Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechanizm podający drut do migomatu.

29 Maj 2004 11:00 12359 20
  • Poziom 14  
    Mam zamiar wykorzystać silnik od wycieraczek z malucha jako
    mechanizm podający.Może ktoś z grupowiczów coś takiego robił
    chodzi mi o sterowanie .
  • HELUPOWER
  • Specjalista - spawarki
    Strona jaką podał ci przedmówca
    MIDIMAGSTER 1800
    Płytka US45C
    To wg mnie najprostszy układ do sterowania półautomatem. Do zasilania płytki (Regulacja prędkości silnika) wykorzystuje się napięcie wyjściowe z prostownika głównego .
    Jeżeli się zdecydujesz to mogę ci podesłać rysunek płytki drukowanej (niestety tylko odręczny)
  • Poziom 14  
    Dzięki za podjęcie tematu, ale wracając do sprawy, chodzi o to że
    drut jest na plusie a obudowa silnika na minusie przy zmianie biegunów
    silnik jakoś ciężko chodzi, pozostaje odizolowanie. Jak by ktoś mi
    powiedział jak jest w orginałach byłbym wdzięczny.
    Jeśli chodzi o podpowiedzi to jeszcze niewiem na co się zdecyduje
    schemacik jest prosty.
  • HELUPOWER
  • Specjalista - spawarki
    Teraz to nie wiem o co już ci chodzi jaki minus na silniku uzwojenia cewki silnika i wirnika są odizolowane od obudowy więc niezależnie od tego co będzie na obudowie silnika nie ma się co martwić chyba że masz rozwalony silnik ale wtedy nawet cudotwórca nie pomoże
  • Poziom 14  
    Stojan to magesy stałe, a chodzi mi o to , że trzeba odciąć przewód
    łączący szczotke z obudową ,do odciętej szczotki dołączyć przwód
    i wyprowadzić go na zewnątrz silnika.
  • Specjalista - spawarki
    w żadnym silniku prądu stałego jeżeli nie jest uszkodzony szczotka nie łąc zy się z obudową Jeżeli jest przejście ze szczotki na obudowę silnik jest uszkodzony
  • Poziom 14  
    Mechanizm od wycieraczek jest z malucha a więc instalacja jednaprzewodowa minus na obudowie ,a tak pozatym pare minut
    temu właśnie odciełem tą szczotke od obudowy.
  • Specjalista - spawarki
    zdecyduj się o co ci chodzi silnik ma dwa wejścia niezależnie od tego z jakiego samochodu pochodzi masę może mioeć dołączoną sztuczną ale obwody elektryczne ma odizolowane od obudowy sprawdź to miernikiem
    i naprawdę jeżeli jest przejściee do obudowy daj vsobie spokój
  • Poziom 14  
    jestem właśnie na końcowym etapie etapie budowy MIG_a wykorzystany jest właśnie silnik od wycieraczek POLONEZA jest to silnik dwubiegowy
    i rzeczywiście jedna ze szczotek jest połączona z obudową ale po przewierceniu dziury ,wprowadzeniu osobnego kabla i odłączeniu szczotki od
    obudowy nie ma problemów z chodzeniem pod warunkiem że wykorzystujemy szczotki przeciwległe(szczotka od drugiego biegu jest tak jakby z boku) co do regulacji zrobiłem to też na 555 ale jako tranzystor wyjściowy dałem archaiczny KD502(czeski 2N3055 jeśli ktoś nie pamięta)
    z prostym ograniczeniem prądu na 20A.podajnik zasilany jest z osbnego transformatora który zasila przy okazji reszte elektroniki(regulacja prądu na tyrystorach układ trójfazowy)zasilanie z osobnego trafa ma tą zaletę że
    posuw jest stabilniejszy i mniej wrażliwy na jakość instalacji zasilającej.
    jestem na etapie testowania i poprawek całego "ustrojstwa"jak go dopieszcze
    udostępnię na forum całą dokumentację.
  • Poziom 14  
    Też robie na dodatkowym trafie, natomiast regulacje obrotów zrobiłem na
    schemacie zamieszczonym wEP8/95 .Mój migomat Będzie 220/380
    z przekrojem rdzenia 42cm2.Jak myślicie ile z niego można wciągnąć?
    Połączyłm się z tym trafem pod Euromaga180 spawa porównywalnie.
  • Poziom 14  
    robię MIG-a na podobnym przekoju(przekrój jednej kolumny trafa trójfazowego)udało mi się wydusić 280A przy łuku na drucie 1.0mm
    dużo zależy od materiału rdzenia dosyć dobre blachy były w prostownikach
    dostarych wózków platformowych
  • Poziom 15  
    Podajniki drutu w których wykorzystuje się motory od wycieraczek 12 lub 24 V są standardem w urzadzeniach spawalniczych. Kwestią jest sterowanie, które wykonuje się na wiele sposobów. W urządzeniach podających drut silnik musi być odizolowany od reszty urządzenia, nie stosuje się zmiany kierunku posuwu bo nie ma takiej potrzeby. Stosuje sie tylko hamowanie elektryczne ale tylko w układach bardziej rozbudowanych. Aha zasilanie całości nie powinno być brane z uzwojenia spawania tylko z oddzielnego uzwojenia lub transformatora o odpowiedniej mocy.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista - spawarki
    :arrow: Paweł W.
    Mylisz sie co do zasilania mechanizmu podającego
    W znacznej większości półautomaty przeznaczone do prac rzemieślniczych i hobbystycznych zasilanie układu silnika biorą z wyjścia prostownika głównego lub z uzwojenia głównego (wtórnego) transformatora.
    Np. cała seria urządzeń Bestera - MiniMagster 1500,Majster140, MidiMagster 1600(1603,1800) ,Urządzenia typu ProfiMig(140,160)
    Elektra Beckum 125,170 Einchell (cała seria SGA), seria Partner i wiele innych.
    Co ciekawsze schematy tych urządzeń niewiele się różnią między sobą np.ze schematem płytki elektroniki Elektra Beckum 120 możesz naprawiać płytki elektroniki serii MINI MIDI Magster (US45)
  • Specjalista - spawarki
    :arrow: Władysław O
    czy chcesz zbudować profesjonalne wysokoprądowe źródło prądu spawania bo coś mi się tu nie zgadza,czy to ma być na własne potrzeby?
    Wysoko wydajne urządzenia do spawania metodami MIG/MAG nie używają do zasilania silników podajnika transformatora głównego do tego celu stosuje się transformator pomocniczy, który daje napięcie zasilające dla układu sterowania (czasami bardzo rozbudowanego-łącznie z mikroprocesorami ) i do zasilania silnika też w dużej części sterowanego mikroprocesorem (np urządzenia do spawania synergicznego)
    :arrow: Paweł W. myślę że twórca tematu niestety miał na myśli coś do zbudowania dla siebie dlatego po co tu mieszać układy prof, na razie jest finał baru potem jeszcze coś dopiszę
  • Poziom 26  
    Witam
    Potrzebowałem kiedyś coś naprędce pospawać.
    Z jakiegoś badziewia-półautomatu nieprofesjonalnego wykorzystałem prymitywny napęd, zasilony został ze starego akumulatora 12V przez regulowany rezystor drutowy.
    Trafo nawijane amatorsko z dużą ilością odczepów, mostek prostowniczy,
    uchwyt spawalniczy z zaworem gazu (trzeba pamiętać oopóźnieniach), reduktor i gaśnica - to było wszystko.
    Trudno to było nazwać spawaniem ale 2 maluchy tym udało się "połatać".
    Najlepsze są prowizorki :)
  • Poziom 14  
    Właśnie jestem po pierwszych próbach, i moge podzielić się doświadczeniami.Mechanizm pracuje dobrze ,sterowanie też
    choć przydała by się zwłoka czasowa której nie zaprojektowałem.
    (czas na upalenie drutu,mechanizm staje a stycznik główny przez
    ułamek sekundy jeszcze trzyma).Natomiast kłopot sprawił mi dławik
    robiłem go dosłownie na oko ,przy spawaniu z dławikiem miałem
    coś w rodzaju falowania prądu,bez dławika można spawać też ,ale
    jakoś pryska ,dopiero zmniejszenie rdzenia przyniosło pozytywne efekty
    można też regulować szczeliną ,ale miałem ograniczoną możliwość.
    Mam pytanie jak to poprawnie zrobić ,bo na temat dławików niewiem
    nic.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    A czy można elektronike w Einhel 140Turbo odłączyć od zasilania z mostka prostowniczego i zastosować osobny transformatorek zasilający?
  • Poziom 15  
    Witaj.

Do rosck -tak elektronikę można podłączyć do oddzielnego trafa.
    Warunek musi mieć potrzebne parametry[moc, napięcie/a, prąd].
    Nieraz producenci nie stosują dodatkowych transformatorów ze względów
    ekonomicznych.
  • Poziom 13  
    Czyli pewnie mogę całkowicie pozbyć się tego sterownika i założyć prawdziwy stycznik na 24V do tego bardziej rozbudowany sterownik np z allegro i prawdziwy podajnik do drutu? Bo transformator spawa całkiem przyzwoicie tylko problem z nierównym podawaniem drutu.