Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie dwóch telefonów | Centrala telefoniczna

29 Lip 2009 07:22 4846 9
  • Poziom 11  
    Witam, zainteresował mnie pewien temat na forum dotyczący układu, pod który podłącza się dwa telefony stacjonarne. Układ ten zachowuje się jak centrala, a że nie ma potrzeby wybierania numeru wewnętrznego, to już po podniesieniu słuchawki na drugim aparacie pojawia się sygnał dzwonka.

Pomyślałem, aby coś takiego sobie zmontować, lecz mimo prostoty układu jest on dla mnie w paru miejscach niejasny, w związku z czym prosiłbym o pomoc.

"Pytania":
    1). Transformator mogę użyć jakikolwiek, bo raczej na mniejszy niż 200 mA nie trafię.
    2). Do czego na dole układu jest symbol masy? Rozchodzi się o transformator symetryczny?
    3). Szukałem w graficznych symbolach elektronicznych, lecz niestety nie znalazłem. Te przekreślone prostokąty to co to jest?
    4). Nie rozumiem do czego w tym układzie są potrzebne aż cztery te dwu pozycyjne przełączniki, nie można tego ustawić jakoś na stałe, na czym to polega, tzn. jaką pełnią one rolę?

Dziękuje za pomoc
  • Poziom 15  
    Przepraszam cię ale te twoje zdjęcie albo link nie działa .
  • Poziom 34  
    Przekreślone prostokąty to 2 przekaźniki K1 i K2 o dwóch stykach zwiernych. Styki na schemacie są oznaczone jako K1 i K2, co jest nieprawidłowe, powinno być k1 i k2. Czyli k1 i k2 to nie są przełączniki. Zaznaczona masa nie wpływa na działanie układu. Podaj link do opisu działania układu, bo mi się coś nie zgadza.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Przepraszam cię ale te twoje zdjęcie albo link nie działa .

Nie wiem, czemu obraz nie chcę się wyświetlać, mimo tego, że pod podanym adresem jest i działa. Musisz po prostu spomiędzy tych znaczników skopiować adres i wejść w niego.

Cytat:
    Podaj link do opisu działania układu, bo mi się coś nie zgadza.

Cały pomysł jest w podanym niżej temacie.
    Link
    Zwróć uwagę na wypowiedź użytkownika "wilknet".
  • Pomocny dla użytkowników

Układ działa następująco:

Po podniesieniu przez abonenta lewego mikrotelefonu z widełek, popłynie prąd stały przez przekaźnik K1, który przełączy dwie pary styków (K1 8-4-12 i K1 1-5-9).

Jedna para przyłącza do zasilania kondensator filtrujący zasilanie C1 a druga podaje prąd przemienny przez kondensator C2 na zaciski aparatu prawego, jest to prąd dzwonienia (normalnie powinno to być 25Hz ale przy 50Hz, dzwonek będzie po prostu bardziej jazgotał.

Gdy prawy abonent podniesie mikrotelefon to przekaźnik K2 przełączy styki i podłączy drugi aparat do napięcia filtrowanego z kondensatora C1. Jednocześnie zostanie utworzony obwód dla przemiennego sygnału rozmównego przez kondensator C2 (zacisk a1 aparatu lewego, styki 5-9 przekaźnika K2, kondensator C2, styki 5-9 przekaźnika K2, zacisk a2 aparatu prawego, zacisk b2 aparatu prawego, zacisk b1 aparatu lewego).

Indukcyjność uzwojeń przekaźników i rezystory R1 oraz R2 zapobiegają zwieraniu prądów rozmównych przez obwód zasilania.

Proces zestawiania połączenia przez abonenta prawego wygląda podobnie, zmienia się tylko kolejność zadziałania przekaźników.
  • Poziom 11  
    Kurde, czegoś tu bardzo nie rozumiem. Pisząc o parach styków mamy na myśli (dla przekaźnika k1) końcówki 5, 1, 9 i 12, 8, 4. To jest jedna para styków dla pierwszego przekaźnika.
    Prawda?
    Teraz druga sprawa, jaki to ma być przekaźnik?
    Taki, że w momencie podawania sygnału styki łączą się 5 z 9 i 12 z 8 (dla przekaźnika k1) a gdy sygnał zniknie, to styki wrócą do swoich pierwotnych pozycji.
    O taki się rozchodzi?
    Właściwie to te przekaźniki mają po dwa komplety styków przełącznych.

Ja bym tu zastosował przekaźniki RSM822 na 12V, mają one cewkę o rezystancji 750Ω i prądzie zadziałania 12 mA.

http://www.relpol.pl/data/products/pl_PL/243/RSM822_pl.pdf

i zwiększył rezystory R1 i R2 do jakichś 750-820Ω

Rezystancja aparatu telefonicznego dla prądu stałego jest mniejsza niż 600Ω
  • Poziom 11  
    Nie odpowiedziano na moje wątpliwości.
    To chyba oczywiste z tymi przekaźnikami ? Przecież to są zwykłe przekaźniki ze stykami przełącznymi.

Jak prąd przez cewkę płynie to zwarte są styki 9-5 i 12-8 a jak prąd nie płynie to 9-1 i 12-4.

Tylko nie sugeruj się numeracją, bo w różnych przekaźnikach jest ona różna i trzeba znaleźć, który to jest styk przełączny i z czym kiedy się łączy.
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem ten układ i potwierdzam, że w praktyce działa jak natura chciała xD Polecam.