Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tosca 303. Wymiana głowicy?

Scalak 303 30 Jul 2009 01:29 3403 7
 • #1
  Scalak 303
  Level 13  
  Witam.
  Moja Tosca 303 ma przestrojoną głowicę. Jest to niezbyt dobrze zrobione, bo:
  - Nie da się dostroić "0" detektora. Jest na + i gdy chce dostroić na "0", wskakuje inna stacja. Przy odbiorze troszkę szumi (prawdopodobnie dlatego, że nie da się dostroić).
  - ARC działa poprawnie, ale po jego włączeniu "przesuwa" się częstotliwość po skali (trzeba dostroić, przesuwając wskaźnik w prawo).
  - Słabo działa wyciszanie.  Sąsiad mi podarował ostatnio resztki Tosci 303 (zniszczona obudowa, brak górnej i dolnej blachy, brak wszystkich pokręteł, brak radiatora i tranzystorów końcowych). Ale tuner działa. Jest przestrojony, łapie "0" detektora, ARC i wyciszanie działa. Podłączyłem zewnętrzny wzmacniacz i próba odsłuchowa wypadła świetnie, odbiera czysto już na kawałku kabla!

  Mam więc pytanie:
  Czy po wymianie samej głowicy, moja Tosca odzyskałaby pełną sprawność Tunera? Dla was pytanie pewnie banalne, dla mnie układy radiowe to czarna magia. Jak próbowałem przestroić to wyszło to, co wyszło... Chciałbym przywrócić pełną sprawność mojej Tosce 303, mam do niej sentyment (moje pierwsze stereofoniczne radyjko)...

  Bardzo proszę o pomoc.
 • #2
  nowikzdw
  Level 22  
  Skoro masz możliwość podmiany, to podmieniaj :) Powinno pomóc :)

  Pozdrawiam.
 • #3
  tape
  Level 16  
  Tak. Podmiana głowicy załatwi sprawę pod warunkiem, ze nie mieszałeś także w p.cz. Wtedy trzeba będzie zestroić także p.cz. Ale przynajmniej będziesz miał pewność, że głowica jest dobrze zestrojona.
 • Helpful post
  #4
  kaem
  Level 28  
  Naprawdę solidne przestrojenie głowicy GFE-105 metodą "pojemnościową" (czyli poprzez usunięcie trzech kondensatorów w obwodach strojonych) wymaga dodatkowo wymiany kondensatora sprzęgającego ARCz. A to jest bardzo trudne bez wylutowania całej głowicy, żeby mieć dostęp do druku od spodu. To na przyszłość, jeżeli chodzi o przestrajanie "Toski".
  Teoretycznie można zamienić głowice, bo przecież teoretycznie i głowica i wzmacniacz p.cz. oraz detektor FM są zestrojone. Ale praktyka pokazuje, że różnice będą i poziom sygnału nieco spadnie. Po prostu i głowica i wzmacniacz p.cz. już nie trzymają tak dobrze 10,7 MHz. Tak więc, po wymianie głowicy należałoby zrobić serwisową procedurę strojenia całego toru FM, nie tylko głowicy. Czyli krzywe Π i S w odpowiednich punktach wzmacniacza p.cz. i detektora.
  Niemniej, jako tako powinno odbierać natychmiast po wymianie głowicy.
 • #5
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Podmień głowicę i się przekonasz, jednak pewności nie ma że to jej wina. Może być uszkodzony tor p.cz (niekoniecznie rozstrojony).
 • #6
  Scalak 303
  Level 13  
  Jak przestrajałem moją Toscę, to nic nie grzebałem w P.Cz. Grzebałem tylko w głowicy. Tor P.Cz. chyba jest sprawny, jakby był uszkodzony, tuner by nie działał, a działa na wszystkich zakresach. A może źle myślę?
  Tą Toscę od sąsiada zostawiłem na noc załączoną. Nie rozstraja się i rano działa tak samo dobrze jak wieczorem. Tylko pytanie, czy w mojej Tosce będzie działała tak samo dobrze? Czego mogę się spodziewać? Czy tylko ewentualnego niższego poziomu sygnału?
 • #7
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Kolego podmień i się dowiesz. Po co mamy zgadywać? Przecież przelutowanie tego to nie aż taki problem.
 • #8
  Scalak 303
  Level 13  
  Podmieniłem głowicę i działa poprawnie.
  Dzięki za pomoc.