Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona płyta główna AsRock 775Twins-HDTV

kosob 30 Jul 2009 13:56 2746 5
 • #1
  kosob
  Level 12  
  Witam,
  Niefortunnie zaczął mi się dzisiaj dzień, bo już na samym początku (chyba) upaliłem płytę główną jak w temacie. Może opiszę wszystko od początku.

  Podczas podmiany karty graficznej odkręciłem całą płytę główną, bo gdy chciałem ją zainstalować w porcie PCI-E, to śledź nie mieścił się dobrze w tym otworze w obudowie (mam już taką badziewną obudowę...) lub karta wyskakiwała ze slotu. Tak jak już napisałem, odkręciłem więc płytę główną ale nie wyciągałem jej z obudowy, chciałem tylko lepiej spasować ułożenie karty i później dośrubować całość. Podczas manewrowania całą MB uniosłem ją kilka cm nad obudowę i, dzięki mojej "sprawnej pracy rąk", upuściłem nań :|. W tym momencie komputer był całkowicie odcięty od zasilania (wyłączona listwa). Chciałem na szybko zobaczyć czy upadek nie spowodował jakiejś szkody. Załączam listę a komputer sam automatycznie się uruchomił, wiatraki startują itp. (nie wciskałem POWER, nie mam też ustawionej funkcji automatycznego startu po wykryciu zasilania), pomyślałem odrazu, że coś nie tak. Po ułamku sekundy unosi się dymek znad obszaru po prawej stronie od slotów pamięci. Szybko wyłączyłem listwę. W tym momencie muszę napisać, że zrobiłem bardzo głupią rzecz - nie przykręciłem ponownie płyty głównej tylko zostawiłem tak "swobodnie leżącą" wewnątrz obudowy (nawet nie była dobrze nakierowana na otwory do wkrętów). Możliwe są więc dwie opcje - uszkodzenie po upadku lub jakieś zwarcie od spodu płyty...

  Wyciągnąłem płytę i po oględzinach stwierdziłem, że prawdopodobnie upalił się element oznaczony jako 4500GM (mogę odczytać tylko pierwszą linijkę, druga jest nieczytelna ze względu na powstałe zwęglenie - jeśli ktoś posiada taką płytę - wersja REV 1.0 - to bardzo proszę o podanie całego oznaczenia tego elementu). Piszę prawdopodobnie, ponieważ drugi raz nie odważyłem się już włączać komputera.  Mam więc kilka pytań:
  - Czy próbować go jeszcze raz odpalić (czy byłoby to bezpieczne dla procesora i pamięci)?
  - Czy uszkodzony ewentualny element 4500GM dostałbym w polskich sklepach? Google, po przeszukaniu polskich stron, znalazło tylko podobny temat na elektrodzie :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1033853.html i nic poza tym.

  Proszę o pomoc.

  Ps. Za chwilę postaram się wykonać zdjęcie uszkodzenia.

  EDIT:
  Załączam zdjęcie (niestety lepszego nie udało mi się zrobić, mój aparat nie nadaje się do makro)

  Uszkodzona płyta główna AsRock 775Twins-HDTV
 • #2
  Darrieus
  Level 38  
  Bardzo wątpliwe żeby uszkodził się tylko jeden element, fakty są takie że płyta AsRock nie jest warta naprawy, no nic , poczekamy na zdjęcia.
  To co padło to tranzystor, pewnie pociągnął za sobą inne elementy.
 • #3
  kosob
  Level 12  
  Witam ponownie,
  Według tego co pisze kolega Mikippp w tym temacie :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic674530,.html to mogę użyć IRF7319. Nie jestem jednak do końca pewien czy to ten sam element, bo nie mogę rozszyfrować całego oznaczenia. Jeśli by padł tylko ten tranzystor, to naprawa byłaby jak najbardziej opłacalna (ok 3-5zł za mosfet) ale jeśli "poszło" więcej rzeczy, to może być gorzej.
 • #4
  Darrieus
  Level 38  
  To ten sam element, jak potrafisz to wymieniaj.
 • #5
  kosob
  Level 12  
  Witam ponownie,
  Dostałem dzisiaj paczuszkę z elementami do wymiany ale przez ten czas zdecydowałem się, że nie będę przeprowadzał samodzielnie montażu, ponieważ nie mam odpowiedniego sprzętu (zwykła lutownica za 10zł z bazarku) a zagęszczenie jest tutaj dość spore. Dodatkowo manewry takim topornym narzędziem utrudniają pobliskie kondensatory. Prawdopodobnie narobiłbym większego bałaganu niż jest teraz. Postanowiłem przekazać płytę osobie, która ma już doświadczenie w montażu smd i wykonałaby dla mnie ten przelut za symboliczną opłatą.

  Stąd pytanie do forumowej braci - czy jest tutaj ktoś (lub zna taką osobę) z okolic (lub z samego) Rzeszowa, która by mi pomogła w tej sytuacji i podjęła się tego zadania? Dla wprawnego elektronika taka wymiana to zapewne kwestia kilku minut.
 • #6
  kosob
  Level 12  
  Układ wymieniony - płyta działa jak nowa. Dziękuję za wskazówki.

  Pozdrawiam