynę odpowiedniego klucza produktu. Można wtedy w maszynie skonfigurować trzy sposoby wysyłania skanów:
    1. Bezpośrednio do któregoś komputera w sieci na którym chodzi oprogramowanie Network Scane Tool
    2. Do servera poczty jako e-mail z załącznikami
    3. Do servera FTP + powiadomienie e-mailem że poszedł skan.

W mniejszych modelach skanowanie działa tylko lokalnie przez kabelek USB, ale nawet najmniejsze modele czarnobiałe mają kolorową kamerę CCD i można skanować w kolorach.
    annaanna
    Level 14  
    Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Nareszcie wiem coś konkretnego.

Przesyłam pozdrowienia
    Watażka
    Level 21  
    Goshky powiedział:.... powiedział praktycznie wszystko. Dodałbym jedynie, że tylko małe, średnie i kolorowe modele Sharpa mają możliwość skanu w kolorze - małe po USB, kolorówki po sieci. W większych maszynach skaner jest czarno - biały, ale bardzo wydajny. Również w większych maszynach dostępna jest funkcja dysku twardego instalowanego w kopiarce (SHARP, TOSHIBA, NASHUATEC), która daje nam możliwość, w zależności od producenta, do druku i zapisu na dysku (możliwość druku w późniejszym czasie), do zapisu na dysku bez druku (należy podejść do kopiarki i wpisać kod pin). Z reguły montowane są dyski 40 GB, jednak maszyny, w większości nie wykorzystują całej pojemności dysku.