Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik podczerwieni do robota - strefy: lewa, prawa, środek

mirekk36 01 Sie 2010 20:19 26502 67
    Morphix
    Poziom 9  
    Witam.Mam dwa pytania.
    1.Czy wartości tego kondensatora i rezystora przy zasilaniu TSOPa na schemacie są poprawne?W dokumentacji są podane inne (4.7uF i 100R),
    a na schemacie 2.2uF i 200R.Zastosowałem te, ze schematu i odbiornik łapie zakłócenia.Zamieniłem rezystor na 200R (konda jeszcze nie zmieniałem) i jest już lepiej ale czasami jeszcze coś złapie.
    2.Jako, że jestem dość bardzo początkujący to chciałbym wiedzieć, czy te kondensatory po prawej stronie na schemacie są konieczne?Jaka jest ich rola?Filtrowanie napięcia? Poskładałem układ bez nich i odbiornik na razie działa (nadaje z pilota,diód jeszcze nie dopracowałem).Układ zasilam z programatora z USB.
  • OptexOptex
    mirekk36
    Poziom 42  
    Morphix napisał:
    Witam.Mam dwa pytania.
    1.Czy wartości tego kondensatora i rezystora przy zasilaniu TSOPa na schemacie są poprawne?W dokumentacji są podane inne (4.7uF i 100R), a na schemacie 2.2uF i 200R.Zastosowałem te, ze schematu i odbiornik łapie zakłócenia.Zamieniłem rezystor na 200R (konda jeszcze nie zmieniałem) i jest już lepiej ale czasami jeszcze coś złapie.

co ty opowiadasz ? ciekawy jestem jak ty sprawdzasz, że łapie ci zakłócenia??? może coś więcej o tym napiszesz??? Oczywiście, że dałem nieco większy rezytor bo taki miałem pod ręką - zwykle daję od 100R nawet do 330R i zawsze TSOP działa poprawnie. A kondensator ??? co za różnica czy 2,2uF czy 4,7uF czy 10uF. To akurat nie jest tak istotne. A jak masz jakieś zakłócenia to podejrzewam, że coś nie teges masz w swoim programie niestety.

Morphix napisał:
    2.Jako, że jestem dość bardzo początkujący to chciałbym wiedzieć, czy te kondensatory po prawej stronie na schemacie są konieczne?Jaka jest ich rola?Filtrowanie napięcia? Poskładałem układ bez nich i odbiornik na razie działa (nadaje z pilota,diód jeszcze nie dopracowałem).Układ zasilam z programatora z USB.

No niestety każdy początkujący jak ty oszczędza na kondensaorach do filtrowania zasilania przy nogach procka bo "dobrze" działa - a później płacz i zgrzytanie zębów przy kolejnych projektach no i strata czasu na ponowne nauczenie się, że:

"Para kondensatorów 100nF ceramiczny oraz 10-47uF elektrolityczny zamontowanych praktycznie jak najbliżej nóg zasilania KAŻDEGO SCALAKA to PODSTAWA PODSTAW"

proponuję ci zapamiętaj to sobie na zawsze i stosuj to później będziesz miał mniej zagwozdek, Nie mówiąc już, że może i twoje zakłócenia znikną ;)

UWAGA! pisząc każdy scalak mam na myśli także stabilizatory napięcia np 7805 i to zarówno para kondków na jego wejściu i wyjściu także przy samych nogach !!!

nie ma znaczenia że zasilasz z dobrego zasilacza czy USB - one pełnią rolę filtrów nie tylko od zakłóceń z zewnątrz układów ale także od samych układów cyfrowych.
  • OptexOptex
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Chcę zbudować podobny do tego projektu czujnik do robota.

Znalazłem w zasobach piwnicznych stary, ale sprawny czujnik podczerwieni SEMICO z systemu alarmowego.

Ma w sobie: LHI954 Pyroelement detektor podczerwieni 3700V/W
    który zawiera w sobie zarówno detektor w pionie jak i poziomie.
    Datasheet: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/14909/PERKINELMER/LHI954.html

Jest zamontowany na płytce wraz ze wzmacniaczem LM324 i elementami RC + parę diod. Jeszcze nie rozrysowałem schematu.

Z tego co pamiętam czujnik wykrywał ruch ciepłych przedmiotów czyli np. ludzi z dużej odległości rzędu 7-8m zakładam, że to sprawka wzmacniacza LM324.

Czujnik nie posiada żadnego elementu emitującego podczerwień co jest przydatne przy systemach alarmowych ale mnie chodzi o rozwiązanie jak tym temacie czyli wykrywanie strefy w której jest lub porusza się jakiś przedmiot w niedużej odległości od robota.

W związku z tym mam pytania:

1. czy ktoś ma doświadczenie z tym lub podobnym czujnikiem?

2. do mirekk36: czy według Ciebie czujnik ten nadawał by się do tego celu?
    mirekk36
    Poziom 42  
    Sam piszesz i masz świadomość, że działa on całkowicie inaczej niż prezentowane w tym projekcie czujniki podczerwieni i diody nadawcze. Więc sam sobie w zasadzie odpowiadasz na pytanie czy ten o który pytasz by się nadawał ???

Wg mnie do takich założeń to w ogóle nie trafiony pomysł ;) taki czujnik nawet jakbyś chciał go w inny sposób do robota wykorzystać to przecież reakowałby co najwyżej na przebiegającego przed nim kota albo twoje nogi jeśli przeszedłbyś przed nim ;) .... więc o czym w ogóle mowa?
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Witam
    Bardo fajny czujnik właśnie chciałem użyć go do robota minisumo i tu moje pytanie czy mógłby pan udostępnić chociaż by sam wsad ?
    matii_speed
    Poziom 16  
    Mam pytanie czy autor zamieścił wsad do procka? Bo nie mogę tu znaleźć. I jeszcze jedno pytanie, jaki kąt "łapania" ma ten czujnik np z odległości 25-35 cm, i czy można by tu zastosować diody nadawcze o szerszym kącie, tak aby szerokość "łapania" wynosił np 80cm.
    Pozdrawiam
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Mam pytanie do autora,czy jest możliwość regulacji prądu diody IR z poziomu mikrokontrolera? tak aby nośna 36kHz była nadal poprawnie rozpoznawana przez TSOPa. Jak najprościej taką regulację zrobić?
    mirekk36
    Poziom 42  
    Tomekddd napisał:
    Mam pytanie do autora,czy jest możliwość regulacji prądu diody IR z poziomu mikrokontrolera? tak aby nośna 36kHz była nadal poprawnie rozpoznawana przez TSOPa. Jak najprościej taką regulację zrobić?

Czy istnieje możliwość? hmm pewnie istnieje - ale ja nigdy pod tym kątem nie badałem takich układów z podczerwienią. Zdecydowanie lepiej do tego nadają się ultradźwięki i lepiej idź w tym kierunku. Nie będziesz miał problemów z tłem.