Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie poprawnosci alarmu dla domu - sprawa pilna

Namtar 30 Jul 2009 15:25 6467 15
Optex
  • #1
    Namtar
    Level 2  
    Witam
    Prosze o sprawdzenie poprawnosci ustawienia wszystkich elementow systemu alarmowego. Byl u mnie ostatnio instalator i wyznaczyl miejsca dla PIRow, centralki itd. Czytalem i szukalem, szukalem i czytalem na forum dziesiatki tematow i nie jestem przekonany co do ich poprawnosci.
    Centrala jaka wybralem to integra 32 wraz z ekspanderem lub I64 (zastanawiam sie), gosc jako miejsce instalacji wyznaczyl piwnice - jak sprawa sie ma z wilgotnoscia powietrza - wiadomo nie bedzie w niej H2O splywac po scianach ale elektronika chyba jest czula na wilgosc.
    Co do czujek to beda encore, zwykle PIR i Dualna, strefa garazowa rozzbrajana przez radiolinie, pilot bedzie otwieral brame i dezaktywowal czyjke dajac czas na wejscie i wstukanie kodu.
    Moje watpliwosci to umiejscowienie czujek PIR (no i centralki), jak widziecie patrza one na okna - sprawa watpliwa i wielokrotnie poruszana, wiem ale moze widzicie inne lepsze miejsce dla czujek.
    Bardzo prosze o pomoc, sprawa pilna, mialem juz niechcianych gosci wiec chce sie jak najszybciej (choc czesciowo) zabezpieczyc
    musze dodac ze dom jest przed tynkami wiec mozna kable prowadzic gdzie badz, nie sugerujcie sie prosze ulozeniem mebli
    Prosze przeslijcie mi prezentacje z poprawionymi punktami
    Dzieki
    .
  • Optex
  • #2
    Irek 47
    Level 18  
    Ciekawe, że nikt nie chce się wypowiedzieć. Jeżeli jest to na etapie rozkładania kabli, to należy zabezpieczyć okna i drzwi tarasowe kontaktronem, drzwi do garażu. Garaż potraktować jako podsystem i wyłączać klawiaturą a nie pilotem. Następnie rozmieścić PIR-y zgodnie z ulotką instalacji i po jabłkach. Aha - garaż PIR sufitowy. A centrala może se tam być.
  • #3
    speed99mail
    Level 15  
    Tak na szybko, ale gdyby projekt był pusty dało by się coś wykombinować. I nie wiadomo na jakiej wysokości meble. W kuchni raczej rzecz jasna, ale reszta? Przydało by się założyć kontaktrony na wszystkie drzwi i okna, a jeśli już nie na wszystkie to na pewno na te przy tarasach, balkonach, na wszelkie drzwi wejściowe.

    Przy takiej ilości czujek weź lepiej Integre 64 plus expander.

    Centrala może być właściwie gdziekolwiek, byle w chronionej strefie no i niewidoczna z zewnątrz. Może przy rozdzielni elektrycznej? Zasilanie blisko.

    Sygnalizator jak najwyżej (pod dachem) z własnym zasilaniem, a najlepiej dwa.

    I jeszcze zabawa z wyznaczeniem stref. Która na noc etc.

    A może ochrona obwodowa (na zewnątrz)?

    A zamiast tych wszystkich czujek, może bariery wewnętrzne w oknach?
    Długo można gdybać, no i w grę wchodzi kwestia kosztów, a jak dom jest na gotowo to pytanie jak puścić kable. Najlepiej pod tynkiem...

    To w sumie na razie tyle.

    A co do PIR, to najlepiej działają, gdy obiekt przecina jej pole widzenia w poprzek.

    Sprawdzenie poprawnosci alarmu dla domu - sprawa pilna

    Dla PIR sprawdź kąt widzenia soczewki. Dobrze gdyby łapała po ścianach.
    MW (mikrofala) - najlepiej jak najszerzej.

    Garaż, jak wspomniał Irek47, czujka na sufit. Co do wyłączania pilotem kwestia sporna i na pewno w praniu wyjdzie jak jest najlepiej.

    Sprawdzenie poprawnosci alarmu dla domu - sprawa pilna

    Tutaj jak narysowałem. PIR na schody ok.
  • #4
    Irek 47
    Level 18  
    No fajnie że się ruszyło. Lubię INTEGRE, ale ma za dużo bajerów przy tym jest droga. Za to servis jest super.

    Dodano po 4 [minuty]:

    speed99mail - podoba mi się Twój pomysł, jest zgodny z zasadami.
  • Optex
  • #5
    kowczar
    Level 10  
    Kontaktrony to podstawa, ważne jest by alarm zareagował zanim jeszcze złodziej jest w środku, poza tym można stworzyć jedną strefę z samych kontaktronów, przez co obiekt jest chroniony, a można się po nim swobodnie poruszać. Zdecydowanie polecał bym Integrę 64, nie jest aż tak strasznie droga jak kolega pisze, wiadomo że tonie taka cena jak sigma, ale centrala jest bardzo dobra. Osobiście stworzył bym osobną strefę na garaż, i tylko tę strefę można byłoby rozbroić radiolinią, manipulator przy drzwiach przejściowych z garażu do pomieszczeń mieszkalnych.
  • #6
    Irek 47
    Level 18  
    Z r/linii bym zrezygnował; co zrobisz jak zgubisz pilota? antynapad tak i ewentualnie zał/wył w czasie pobytu wewnątrz. Najprościej 1 strefa: okna, drzwi, wybrane PIR-y + garaż - natychmiastowe, pozostałe PIRy sypialniane.
  • #7
    User removed account
    Level 1  
  • #8
    Namtar
    Level 2  
    JEsli chodzi o zagubienie pilota radiolini to chyba nie za duzy problem, rozzbraja on tylko garaz a do domu dostep i tak chroni manipuilator i czujka w pom. gosp.
  • #9
    Irek 47
    Level 18  
    No nie wiem co masz, ale wolę moją kosiarką sam jeździć i na moich rowerach i moim samochodem i doniczki mieć całe itd., itp....
  • #10
    speed99mail
    Level 15  
    Quote:
    No nie wiem co masz, ale wolę moją kosiarką sam jeździć i na moich rowerach i moim samochodem i doniczki mieć całe itd., itp....

    Że co Irek 47 ?

    A poza tym...

    Moim zdaniem Integra 64 jest odpowiednia. A cena - czy zapłacimy za tańszą - 300, czy za Integre 64 - 500, to nie jest to chyba jakaś wielka różnica, a możliwości rozbudowy znaczne.

    Co do radiolinii, to założyłem już kilka alarmów, w których załączanie i wyłączanie odbywa się za pomocą pilota. Po to zostało to wymyślone, aby ułatwiać życie. A poza tym mamy jeszcze możliwość sterowania innymi urządzeniami. Samo zgubienie to przypadek ekstremalny, a jeśli już się zdarzy wywalamy pilota z systemu i tyle. Zawsze możemy wejść i zrobić dezaktywację klawiaturą, bez pilota.

    A tu rozpatrujemy przypadek jedynie garażu. Więc moim zdaniem w sumie jak najbardziej. Brama z pilota, drzwi do garażu z pilota, alarm w garażu z pilota i jesteśmy w garażu. I jest ok :D

    Myśląc o zgubieniu: to możemy zgubić tak samo portfel - a go nosimy, klucze do domu - też nosimy, pilot z kluczami do samochodu - też nosimy etc. oczywiście zgubę trzeba brać pod uwagę, ale nie popadajmy w paranoję.

    Mam paru klientów, którym pilot ratuje wizerunek przed sąsiadami i poprawia bezpieczeństwo (tak- poprawia). Wracają o 3 rano, mało wspólnego z chodzeniem i raczej nie widzę ich w roli gościa, który wpisuje kod na klawiaturze, skoro do zamka kluczem trafić nie może, czasami nawet w drzwi nie trafia. O tłumaczeniu się co poniektórych przed ochroną nie wspomnę. Guzik od pilota i załatwione. Jak wychodzą z domu są przed imprezą, więc na pewno załączają alarm. Zanim dostali pilota do ręki budzili sąsiadów po nocach. A to zmniejszyło ich czujność, bo jak na prawdę był by włam, to zignorowali by alarm myśląc, że znowu wrócił "po kielichu".

    Poza tym wychodzą na ogród, grillują i pstryk alarm z pilota, oddzielna strefa dla gości wyłączona, byle tylko do łazienki dotarli. A jak zaczną po domu szperać alarm już wyje. Poza tym jakby mieli tak cały czas uzbrajać i rozbrajać chyba by zgłupieli.

    Na chwilę do sąsiada i pilot, do sklepu obok i pilot. Po to ten pilot właśnie.

    Wiem, że może wyłączanie całego alarmu z pilota nie jest najlepszym rozwiązaniem, patrząc a'propos tego zgubienia, ale jakoś nie zauważyłem szczególnych przeciwwskazań.

    I jeszcze kwestia uprawnień. Jak wyjeżdżamy na dłużej, możemy uruchomić alarm z klawiatury użytkownikiem, który będzie miał uprawnienia wyższe niż pilot, co uniemożliwi wyłączenie alarmu pilotem. (użytkownik pilota z wyłączoną opcją - może wyłączyć alarm gdy ktoś inny załączył)

    Dodano po 10 [minuty]:

    I jeszcze jedno - skoro nie masz tynków, to na pewno kable do każdego okna i nawet z zapasami, na wypadek gdyby coś nowego wpadło do głowy. Kable w sumie może rozłożyć sobie sam. Trochę Ci to zajmie, ale znacznie obniży koszt instalacji. Chyba, że koszty mało Cię interesują :) A co do projektu, to jak znajdę chwilę w weekend, narysuję Ci, gdzie moim zdaniem powinny być czujki etc. Oczywiście instalator i tak będzie Ci potrzebny. Ale może inny niż ten, którego zaprosiłeś.
  • #11
    Irek 47
    Level 18  
    Ok - ile specjalistów, tyle możliwości. Ważne że jest zdrowa dyskusja i pytający ma możliwość wyrobienia sobie zdania.
    Uważam, że INTEGRA 64 to trochę na wyrost - wystarczy 32. A może DSC z serii PC 18... z expanderami? Możliwość obniżenia kosztów w związku z szeroką gamą klawiatur?
    Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem używania pilotów "na zewnątrz". Oczywiście, argumenty które przedstawia mój poprzednik są zasadne, ale bardziej pod kątem wygody użytkowania i bajeru jak bezpieczeństwa. Dalej już tego nie rozwijam.
  • #12
    Namtar
    Level 2  
    Dzieki za odpowiedz
    Jesli chodzi o uzycie radiolinii chce jej stosowac jako Wlacz/Wylacz caly system w domu jedynie jako obsluge strefy w garazu, nie po to kupilem brame z pilotem aby teraz przed wjazdem do garazu wysiadac z auta i rozzbrajac alarm z manipulatora, a potem znowu myk do auta i do srodka.
    Gosc powiedzial ze nie ma praoblemu z zastowowaniem jeden pilot dla bramyi dla rozzbrojenia strefy garazowej, potem pod manipulator i do domku :)
    Bede i jestem wdzieczny za kazda sugestie, to Wy jestescie specjalistami w tej dziedzinie i oczywiscie, macie racje ile instalatorow tyle roznych rozwiazan
  • #13
    Irek 47
    Level 18  
    Ustawiasz czas opóźnienia na bramie garażowej: otwierasz bramę, wjeżdżasz, wysiadasz, rozbrajasz system. W drugą stronę odwrotnie: zazbrajasz, wsiadasz, wyjeżdżasz, zamykasz bramę - proste i bezpiczniejsze?
  • #14
    dgpx
    Level 14  
    Witam,
    Dorzucę jeszcze 2 pomysły na zabezpieczenie domu:
    - czujki wibracyjne (ja polecam firmy TEXECOM )montowane u dołu okien na słupku - sprawdzaja się w przypadku prób wyważania okien, prób jego siłowego wywalenia a więc z zasady dzialają jeszcze zanim intruz dostanie sie do domu
    - ponadto nie zapominajmy o współdzialaniu zabezpieczeń mechanicznych z elektronicznymi. Mam tu na mysli odpowiednie okucia okien oraz klamki na przycisk a najlepiej na kluczyk + szyby antywlamaniowe

    Pozdrawiam
    dgpx
  • #15
    speed99mail
    Level 15  
    Oto i moja sugestia (nie projekt). Nic tak nie pomaga przy ustalaniu położenia i rodzaju czujek jak obejrzenie obiektu i rozmowa z użytkownikiem.

    Czyli KONIECZNIE instalator (fachowy) z wizytą w domu. A moje i kolegów sugestie jako ewentualna pomoc.

    Z tego co napisałeś, mamy nie sugerować się meblami. Niestety nie da się. Aranżacja wnętrz jest bardzo ważna przy projektowaniu systemu.

    W sumie wyszło po mojemu: 20 kontaktronów, 15 czujek, 3 sygnalizatory

    Sprawdzenie poprawnosci alarmu dla domu - sprawa pilna

    Na każdym oknie kontaktron. Jeśli podwójne, czy potrójne to oczywiście na każdym skrzydle.

    W garażu dwie czujki (czyli lekka zmiana w stosunku do poprzedniego rysunku). Jakoś trzeba chronić okno, a drzwi do garażu także. Bariera podczerwieni na drzwi, czyli np. zwykła czujka z soczewką o maksymalnie małym kącie widzenia. Ale tak zainstalowana, aby otwarcie drzwi nie zasłoniło jej pola widzenia (to już działka instalatora).

    W salonie czujka PIR i mikrofalowa o kącie "widzenia" 90 stopni. Ewentualnie bariera PIR przy trzech oknach po lewej (patrząc na rysunek tak jak jest). W kuchni dałem czujkę dualną, bo nie jestem zwolennikiem instalowania samych PIRów na wprost okna. Miałem przypadki fałszywych alarmów. Ale to instalator ustali jak będzie najlepiej (bariera w oknie?).

    Dodatkowa czujka w kotłowni, bo są okna, ale może zamiast PIR czujka dualna, bo temp. pieca może generować fałszywe alarmy.

    Sygnalizator wewnętrzny akustyczny. Instalujesz czujki gazu (może warto pokusić się również o czujki dymu). Musisz słyszeć będąc w domu alarm o obecności gazu czy dymu (takie czujki działają 24h). Sygnalizatory zewnętrzne niekoniecznie usłyszysz przy zamkniętych oknach i we śnie.

    Sprawdzenie poprawnosci alarmu dla domu - sprawa pilna

    Na górze PIRy jak widać. Dodatkowo w garderobie. Tam też jest okno. I dwa sygnalizatory optyczno akustyczne (dobrze gdyby były z własnym zasilaniem). Jeśli masz umowę z ochroną wystarczy jeden. Oczywiście jak jeden to od strony ulicy w widocznym miejscu, jak najwyżej. Jeśli dwa to drugi tak, żeby sąsiedzi widzieli.

    Jeżeli w domu są zwierzęta to koniecznie czujki typu PET.

    Lokalizacja centrali powinna być ustalona przez instalatora. Jak już wspominałem powinna być w chronionej strefie i niewidoczna z zewnątrz. Może być np. we wbudowanej szafie etc.

    Jaka centrala to już kwestia sporna. Zależy od instalatora, i tego co kto lubi (jeśli można tak to nazwać). Jak dla mnie Integra 64. Oczywiście wypadało by dołożyć powiadamianie GSM. Będziesz wiedział czy coś się dzieje w domu, a jak już się dzieje to co. Jeśli umowa z ochroną to sami zainstalują.

    Poza tym możesz zainstalować czujki zbicia szyby (na suficie na wprost okien), czy jak zasugerował kol. dgpx czujki wibracyjne.

    Co do sterowania pilotem kilka opinii już było. Wybór należy do użytkownika. Moim zdaniem jak najbardziej. Ale zdania są podzielone.

    Wybór całego systemu zależy od zasobności kieszeni, oczekiwań i wielu innych czynników. Najważniejsze, aby zaprosić instalatora i powiedzieć mu, czego się oczekuje.

    Oczywiście do każdego okna i do każdej czujki, klawiatury, oddzielny kabel.

    Sam alarm nie uchroni cię przed kradzieżą, lecz znacznie zmniejszy jej prawdopodobieństwo. Kompletne zabezpieczenie to mnóstwo elementów. Alarm, kamery, odpowiednie okna, drzwi etc. Ale nikt nie da Ci gwarancji, że unikniesz włamania. Dlatego warto również ubezpieczyć się się gdzieś na taką ewentualność.
  • #16
    Namtar
    Level 2  
    Wielkie dzieki za podpowiedzi
    Wczoraj byl u mnie przedstawiciel jednej znanej firmy ochroniarskiej, nie chce pisac jakiej ale niestety nie popisal sie, nie dosc ze cene wzial z kosmosu to jeszcze patrzac na Wasze propozycje nic konkretnego nie pokazal - poprostu brac mamone za nic!!!
    Szukam wciaz w okolicy jakiegos odpowiedniego fachowca, najwyzej kabelki poloze sam a reszte zrobi jakas osoba ktora bedzie wiecej wiedziala co i z czym polaczyc
    Dzieki jeszcze raz.