Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie tranzystorów, tranzystor TIP31C

29 Lip 2009 16:11 5546 19
  • Poziom 10  
    Witam!
    Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób przymocować tranzystor do płytki drukowanej. Mam do przylutowania tranzystor TIP31C. Domyślam się że trzeba przykręcić go i ma do tego służyć taka dziurka. Ale jak przylutować te trzy druciki od bazy,emitera i kolektora? Gdy je lutuje to cyna dotyka sąsiedniego pręcika i jest wtedy zwarcie. Prosiłbym bardzo nawet może o jakieś zdjęcia jak to jest umocowane i jak wygląda to na płytce;-).
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 32  
    Ta dziurka jest do przykrecenia radiatora a nie do przykrecania do plytki. Nie wiem o co ci to chodzi z tym lutowaniem, tam nie ma nic trudnego.
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o to że między drucikami tranzystora jest za mało miejsca aby zmieściły się trzy luty. Powstaje na ich końcach jakby jedna kropla cyny i wszystko jest zlane.
    A jeżeli dziurka jest na radiator to jak mam ten tranzystor przymocować?
    I jeszcze jedno: te druciki nie dotykają płytki tylko są kilka mm nad nią i jak to też rozwiązać? bo nagiąć ich nie mogę bo zniszczę element.
  • Poziom 25  
    Zrób zdjęcie, bo nie wiem o co Tobie biega.
    Używasz kalafonii? Jaką to robisz lutownicą?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 10  
    No więc sprawa wygląda tak:
    Sfotografowałem nowy tranzystor bo tamten mi się gdzieś zapodział. Bardzo przepraszam. Wyobraźcie sobie że chciałbym zamontować ten tranzystor na płytce. Ale nie wiem jakim sposobem się to robi bo do tej pory nie używałem go. Na zdjęciu widać że druciki bezpośrednio nie dotykają płaszczyzny tylko wystają z elementu. Do tego są w bliskiej odległości od siebie. I teraz gdy chciałbym dać kropelkę cyny aby połączyła ona jeden drucik ze ścieżką na obwodzie, rozlewa się ona trochę nieco i dotyka sąsiedniej kropelki cyny co jest w tym wypadku nie dopuszczalne, ponieważ powstaje zwarcie. Mam nadzieję że dokładnie opisałem sytuację. Czyli kończąc już jak mam przymocować tranzystor do płytki i jak mam przylutować druciki do ścieżek aby luty nie zlewały się ze sobą?Lutowanie tranzystorów, tranzystor TIP31C
  • Poziom 37  
    Cyna, kalafonia i precyzja. Wierz mi że te nóżki wcale nie są blisko siebie. Możesz zrobić zdjęcie płytki gdzie masz to przylutować.
  • Poziom 33  
    Witam
    Daj jeszcze zdjęcie miejsca gdzie masz go wlutować.
    Tranzystory w obudowie TO220 bardzo łatwo się lutuje.
    Pozdrawim
  • Poziom 38  
    "bo nagiąć ich nie mogę bo zniszczę element."
    Można je nagiąć, obciąć nieco w celu dopasowania itp.
    Nie używamy w elektronice lutownic do rynien.
  • Poziom 10  
    Jeśli chcecie to zobaczyć to wygląda to tak. Postanowiłem zrobić to na takie płytce bo na takiej jeszcze nie robiłem i chciałbym zobaczyć efekt.
    No nie wiem czy na domowej roboty metodą termo transferu wyjdzie lepiej to przemontować?

Lutowanie tranzystorów, tranzystor TIP31C

No i jak już załóżmy że ładnie to zrobię to tranzystor będzie się ładnie trzymał czy jeszcze dać kropelkę w miejsce na przymocowanie radiatora?
  • Poziom 10  
    Co to za układ? Przykręć śrubą tranzystor do radiatora, jeżeli masz pastę termoprzewodzącą, użyj jej smarując tranzystor od strony styku z radiatorem.
  • Poziom 19  
    1. Jaką lutownicą próbujesz to lutować?
    2. Jaką cyną (grubość)

Wsadź tranzystor w otwory, przygrzej wyprowadzenie, przyłóż trochę cyny (ale tylko trochę, nie rób 'kulek').
    Jak przylutujesz wszystkie 3 wyprowadzenia to będzie się stabilnie trzymał. Jeśli chcesz radiator dać, to przykręć go do tranzystora i przykręć (radiator) do płytki w taki sposób: Lutowanie tranzystorów, tranzystor TIP31C
    I ot, cała filozofia :wink:
  • Poziom 29  
    Tego typu tranzystory zazwyczaj lutuje się wyprowadzeniami do płytki drukowanej , czyli tranzystor jest ustawiony prostopadle do płytki , otwór w radiatorze służy do pzykręcenia do wiekszego radiatora , który też jest montowany prostopadle do płytki drukowanej. Z pytania kolegi wynikałoby że tranzystor miałby być przykręcany do laminatu , to się rzadko spotyka ze wzdlędu na wydzielane ciepło które jest lepiej odprowadzane jeżeli tranzystor jest ustawiony pionowo. W takim przypadku po prostu zagina się końcówki prostopadle do druku. Taki montaż jest na tyle rzadki , stąd różne pytania w postach wyżej.
  • Poziom 25  
    Podegnij 1 środkową nóżkę do przodu, a 2 zostaw jak były.
  • Poziom 9  
    Wszystko zależy od precyzji wykonania lutu, w razie nie dopasowania można jak już kolega napisał powyżej odgiąć bez problemu nóżki aby wszystko dobrze dopasować.
    Jeśli chodzi o problem z radiatorem to jest też taka możliwość, aby tranzystor przykręcić do radiatora,a do płytki doprowadzić tylko kabelki które będą przedłużeniem nóżek tranzystora.
  • Poziom 1  
    Panowie a czy mi sie spali taka lutownica tego tranzystatora bo wymienilem ostatnio i nic niedalo;/
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Omkakox666 napisał:
    Panowie a czy mi sie spali taka lutownica tego tranzystatora

Jak nie będziesz lutownicy pół godziny trzymał na końcówkach tranzystora to się nic nie stanie.

Omkakox666 napisał:
    bo wymienilem ostatnio i nic niedalo;/

A co miało dać?
  • Poziom 9  
    Najlepsza do tego celu jest stacja lutownicza z precyzyjnym cienkim grotem. Odległość nóżek jest znormalizowana i wynosi 2,5 mm tak samo jak odległośc dziurek w płytce. Ja posiadam specjalną pastę kwasową, która świetnie usuwa tlenki i bardzo łatwo mi się lutuje (wystarczy tylko dotknąć i juz cyna łapie). A co do dziurki to przykręć do niej balszkę aluminiową i ustaw w miejscu chłodzenia wentylatorka.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Jesli chcesz byc pewny,ze tranzystor sie nie przegrzeje uzyj pincety,scisnij nozke pinceta miedzy tranzystorem a plytka wtedy pinceta bedzie odprowadzac cieplo.
    Pozdrawiam !!!
  • Poziom 10  
    tu jest dobrze pokazane jak poprawnie lutować i na co uważać, możę Ci się przyda:

Link