Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

6500 slide - napis "NOKIA" przy włączaniu, po czym

29 Lip 2009 11:20 4225 6
  • Poziom 28  
    Witam serdecznie! Posiadam uszkodzony telefon Nokia 6500 Slide RM-240. Telefon ma takie objawy, że włącza się, pokazuje się niebieski napis "NOKIA" na białym tle, w tym samym czasie odpali na chwilę wibra, a potem tak, jakby chciał dalej, ale wyświetlacz gaśnie. Podczas samego momentu gaśnięcie przypomina to trochę śnieżenie telewizora. Telefon jest po zalaniu wodą. Wyczyszczony został superdokładnie izopropanolem.

Pytanie zasadnicze: czy istnieje możliwość odzyskania z niego książki telefonicznej? Czytałem gdzieś na forum, że można to podobno zrobić poprzez USB (zgrać MCU i PPM). Dobrz kombinuję? Jakim to softem zrobić, bo już mnie oczy bolą od czytania w necie. Są jakieś JAFy, ale to droga sprawa. Na jeden raz zupełnie nieopłacalna.

Wylut SDRAMu i odczyt (mam taką możliwość) nie wchodzi w grę, gdyż wtedy pamięć straci całą zawartość, a jest zasilana betryjką na płycie, która trzyma napięcie. Bateria w telefonie się ładuje. Włożyłem padaczkę i po niedługim czasie bateria ma napięcie, bo sprawdzałem to miernikiem. Na płytce telefonu zauważyłem jeden uszkodzony fizycznie układzik (zaznaczyłem go zieloną strzałką) na poniższym zdjęciu:

6500 slide - napis "NOKIA" przy włączaniu, po czym

Są dwa takie same obok siebie o oznaczeniach 85TJH7. Jeden z nich jest właściwie pęknięty w poziomie na pół. Nie mogę ich zlokalizować na schemacie, aby określić do czego mniej więcej mogą być.

Czytałem też o jakichś filtrach, ale które to są? :) Wyświetlacz chyba jednak i jego taśma jest sprawny, bo przecież wyświetla póki co ładnie napis Nokia.

Może dogrzać jakieś układziki? Mam Hot-Aira.

Dodano po 12 [minuty]:

Sprawdziłem tego pękniętego scalaka. Są to układy wg schematu oznaczone jako N2001 i N2002 o symbolu TS5A6542YZTR. Ktoś ma jakiś pomysł? Datasheet pokazuje go jako "SPDT Analog Switch with Input Logic Translation". Jakiś logiczny przełącznik. Na schemacie wynika, że ma jakiś związek z audio/wideo. Tyle co wyczaiłem.
  • Poziom 13  
    ost mialem taki sam przypadek
    tez nie miałem n2421
    nie wiedziałem czy nie było go fabrycznie czy odpadł podczas upadku
    wlutowałem z innej n2421

ponadto wygrzej n3400 d3400

czytałem tez, ze czasami pomaga na ta usterkę podłożenie nowej taśmy.

ten uszkodzony element nie ma wpływu na poprawne włączenie telefonu.
    filtry od lcd to są te kwadraty pod złączem taśmy. Ja bym narazie je zostawił w spokoju. Jeżeli telefon by po właczeniu ładował system do konca, byłby czarny ekran, bądź też znikała treść z obrazu wtedy należało by je wymienić.
  • Poziom 28  
    abracadabra napisał:

tez nie miałem n2421

Ja pisałem o N2001 i N2002. Jeden z nich jest uszkodzony fizycznie, co widać na tym zdjęciu.

A czy w takim stanie jest możliwe jakimś sposobem czytanie PPM i MCU ?
  • Poziom 39  
    nie ma takiego softu , którym mozna za pomoca kabla USB , sciagnać oprogramowanie a Nokii serii BB5 / 6500s jest z serii BB5+ /. Jedynie to tak jak piszesz - wylut układu i zczytanie go w programatorze - tylko czy to sie opłaca.
    Układy N2001 i N2002 to sa wzmacniacze , działające przy podłączeniu telefonu do AV Connector , czyli zewnetrzne słychawki lub TV. Nie maja nic wspólnego z czytaniem czy zapisywaniem MCU czy PPM.
    Odczytanie zawartości kontaktów było mozliwe z Nokii DCT4 , a ścislej to z pliku PM , za pomoca prgramu UserDataEx. Nie działa to w przypadku BB5.
  • Poziom 13  
    wiem o czym pisałeś, te filtry co mowisz nie maja wpływu na zczytywanie tego co chcesz, wygrzej to co mowilem a tel wstanie.
  • Poziom 28  
    Wylut układu za bardzo nie wchodzi w grę, bo to SDRAM. Po odłączeniu od bateryjki (a bateryjka ma napięcie jeszcze) pamięć straci swoją zawartość. Wchodzi więc w grę chyba tylko naprawa telefony. Ok. Zrobię jak mówicie. Jaką temperaturą można bezpiecznie przegrzać te układy?
  • Poziom 28  
    Przegrzałem owe scalaki. Nic to nie daje na chwilę obecną. Może za słabo grzałem, ale trochę się boję, żeby nie uszkodzić czegoś. Jest ciągle to samo. Napis NOKIA, po czym krótkie śnieżenie i stop.

Tego układu N2421 nie ma. Nie wygląda jednak, żeby tam wcześniej był. Luty w jego miejscu są rodem fabryczne. Luty po układzie, który by odpadł wyglądałyby inaczej....