Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmieszczenie głośnikóww pokoju

30 Lip 2009 08:45 7268 20
  • Poziom 11  
    Witam,

Właśnie jestem w trakcie remontu i chcę zamontować system audio. Rurki już powkówane w ściany i chciałbym porozciągać przewody. Pozostaje kwestia czy rozciągać pod 7.1 czy pod 5.1?

Rurka jest na wysokości 1,3 i chyba głośniki też będą na tej wysokości (delikatnie powyżej uszu).

I takie pytanko dodatkowe, bo pomyslałem sobie, że skoro już kuję ściany to wykuję wnęki na głośniki efektowe, ale same głośniki bez obudowy (pudełek) i zlicuje je ze ścianą żeby nic nie było widać, przykryję tylko maskownicą. Co o tym sądzicie, czy to ma sens z punktu widzenia rozchodzenia się dźwięku?

Prosze kolegów forumowiczów o pomoc w rozmieszczeniu głośniczków w pokoju (rzut pokoju w załączniku).

• Poziom 38  
    W 7.1 nie ma sensu się pchać. Znakomita większość filmów to standard 5.1 i raczej długo tego nie zmieni (system 7.1 jest już na rynku od dłuższego czasu i jakość nie zyskuje na popularnosci...). Tym bardziej , że 8 głośników będzie droższe niż 6, więc tą kasę lepiej dołożyć by kupić 6 porządniejszych.

Druga rzecz - z punku widzenia akustyki satelitki nie powinny być wmurowane w ścianę. Głośnik aby poprawnie tworzyć wrażenie przestrzenności musi stać swobodnie, tj w pewnej odległości od ściany. Zalecane jest 50 cm, ale chociaż 30 by wystarczyło. Jest to związane ze zjawiskiem odbijania się i nakładania na siebie fal. Więcej na ten temat możesz przeczytać w książce "Zestawy głośnikowe" Eugeniusz Fuchs. Znajdziesz ją tu na forum lub w internecie w formacie *.pdf.

Co do wysokości satelitek - ze względu na kierunkowość rozchodzenia się wysokich tonów powinny być na wysokości uszu słuchającego (siedzącego). Największe natężenie dźwięku głośniki średnio i wysokotonowe emitują w lini prostej, już 30 stopnie od niej powoduje spadek głośności o około 3 db, co jest odczuwalne jako braki w wysokich tonach.

Co do wmurowania satelitek w ścianę bez obudowy - jeśli byś się na to zdecydował to pamiętaj, że komorę na głośniki musisz dobrze wytłumić - gąbka, matą tłumiąca, watoliną, etc.

Najlepsze rozmieszenie byłoby mniej więcej takie, ewentualnie tak jak Ty narysowałeś tylko przesunąć wszystko na środek.

Za głośnikami można dać maty tłumiące :D

Chociaż jak znam życie w tym pokoju będą też inne meble i to nie będzie tak prosto ustawić to gdzie indziej...
  • Poziom 11  
    Wszystko zależy od tego ile kasy zostanie po remoncie. A poza tym proszę sprecyzuj co rozumiesz pod pojęciami "lepsze" "średnie", ale myśle, że nie bedzie to słaby zestaw znając mnie :D. Docelowo jest to przygotowane pod kino domowe, ale bedzie tam również podłączany zestaw PC z kartą dźwiękową nie gorszą niż ta:
    SupremeFX X-Fi Audio Card
    - ADI® AD2000B 8-channel High Definition Audio CODEC
    - Creative X-Fi capability
    - X-Fi interface
    Coaxial/Optical S/PDIF out ports

A jesli chodzi o to żeby nie zawężać pola odsłuch to ja nie widzę problemu żeby to zmienić, dlatego proszę o wasze porady gdzie rozmieścić te głośniki, póki jest jeszcze możliwość ;]...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podaj dokładne wymiary pomieszczenia. Rozstawienie "frontów" na dłuższej ścianie wcale nie musi przynieść lepszych efektów.
    Wrysuj dokładnie gdzie masz drzwi i okna.
    Może być na szybko w "paincie". :idea:
  • Poziom 11  
    przemo-lukas

to wymiary wyrysowane w "panice" na szybko (ale stres ufff) :D

tomq8888 napisał:

Najlepsze rozmieszenie byłoby mniej więcej takie, ewentualnie tak jak Ty narysowałeś tylko przesunąć wszystko na środek.

Za głośnikami można dać maty tłumiące :D

Chociaż jak znam życie w tym pokoju będą też inne meble i to nie będzie tak prosto ustawić to gdzie indziej...

A co do mat tłumiących to czy mogę je dać pod tynkiem??

No niestety nie moge sobie pozzwolić na takie rozmieszczenie jak narysowałeś ze względu na geometrię pomieszczenia :(, ale wiem że takie byłoby najlepsze i w sumie najwygodniejsze do oglądania, niestety warunki nie pozwalają. W poprzedniej odpowiedzi zamiesciłem rys. z dokładnymi wymiarami pomieszczenia, to powinno wiele wyjaśnić...

Moderowany przez przemo-lukas:

Kolego, nie zamieszczaj postu pod postem. Użyj przycisku zmień :wink: Scaliłem.

Jeśli chodzi o "maty tłumiące", to z pewnością chodzi o panele akustyczne. Jak zwał tak zwał. Jednak przeznaczeniem tychże paneli jest pochłonięcie fal akustycznych tak więc nie zainstalujesz ich pod płytą gkb czy tynkiem. Jednak w pokoju "dziennym" było by problemem stosowanie takich paneli (no chyba że z jakąś estetyczną grafiką):
    http://www.youtube.com/watch?v=qRjKRqNrYrE&feature=related
    Dalej idziemy.
    Tak jak myślałem, rozmiary tego pomieszczenia przemawiają za tym, aby rtv i kolumny znajdowały się na krótszej ścianie. Proponował bym tą z oknem, gdyż nie będzie problemu z odbitym światłem nawet przebijającym przez jasne rolety. Po za tym łatwiej jest rozstawić w ten sposób kolumny ze względu na stereofonię (scenę), oraz odbicia od tylniej ściany (większe odległości od niej). Na okna proponuję dać ciężkie zasłony, a na podłogę dywan. Na "gołej" ścianie możesz umieścić taki panel, gobelin itp. Na czerwono zaznaczyłem subwoofer, ten podejrzewam nie zagrzeje przez dłuższy czas jednego miejsca. :D Oczywiście pod rtv głośnik centralny. Pamiętaj aby głośniki wysoko tonowe znajdowały się miej więcej na wysokości Twoich uszu. Natomiast osie symetrii głośników frontowych musisz ustawić również doświadczalnie. Mogą się przecinać przed Tobą, za Tobą, lub w miejscu odsłuchu. Ja to widzę tak:

P.s. Z akustycznego pkt widzenie, masz bardzo fajne pomieszczenie. Prawie złoty podział. :spoko:
  • Poziom 11  
    Wszytko super :D...tylko jest jeden problem. Ze względu że jest to małe mieszkanie 2 pokojowe oraz ze względów aranżacji wnętrza telewizor MUSI niestety być na tej ściance na którj ja go narysowałem i niestety musze dopasować do tego sprzęt i rozmieszczenie głośników :(:(:( ;/;/;/ Orzekam :D rozważań ciąg dalszy i czekam na inne propozycje...(a ja tymczasem wracam do prac rozbiurkowych) ;]
    Tak więc pozostaje tylko i wyłącznie pomysł Tomka:

Przy czym pozostawiasz rtv na swoim miejscu (na którym ma stać), a głośniki ustawiasz odwrotnie jak na rysunku, jednak rozmieszczając je analogicznie do schematu.
  • Poziom 11  
    "Przy czym pozostawiasz rtv na swoim miejscu (na którym ma stać), a głośniki ustawiasz odwrotnie jak na rysunku, jednak rozmieszczając je analogicznie do schematu.[/quote]"

Nie rozumiem jak odwrotnie? Czyli tak jak narysowałem na początku?
  • Poziom 11  
    Hehe, rozumiem ale jak już wcześniej wspomniałem warunki arańzacji wnętrza nie pozwalają na zmiany miejca mebli. Przepraszam MÓJ BŁĄD, że nie sprecyzowałem tego, że kanapa też jest nie do ruszenia ;/;/
    Wczoraj nie miałem czasu na rozrysowanie, ale chodziło mi dokładnie o takie rozmieszczenie jak rozrysował Tomek.

zaj0nc00 napisał:
    ... nie sprecyzowałem tego, że kanapa też jest nie do ruszenia ;/;/

Słuchaj, jeśli chodzi o rozwiązania czysto techniczne (przeniesienie gniazd elektrycznych, czy od "kablówki") to wszystko jest do zrobienia. Jeśli chodzi o akustykę to prawdę mówiąc pierwszy mój szkic jest chyba najbardziej optymalny. Upierając się z umiejscowieniem RTV, Tomek podał rozwiązanie jak najbardziej akceptowalne.
    Ja tu jednak widzę powód mniej racjonalny, dla którego ma być akurat takie rozstawienie (narożnik-wypoczynek i RTV). Czyżby lepsza połówka? :D
  • Poziom 11  
    HEhehe masz rację przemo-lukas jest w tym udział lepszej połówki...ale nie tylko jak mówiłem to jest małe mieszkanko i narazie nie mozemu (czyt. mogę) sobie pozowlić na adaptację "dużego pokoju" pod wymogi audio, a tylko zastosować "najlepsze" rozwiązanie akustyczno elektryczne na jakie w tych warunkach mogę sobie pozwilić a ze względów meblowych akustykę muszę dostosować najbardziej. Na rysunku wrysowałem wszystko tak jak zostanie rozmieszczone po remoncie. Również ja nie jestem pocieszony :( bo lubię dobry dźwięk...no niestety coś za coś...następne mieszkanie będzie miało oddzielny pokój "zabaw" i będzie totalnie przystosowane pod wrażenia akustyczno-wizyjne :]...

W związku z powyzszymi racjami wyższymi w postaci lepszej połówki zwróciłem się o pomoc do Was i PROSZĘ jeszcze raz abyście spróbowali może jeszcze coś wymysleć...

Dodaję obrazek z wrysowanymi wszystkimi elementami (rysowany nie w panice-na spokojnie :D)
    Proponuję więc zapomnieć o KD i pomyśleć o dobrym stereo (i tak uzyskacie lepszy efekt). Przeczytajcie ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
    Rozstawił bym to w ten sposób:
    Kupując krótszy wypoczynek, będziecie mogli rozstawić głośniki tak, aby nie znajdowały się w świetle drzwi (otworów). Może w przecięciu się osi zestawu głośnikowego pomyślicie nad czymś takim:
    Trudno by było przewracać się o okablowanie, więc proponuję zakupić takie gniazda podtynkowe głośnikowe:
    http://www.nokaut.pl/oferta/quattro-bialy-srebrny-gniazdo-glosnikowe-x1.html
    Oczywiście w zależności od zasobności portfela, zaawansowania systemu, można elementy szukać lepsze, ale minimum to przewody ofc 2.5mm zakupione w sprawdzonej firmie, na przykład polink.
    No i pozdrawiamy "lepszą połowę". :bye:
  • Poziom 38  
    A czy takie rozwiązanie wchodzi w grę?

Przy obecnym układzie widzę tylko możliwość ustawienia głośników koło tv (front) i za sofa(rear) , skierowanych na środek linii tv-kanapa. W takim układzie konieczne byłyby maty tłumiące dla głośników które stoją blisko ściany.

Ewentualnie, jak pisał przemo-lukas zainwestować w dobre stereo. Jeśli ten zestaw nie będzie służył tylko do oglądania filmów ale także to muzyki to naprawdę watro wziąć taka opcje od uwagę. Z tym budżetem byłoby już w czym wybierać.

Ale trzeba by wziąć pod uwagę, że kolumny stereo w przeciwieństwie do satelitek od KD są dość pokaźnych rozmiarów...
  • Poziom 11  
    Dziękuję za pomoc tomq8888 i przemo-lukas... Już wiem co zrobię żeby i wilk(lepsza połowa) był syty i owaca (zaj0nc00) cały...Bedzie KD w domu :D jak zrobię wszystko to zamieszczę zdjęcia i pokażę o co chodzi bo tak to za duzo tłumaczenia, ale ogólnie scalę pomysł Was dwóch ....tomq8888 z dnia 30 Lip 2009 18:00 i Twoj przemo-lukas z 31 Lip 2009 13:09.... hhaha damn I'm good :D

Artykół też pomógł, daje do myslenia w sprawie możliwości/potrzeby/realizacja

Wiem, że nie jest to tematem wątku, ale proszę o Wasze typy KD w przedziale 2000-3000PLN (oczywiście jakość cena też się liczy)

A na szybkiego taki mam pomysł, wypowiedzcie się co o tym muslicie

Gniazdka audio i tak miałem instalować, oprzewodowanie praktycznie już jest więc zrobię przełanczanie pomiędzy zielonymi a czerwonymi głośnikami w zależności od potrzeb film muzyka.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli chodzi o stereo to kolumny nie mogą się znajdować za słuchaczem, m.in ze względu an mocno odczuwalne braki w wysokich tonach (testowałem ;p )

CO do wybor KD - zapytaj na podforum https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum154.html

Moge jeszcze podrzucić link do serwisu z opiniami o sprzęcie audio http://www.audiostereo.pl/opinie_sprzet.html
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wprowadzaj do systemu jakiś przełączników "stref" realizując to tylko i wyłącznie na przewodach głośnikowych.
    Proponował bym za taką kwotę zakupić na początek mocny amplituner i kolumny frontowe. Resztę w przyszłości. Teoretycznie 3 000 do wielka suma, w praktyce nie daje ona dużego pola do popisu.
  • Poziom 11  
    No dokładnie o tym myslałem bez przełączników "zwykłe" przepinanie na kablach...czyli rozumiem, że pomysł ogólnie może być i daje jakieś możliwości :D. Niniejszym temat uznaję za zamknięty i DZIĘKUJĘ za pomoc...
    Załóż temat odnośnie zakupu KD w tym dziale:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum154.html
    Możesz podać w nim link do tego tematu.
    Sądzę, że z akustycznych i finansowych względów lepiej pozostać przy standardowym rozstawieniu 5 głośników. Po groma oddzielnie stereo? Można oczywiście to zrealizować ale w inny sposób (i znowu po kieszeni :idea: wykorzystując na przykład "pre out" amplitunera).
    Zgodnie z życzeniem temat zamykam.