Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja okablowania R/TV/Sat

Magnoom 30 Lip 2009 13:12 3242 4
 • #1 30 Lip 2009 13:12
  Magnoom
  Poziom 9  

  Witam

  Poczytałem już trochę tematów tutaj na forum i wierzę, że wiele rzeczy mi się wyjaśniło. Zanim jednak przystąpię do montażu u siebie w domu chciałbym się upewnić, czy wszystko załapałem poprawnie.

  W domu chciałbym poprowadzić instalację kablową rozprowadzającą sygnały: radiowy i tv (dostarczany z kablówki) + sat (z dachu) do czterech pomieszczeń. Ogólnie zastanawiam się nad ilością przewodów i ich podłączeniami, aby całość była "przyszłościowa" i za kilka lat nie zmuszała do kucia ścian czy kosztownych inwestycji w urządzenia aktywne.

  Zaleca się pociągnięcie do każdego gniazdka osobnych przewodów dla sygnału radiowo-telewizyjnego oraz satelitarnego. Rozumiem, że te przewody różnią się swoimi parametrami i stosuje się inny koncentryk dla R/TV oraz inny dla SAT. W tym drugim przypadku trafiłem na propozycję Triset 113. W takim razie jaki ma być ten drugi dla R/TV z kablówki?

  Wiem, że jeśli sygnał z anteny satelitarnej miałby być odbierany niezależnie w każdym pomieszczeniu to wymaga to podpięcia 4 tunerów (w moim przypadku) oraz splitera i przewodów do niego. W takiej sytuacji w każdym gniazdku musiałbym poprowadzić poza wspomnianymi już przewodami koncentrycznymi jeszcze skrętkę zakończoną RJ11.

  Dowiedziałem się też, że jeśli będę chciał w przyszłości korzystać z dekodera HD (tunera z nagrywarką) to muszę dodać jeszcze jeden przewód SAT do gniazdka z sygnałem zwrotnym. Więc w tym gniazdku miałbym już podpiąć trzy koncentryki i skrętkę?

  Podsumowując: mając 4 pomieszczenia z TV, montuję w 3 z nich gniazdka końcowe R/TV/SAT+RJ11(i pewnie RJ45) doprowadzając do nich po dwa przewody koncentryczne i skrętki. W salonie natomiast montuję gniazdko z dodatkowym SAT na sygnał zwrotny i doprowadzam jeden przewód koncentryczny więcej (w sumie 3 + skrętki).

  Czy ja to wszystko dobrze zrozumiałem? Jeśli faktycznie mam tyle przewodów do położenia wolałbym to zrobić teraz, a nie za jakiś czas po zakończonych remontach. Pozostanie jeszcze kwestia pozostałych urządzeń w skrzynce zbiorczej.

  0 4
 • Pomocny post
  #3 31 Lip 2009 02:40
  slawko
  Poziom 9  

  Kabel jest w porządku,lecz a sumowaniem kablówki i satki bym sie wstrzymał.Zdarza sie,że kablówka przychodzi z dużym poziomem sygnału który potrafi zakłócić część transponderów czyli brak będzie niektórych programów.Dwa przewody do sat umieściłbym w jednej puszce a przewód od kablówki + skrętka w drugiej.

  0
 • #4 06 Sie 2009 23:35
  Magnoom
  Poziom 9  

  kuuczoo i slawko dziękuję za potwierdzenie moich dotychczasowych przypuszczeń i propozycje.

  Mam jeszcze pewne wątpliwości co do samych gniazdek. Zakładając, że mam już rozciągniętą sieć komputerową i telefoniczną (więc i ewentualne skrętki do tych czterech pomieszczeń) jak powinny wyglądać gniazdka :?:

  Sumowanie sygnału Radia i TV w jednym przewodzie nie budzi zastrzeżeń.
  Sumowanie sygnału R/TV (z kablówki) z sygnałem SAT czasami już może komplikować sprawę (jak sugeruje slawko).
  Rozumiem, że chcąc podążać za wyczytaną kiedyś radą i prowadzić osobne okablowanie R/TV oraz SAT zmuszony jestem do montowania osobnych gniazdek dla R/TV i osobnych SAT (pojedyncze lub podwójne jeśli spodziewam się tunera z nagrywarką).

  Mam wrażenie, że nie ma pojedynczych gniazdek z oddzielnymi połączeniami na trzy przewody (R/TV, SAT1, SAT2). W każdym z nich sygnały R/TV są sumowane z przynajmniej jednym SAT.

  W trzech pomieszczeniach przydałoby się takie gniazdo, ale z możliwością podpięcia dwóch, odseparowanych przewodów.
  W salonie natomiast takie z możliwością podpięcia trzech przewodów.

  Innym rozwiązaniem jest instalacja osobnych puszek i gniazdek dla R/TV i SAT.
  Wtedy w trzech pomieszczeniach np. takie plus takie w puszce obok. W salonie natomiast to drugie zastąpić takim.

  0
 • Pomocny post
  #5 10 Sie 2009 17:21
  tomarex
  Poziom 24  

  Witam.
  Zalecam do salonu 4 kable (2xSAT + RTV + powrót).
  Gniazdka najprościej 5 szt jednakowych.
  W kolejności wg jakości:
  Hirschmann EDS 01 F (wspólne wyjście RTV)
  Axing SSD 4-00 (optymalne bo ma osobno radio)
  i wspomniane przez Ciebie Signal RTV-SAT + kanał zwrotny.
  Z daleka od gniazd Satel (GAR, GAP, GIS itp)
  W salonie:
  1 gniazdo - podłączasz kablówkę, a kabel powrotny do przelotu SAT,
  2 gniazdo - podłączasz dwa kable SAT
  i aby ktoś błędnie nie podłączył odbiorników zaślepiasz w 1 gniazdku wspólne wyjście SAT, a w drugim wyjścia RTV.

  W pokojach:
  podłączasz oba kable i zaślepiasz pierwsze wyjście SAT.
  W tych gniazdach dwójka SAT ma odseparowany przelot, ale najlepiej sprawdzić który, omomierzem
  Nie ma gniazdek na 3 kable wejściowe.
  Ale ja często robię inaczej. Używam obudowy tzw "myszka" Telkom-Telmor. W istniejące otwory przykręcam odpowiednio długie "beczki" F lub przejściówki F-IEC. Myszki są dwu lub trzy wyjściowe i można je przykręcić do puszki pt (są do tego specjalne mocowania, ale lepiej wkrętami).

  Na skrętkę osobne gniazdka.
  Puszki pt głębokie (łatwiej podłączać kable).
  Kabel do kablówki i SAT taki sam (Triset-113 lub CTF-113).

  0