Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden 538W nowe zastosowanie kanałów pogodowych

sp7mfu 29 Lip 2009 20:22 2516 7
  • #1 29 Lip 2009 20:22
    sp7mfu
    Poziom 20  

Witam kolegów. Od jakiegoś czasu wożę takie radyjko CB. Jest tam opcja odbioru kanałów pogodowych VHF (ok 160MHz) - niestety nieprzydatna poza USA. Czy ktoś może grzebał nad przestrojeniem tego np na lokalny przemiennik 2m czy też nieco powyżej 170 MHz. A może ktoś może ma schemacik radyjka?
    Z góry dziękuję.

0 7
  • #3 29 Lip 2009 22:49
    sq6ade
    Poziom 40  

SP5IT napisał:
    W latach 90 chłopaki przerabiali Cobry 23 plus do podsłuchu 2m. O tak: http://www.swiatradio.com.pl/archiwum/2003/cobra23.htm
    Michał

Jakie chłopaki ? Ktoś to przerobił faktycznie oprócz teorii z tego art. która się ma nijak do tego Unidena z tematu gdzie bankowo kontrolę kanałów WX ma CPU ?

0
  • #4 29 Lip 2009 23:03
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

A no to podziel się schematem tego Unidena.
    W Cobrze sprawa była stosunkowo prosta do zrobienia.
    Michał

0
  • #5 29 Lip 2009 23:15
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tego co wiem to pracowało na kwarcu. Wystarczyło zmienić kwarc i przestroić nieco obwody wejściowe.

0
  • #6 30 Lip 2009 08:57
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

kriss51 napisał:
    Z tego co wiem to pracowało na kwarcu. Wystarczyło zmienić kwarc i przestroić nieco obwody wejściowe.

Zgadza się, tam jest kwarc 16,202 MHz, żadnego procesora itp. Mam akurat takiego TRX na warsztacie, jeżeli będzie potrzeba mogę spróbować zrysować część schematu z natury. Zmiana kanałów odbywa się przez "przeciąganie" częstotliwości pracy kwarcu w górę.

0
  • #7 30 Lip 2009 09:24
    sq6ade
    Poziom 40  

Nie mam faktycznie schematu tego Unidena - regulatory dostępne na panelu wskazują na to że kanały są ustawiane przez procesorek via PLL.
    Chyba że procesorek dociąga ten kwarc 16MHz na poszczególne kanały WX. ;) Gdzieś widziałem takie rozwiązanie.

Kolego co masz to na warsztacie - wrzuć fotki bebechów .

A temat z przestrojeniem WX pojawia się na forum co jakiś czas np. :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=377057

0
  • #8 30 Lip 2009 09:30
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

Najprawdopodobniej działa to tak jak w Cobrze, której opis podał Michał: 10-ta harmoniczna pracy kwarcu (162,02 MHz) przeciągana w górę do odpowiednich wartości, nie pamiętam jakie dokładnie częstotliwości są wykorzystane w tym Ubocie, ale mogę to zmierzyć wieczorem.

sq6ade napisał:
    Kolego co masz to na warsztacie - wrzuć fotki bebechów .

Aparat będę miał dopiero w poniedziałek, postaram się zrobić fotki telefonem, ale nie wiem co z tego wyjdzie.

EDYTA:
    Na zdjęciach z telefonu nic nie widać, cały "generator" oparty jest o kwarc, 3 kondensatorki, trymer i 2 filterki. Zmiana kanałów odbywa się poprzez różne dołączanie kondensatorów do kwarcu. Jak wróci do mnie aparat zrobię dokładne zdjęcia wnętrza.

0