Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na dole

marek_mig997 29 Lip 2009 11:44 7048 25
  • #1 29 Lip 2009 11:44
    marek_mig997
    Poziom 10  

Witam,
    Jak w temacie. Rozkręciłem ją i sprawdziłem zasilanie. Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na dole pralki. Zrobiłem fotki sterownika. Nic tam nie widze. Pralka uszkodziła się w chwili nabierania wody, na samym początku prania. Coś "syknęło". Nigdzie nie widze śladów spalenizny. Nie mogę otworzyć drzwi. Są zablokowane. Kontakt z serwisem Aristona - wręcz niemożliwy. Przeczytałem, że może być uszkodzony panel wyświetlacza. Niestety nie można się z nimi skontaktować .
    Z góry dziękuję za pomoc!
    Marek
    Ariston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na doleAriston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na doleAriston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na doleAriston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na dole

0 25
  • #2 29 Lip 2009 11:54
    zetfa
    Poziom 20  

Blokadę drzwi otworzysz odchylając ręką zatrzask drzwiczek po zdjęciu pokrywy i sięgnięciu tam.Być może sama wymiana blokady załatwi sprawę.Diagnoza modułu z samej fotki,bez ustalenia uszkodzeń,lub objawów jest niemożliwa.

0
  • #3 29 Lip 2009 12:27
    marek_mig997
    Poziom 10  

Mam otwartą górną klape, ale nie potrafię tej blokady otworzyć...

0
  • #4 29 Lip 2009 13:08
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź rezystor bezpiecznikowy R141 (obok niebieskiego kondenasatora na drugim zdjęciu).

0
  • #5 29 Lip 2009 13:52
    marek_mig997
    Poziom 10  

Rozwalony! Wystarczy go tylko wymienić, czy poleciało coś dalej?

0
  • #6 29 Lip 2009 16:28
    crazy_phisic

Do sprawdzenia jeszcze układ przetwornicy - jeśli nie ma zwarcia to wstaw rezystor i testuj.

0
  • #7 29 Lip 2009 17:14
    marek_mig997
    Poziom 10  

A możesz mi podpowiedzieć, jak sprawdzić tę przetwornicę? Troszkę wiem o elektronica, ale to tylko troszkę.

0
  • #8 29 Lip 2009 17:26
    crazy_phisic

Dokumentacja w dłoń: :arrow:Link i sprawdź czy nie ma zwarcia pomiędzy drenem (Drain) i źródłem (Source).

0
  • #9 29 Lip 2009 17:56
    marek_mig997
    Poziom 10  

jest 47Ω

0
  • #10 29 Lip 2009 18:40
    crazy_phisic

Najlepiej zmierzyć go poza układem - ale będzie problem żeby wyjąć go z tej płytki. Na 90% znalazłeś uszkodzenie - pytanie tylko czy układ "dokonał żywota" samoistnie czy któryś z elementów modułu mu w tym pomógł. W drugiej sytuacji jest jeszcze trochę szukania. Przy krawędzi płytki znajduje się pamięć 24C64 (podpisana jako U8 - może być jak na zdjęciu w obudowie SMD lub zwykłej - stąd miejsce na układ) po wyprowdzeniach znajdziesz linie zasilające - sprawdź jaka jest rezystancja pomiędzy VCC i GND.

0
  • #11 29 Lip 2009 18:57
    marek_mig997
    Poziom 10  

Biorąc pod uwagę ten dokument: :arrow: Link to rezystancja jest równa nieskończoności. Mam wylutować ten układ (ten poprzedni)?

0
  • #12 29 Lip 2009 19:01
    crazy_phisic

Jak już będziesz miał go wylutowanego to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wstawić nowy - koszt <10zł.

0
  • #13 29 Lip 2009 20:24
    marek_mig997
    Poziom 10  

Czyli co rezystor + układ i odpalać?

0
  • #14 29 Lip 2009 20:49
    crazy_phisic

marek_mig997 napisał:
    czyli co?
    rezystor + układ i odpalać?

Tak

0
  • #15 07 Sie 2009 22:15
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Podkleję się pod temat. Ta sama pralka i ten sam objaw. Zupełna martwica. Sprawdziłem na szybko,na mostku prostowniczym jest 9 VDC. Żadnych oznak spalenia. W/w rezystor oczywiście sprawny. Na panelu sterowania wykryłem dwa napięcia 5V i niecałe 12V. Koleżanka twierdzi, że wcześniej pralka miała problemy z rozpoczęciem prania. Trzeba było kilka krotnie nacisnąć przycisk Power lub przytrzymać go dłużej. Obstawiałbym na panel sterowania, ale wysłucham innych sugestii.

0
  • #16 09 Lip 2013 11:24
    robsson
    Poziom 9  

Witam, mam podobny problem po podłączeniu do prądu Ariston AQSF 109 nie reaguje. Odkręciłem panel na drzwiach i tam gdzie jest wtyczka jest odczepiony jeden kabelek (zielony), nie mam pojęcia czy powinien być podłączony, zamieszczam zdjęcia:
    Ariston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na doleAriston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na doleAriston AQSF109 - Zasilanie jest i dochodzi do sterownika na dole

0
  • #19 10 Lip 2013 01:09
    machefi

robsson napisał:
    egon42 napisał:

wydaj poradnik, bo tu się marnujesz....

Nie masz racji , jeśli nie chcesz wylądować w koszu, zastosuj się na przyszłośc do rady kolegi . Zielony kabelek to w tym wypadku nie kabelek a żyła wzmacniająca kabel mechanicznie . Nie jest nigdzie podłączona .

0
  • #20 10 Lip 2013 10:30
    egon42
    Poziom 37  

robsson napisał:
    egon42 napisał:
    Zacznij od poczytania tego https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

Kolego temat podany przeze mnie wisi jako podwieszony na samym początku prawie każdego działu właśnie jako poradnik widać tobie nawet wydanie poradnika nie pomoże.

0
  • #21 10 Lip 2013 10:50
    robsson
    Poziom 9  

machefi napisał:
    robsson napisał:
    egon42 napisał:

Nie masz racji , jeśli nie chcesz wylądować w koszu, zastosuj się na przyszłośc do rady kolegi . Zielony kabelek to w tym wypadku nie kabelek a żyła wzmacniająca kabel mechanicznie . Nie jest nigdzie podłączona .

dziękuję za odpowiedź , wystarczyło tak napisać , to jest profesjonalne zachowanie , a nie jak jakiś łowca błedów .

0
  • #22 25 Lip 2013 18:00
    misza261
    Poziom 2  

Witam Panowie, mam prośbę jaka jest rezystancja rezystora R141, w mojej pralce tez się roztrzepał i mam problem z doborem, pralka po włączeniu jest martwa, wymieniłem 2 kondensatory (jeden napuchnięty a przy drugim było iskrzenie - chyba zimny lut) i czekam jeszcze na odbiór MOSFETa i też chcę go wymienić mimo że między S i D nie ma zwarcia, na płycie widać przy nim nadpalenie. Proszę o pomoc :)

0
  • #23 25 Lip 2013 22:19
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 26 Lip 2013 07:42
    misza261
    Poziom 2  

Sprawdziłem nie ma na nich zwarcia zobaczymy dzisiaj wieczorem wymienię TNY264P i sprawdzimy wtedy reakcję

0
  • #25 23 Maj 2018 13:11
    Marcin_D
    Poziom 10  

Witam
    drodzy Państwo mam ten sam błąd - F15 - tylko że moja pralka nie robi nic (kompletnie nic)
    Po podłączeniu zasilania nie dzieje się nic, po kliknięciu przycisku POWER (ten pierwszy od lewej strony) mryga tylko 7-8 razy czwarta kreseczka na wskaźniku prędkości wirowania.
    Jak przekręcę programator na jakiś program to wtedy od razu wyświetla błąd "F15" i cisza całkowita.

Na płycie głównej (tej na dole pralki z tyłu po lewej) - wymieniłem kondensatory i tą przetwornicę TNY która tam siedzi - zaznaczone czerwonymi kreskami.
    Po podpięciu jest dokładnie tak samo.
    Czy ktoś może rozwiązał ten problem??

0
  • #26 24 Maj 2018 13:57
    abuhamza
    Specjalista AGD

Ja bym softa spróbował wgrać na nowo miałem podobny model również na tym module F15 i blokadę drzwi od razu zamykało, po wgraniu nowego softa problem ustał.

0