Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ucięty kabel sieciowy

adek71 29 Jul 2009 22:09 4597 17
    adek71
    Level 11  
    Witam, przez przypadek uciełem dzisiaj kabel sieciowy i pozbawiłem paru osób internetu. Wymieniłbym kabel na nowy gdyby nie miał 80 metrów i przechodził przez drzewa dachy itp. Czy jest jakiś sposób naprawienia tego kabla (bez łączenia każdej żyły osobno lub lutowania). Myślałem żeby zacisnąć końce obciętego kabla rj'kami i jakoś wtedy je połączyć.

Proszę o pomoc.
    modliszka
    Level 16  
    są łączniki do tego, o ile to jest gdzieś w pomieszczeniu to jest to rozwiązanie bo na zewnątrz, wiadomo wilgoć, zarabiasz kabel rj-tkami na wprost i łączysz kostką
    qwerty67
    Level 24  
    Jak masz jak to polutuj je i każdą żyłę w koszulkę a na wieżach na wszystkie też koszulkę a najlepiej mufę i będzie dobrze.
    adek71
    Level 11  
    tsenk ju, wiesz moze jak taka kostka się nazywa?

niestety na zewnątrz ale wpływ środowiska postaram się wyeliminować
    adamjur1
    Level 41  
    Jeżeli jest to w pomieszczeniu i jest z czego naciągnąć to jeden koniec zarób wtykiem RJ-45 a drugi gniazdem. Są specjalne złączki do "łatania" kabli UTP i FTP ale dla jednej szt nie warto uruchamiać procedur sprowadzania...
    Pozdr.J.
    alvaro99
    Level 22  
    Rozwiązanie z lutowaniem najlepsze ale ja bym podziękował z wyzwaniem lutowania 8 cienkich kablelków i żeby to się jako tako trzymało. Zresztą zobaczysz jak Ci to będzie wychodziło :D
    Ponadto przy każdym pociągnięciu zwiększasz wyzyko rozerwania instalacji.

Ja bym zastosował szybkozłączkę:
    http://www.nokaut.pl/oferta/omega-zlaczka-sieciowa-rj45.html

i jakimś sposobem ją zabezpieczył. Może być gruba koszulka termokurczliwa (jak takie są), mufka, ewentualnie zalać to wszystko klejem na ciepło. Na pewno sobie poradzisz :D
    piterus99
    Level 43  
    Jak linka, to faktycznie zle to lutować
    Drut - bez problemu - skrecasz ze sobą kable, lutujesz, izolacja na pojedyncze żyły i izolacja na całość, dokładnie zawinąć, można termokurczem jak ktoś jest nadgorliwy, u mnie działo dwa lata i działałoby dalej, ale testowałem zaciskarke i zacisnalem sobie wtyki.

Najestetyczniej - zacisnąć z dwóch stron RJtki na wprost i łącznik, bo wg normy rozsznurować można tylko 2cm.
    adek71
    Level 11  
    dzięki chłopaki :-) rano wybieram sie do komputerowego kupuje rj'tki i tą przelotke i kombinuje :-)
    flutl1cht
    Level 14  
    Moim zdaniem najwygodniej użyć dedykowanych złączek żelowych, tzw UY. Wkładasz dwa kabelki tego samego koloru i zaciskasz kombinerkami. Dość proste, a żel chroni przed wilgocią. Powinny być dostępne w każdym elektronicznym. Na koniec oczywiśćie owinąć taśmą izolacyjną.

Przykład

Link do Allegro skasowałem. Regulamin, punkt 10.11.
    Gusioo.
    qwerty67
    Level 24  
    Ale żeby dać takie złączki to musisz to wepchnąć w jakąś puszkę :D
    flutl1cht
    Level 14  
    Niekoniecznie, efekt podobny do zaciśnięcia rj-tek i połączenia ich łącznikiem, z tym że w łącznik nie jest zbyt szczelny... Wystarczy wszystkie szybkozłączki dobrze owinąć taśmą izolacyjną.
    alvaro99
    Level 22  
    flutl1cht wrote:
    Przykład -

Ano, bardzo ciekawe rozwiązanie. Przyznam że nie wiedziałem. Jak widać człowiek całe życie się uczy :idea: :D
    Idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w warunkach zewnętrznych.

BTW, nie wiesz czy do tego rozwiązania trzeba stosować specjalną zaciskarkę, czy zwykłe kleszcze wystarczą?

Jeżeli trzeba stosowac specjalną zaciskarkę to trzeba by ją kupić, a "skórka za wyprawkę" się nie opłaca. Czyli rozwiązanie nieatrakcyjne ekonomicznie.
    adamjur1
    Level 41  
    Koledzy - zaproponowany w mojej odpowiedzi sposób na jeden wtyk i jedno gniazdo wprowadza najmniej tłumienia, spadku parametrów linii i zagrożeń niestyku związanych z połączeniem
    Zelki (Scotch, 3M) nadają się do telefonii nie do sieci LAN, chyba że szybkość transmisji jest tam na poziomie 10 Mb/s to może się to wyrobi.

Te złączki dwugniazdowe słabo spisują się w dłuższym okresie eksploatacji ( 16 styków, ) wycofaliśmy to ze stosowania w naprawach uszkodzeń sieci.

Jeżeli kolega ma dostęp do wbijacza np Krone, może to zrobić na łączówce LSA Krone, ( są już od 15 zł) Tylko łączyć jak najkrócej, i niepotrzebnie nie rozkręcać par. Sprawdzone w sieciach, co ciekawe - przechodzi pomiary na kat 5 ( dawną 5E)

Pozdr.J.
    User removed account
    User removed account  
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ciekaw jestem ilu kolegów próbowało lutować skrętkę.
    Skrętka - jak sama nazwa wskazuje - jest skręcona :D. Przy lutowaniu trzeba niestety pewien odcinek "rozkrecić".
    Gwaran wam tuje, że po zlutowaniu przy podanej odległości (80m) będą problemy z uzyskaniem 100Mb/s.
    Parokrotnie już poprawiałem takowe połączenia.
    Darrieus
    Level 38  
    Lutowałem odcinek prawie 100m i nie gubiło.
    Kto powiedział że trzeba rozkręcić do zlutowania ;)
    To też od switcha zależy, jeden poleci na 130m , a inny zacznie się pocić przy 100m.
    Wszystko ma jakieś granice błędu, myślisz że skrętka jest skręcona z dokładnością do milimetra ? - ma być tylko symetryczna....
    vicious
    Level 10  
    Zelki 3M sie bardzo dobrze sprawdzily u nas w sieci, mamy to na paru pocietych kablach, wiec moge z czystym sumieniem polecic (dlugosc ok 80 m i 100Mbit/s - dziala).

Lutowanie tez stosowalismy i tez sie sprawdza, ale jest z nim o wiele wiecej zabawy.