Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia N95 zalana- jak naprawić?

bartas0 29 Lip 2009 10:06 3555 8
  • #1 29 Lip 2009 10:06
    bartas0
    Poziom 8  

Witam
    Dostałem od kolegi uszkodzony telefon. Historie jego przedstawił mi następująco. Gdy spał zwymiotował na nią, później nie wykluczone że dostała trochę wody z kranu i jak mówił na końcu czyścił ją wodą destylowaną ale tylko na tyle dokąd można obudowę zdjąć (bez rozkręcania). Mówił, że wgrał też na nowo całe oprogramowanie i 3h mu chodziła po czym padła.
    a teraz są następujące objawy:
    -sam telefon z baterią nie reaguje w ogóle.
    -po podłączeniu ładowarki, pojawia się logo NOKIA po czym w prawym górnym rogu zaczyna ładować się bateria. Lecz to ładowanie jest przez jakąś minute po czym się wszystko wyłącza.
    -z podłączoną ładowarką, i gdy się chce włączyć telefon, to jest Logo NOKIA, melodyjka i standardowe łapanie dłoni jak to w nokiach po czym wyświetla się wszystko do ustawienia godziny, daty pojawia się na 3s ekren gotowy do pracy po czym wyskakuje komunikat battery low i wszystko sie resetuje i tak w kółko.
    - nie wykrywa telefonu w ogóle gdy się go podłączy do komputera na usb.

Sądze że nie jest to wina oprogramowania tylko, że gdzieś jest zwarcie na stykach. A jak Wy myślicie? Bawić się w rozbieranie i czyszczenie spirytusem czy może zabrać się za instalowanie oprogramowania?
    Pozdrawiam

• #2 29 Lip 2009 10:22
    R*
    Poziom 30  

I ty się jeszcze pytasz?
    Jak zalana to od razu rozbieraj i myj! To na 100000% nie SW, nie wiem jak można po zalaniu używać telefonu... Wymyj go czym prędzej ale pewnie to już nie pomoże bo jest za późno.

• #3 29 Lip 2009 11:39
    Galador121
    Poziom 10  

Chłopie i ty się pytasz?

Jak tylko dostajesz telefon z takom przeszłością to nawet go nie próbuj odpalać bo go skopcisz do końca tylko od razu go rozbieraj i dokładnie wyczyść jak na domowe warunki może być spirytus ale najlepsza jest IPA (IZO-PROPANOL).

Jak to nie pomoże to tak jak kolega wyżej pisze kicha po telefonie
    wtedy pozostaje ci jedynie wymiana płyty głównej, płytki klawiatury a do tego jeszcze mogą dojść głośnik, mikrofon i wszystko czemu szkodzi odrobina wody.

• #4 29 Lip 2009 12:05
    R*
    Poziom 30  

Galador121 napisał:
    Chłopie i ty się pytasz?
    może być spirytus ale najlepsza jest IPA (IZO-PROPANOL).

Ja bym tu polemizował- podchodzą od strony chem. i właściwości ;]
    Nie będę robił wykładów, ale spirytus jest ok- IPA ma o 1 grupę CH2 więcej od spirytusu (czyli alkoholu etylowego), no i ten 1 nie nadaje się do spożycia... A i jeszcze woda- IPA to 70% roztwór spirytus zaś około 95% ;]
    Można używać na przemian- tylko IPA może czasem wyjść taniej ;]

@autor tematu- telefon do spirytusu (woda destylowana, nie wiem czy wiesz, w kontakcie z brudem- kurz, ciecz inna etc zaczyna przewodzić prąd- więc to tylko pogarsza sytuacje....) wrzuć do jakiegoś pojemnika szczoteczka wyszoruj i zostaw niech poleży sobie.

• #5 29 Lip 2009 12:19
    Galador121
    Poziom 10  

W IPA kompie parę telefonów dzienni albo nawet zostawiam je na dłuższy czas w niej czyszczę szczoteczką i jeszcze żadnemu telefonowi nie zaszkodziła oczywiście trzeba dokładnie osuszyć ale mniejsza z IPA
    chodzi przede wszystkim żeby dobrze wyczyścić telefon po zalaniu cieczą lub upapraniu jakimiś dziwnymi substancjami czyż nie

• #6 30 Lip 2009 00:41
    bartas0
    Poziom 8  

telefon rozebrałem, zostawilem na pare godzin w spirytusie. Wysuszylem, skreciłęm i telefon działa :)
    Myśle że jest wszystko ok oprócz jednej rzeczy. Mianowicie nie działa aparat/kamera. po rozsunięciu zasłony pojawia sie szablon poziomo pozniej pionowo (tak jakby przestawienie obrazu) po czym wraca do menu... (szablon to chodzi mi, ze u góry pasek taki, ramka z menu telefonu)
    Co to może być? wina softu czy nadal jeszcze jakas usterka mechaniczna?
    Pozdraiwam

• #7 30 Lip 2009 10:05
    Galador121
    Poziom 10  

To może być wina taśmy lub aparatu po takiej historii telefonu trudno mi coś powiedzieć nie widzę tego spróbuj może na początek wgraj nowego softa np przez Nokia Software Updater (tu masz napisane jak to działa i można ściągnąć).
    Jak to nie pomoże to coś z mechanicznego uszkodzenia

• #8 30 Lip 2009 23:29
    bartas0
    Poziom 8  

zrobilem aktualizacje oprogramowania (z podanego linka) i nadal to samo, sądze że chyba jednak uszkodzenie mechaniczne :/. Tasma lub caly aparat...

• #9 01 Sie 2009 08:45
    Galador121
    Poziom 10  

Pooglądaj czy wtyk z kamerki dobrze siedzi i czy taśma nie jest jakaś zgnieciona lub pęknięta jak jest w dobrym stanie wizualnym a aparat dalej nie będzie działał to spróbuj wypiąć aparat i zobacz czy bez niego wygląda to tak samo jeśli tak to musisz raczej kupić nowy aparat (koszt między 61 a 90 PLN)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo