Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dragon CB-240N zawiesza modulacje?!

30 Lip 2009 17:47 2324 14
  • Poziom 12  
    Witam.Koledzy proszę o pomoc w rozwiązaniu nietypowej usterki:/
    Odbiór poprawny w tym radyjku,natomiast problem jest z nadawaniem.
    Przy wciśnięciu ptt i nawet delikatnym dmuchnięciu pojawia się jakiś sygnał i zostaje aż do momentu puszczenia ptt(czasami nie trzeba nawet dmuchać)[Sparwdzałem oscyloskopem,na wyjściu pojawia się sygnał podobny do przebiegu "gwizdania".]Przy tym słychać jak trafo modulacji zaczyna trzeszczeć,oraz przygasa oświetlenie w radyjku.Dzieje się to tylko na AM,przy FM jest wszystko w porządku.Wygląda to jakby coś obciążało tor tx.Dodam,że driver,końcówka,tda2003,dioda modulacyjna podmienione,trafko mierzyłem-brak zwarcia między uzwojeniami,zimne luty zlikwidowane.Co do gruszki wydaje się być ok,ale nie ma w sieci nigdzie schematu do Dragona z 6 pinami.Po analizie schematu połączenia się raczej zgadzają.Na Fm idzie ładna modulacja,także mikrofon chyba warto zostawić w spokoju.
    Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
    Pozdrawiam Mariusz.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Dużo nie pomogę, ale przygasaniem niema się co przejmować, sam walczyłem z tym fajnym radyjkiem. To radio przygasa przy modulowaniu, a w szczególności przy mikrofonie ze wzmocnieniem, także to całkiem normalny efekt. A może tak warto sprawdzić czy w kablu mikrofonowym niema jakiegoś zwarcia, bo wygląda to jakby jednak od mikrofonu to było.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dlatego radio delikatnie przygasa na AM, bo to modulacja amplitudy czyli w takt modulacji zmienia się amplituda wcz i to normalne. pozostaje problem z wzbudzeniem prawdopodobnie mikrofonu, albo masz antenę zbyt blisko radia lub zła masa kabla antenowego. sprawdz jaki masz SWR. Jest jeszcze jedna opcja że masz mikrofon ze wzmocnieniem i jest zle dopasowany do radia.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Dużo nie pomogę, ale przygasaniem niema się co przejmować, sam walczyłem z tym fajnym radyjkiem. To radio przygasa przy modulowaniu, a w szczególności przy mikrofonie ze wzmocnieniem, także to całkiem normalny efekt.

Cytat:
    Dlatego radio delikatnie przygasa na AM, bo to modulacja amplitudy czyli w takt modulacji zmienia się amplituda wcz i to normalne.

Wiem,że to normalne,ale nie w takim stopniu.Radyjko czasami załapie i podświetlenie nieznacznie przygasa,natomiast gdy się wzbudzi,przygasa do jakiś 50%.Kabel chwile temu podmieniłem,dalej to samo.Dodam,że przy wzbudzeniu radyjko nie traci na mocy,cały czas ponad 2W.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Mariusz mariusz napisał:
    Przy tym słychać jak trafo modulacji zaczyna trzeszczeć,oraz przygasa oświetlenie w radyjku.Dzieje się to tylko na AM ...

Wspomnieć, należy , czy aby zasilacz jest o takiej wydajności prądowej jak trzeba. :?:
    Cytat:
    przy FM jest wszystko w porządku

W FM-ie masz jednakową moc nadajnika a przy AM-ie jest dodatkowo modulacja , która "pożera" prąd z zasilacza. :D

Pozdrawiam.
    Jaki masz SWR i jaka antena oraz mikrofon?? Wypnij mikrofon i na krótko postaw nośną- kawałek drucika do masy i na pin ptt. Zobacz czy też się wzbudzi w AM.
  • Poziom 12  
    Zasilacz spokojnie powinien wystarczyć.(W samochodzie robi to samo)
    Mikrofon wypinałem już na samym początku i niestety też się wzbudza. :(
    Spróbuje przelutować całe radyjko i zobaczymy,może coś pomoże.

Przelutowałem dzisiaj całe radyjko,bez rezultatu,na dodatek oscyloskop odmówił posłuszeństwa ;(
    W tym wypadku najpierw muszę uruchomić oscyloskop,później będe dalej szukał.
    Włącz sztuczne obciążenie i zobacz co się dzieje zanim zaczniesz konkretnie kopać w radiu.
  • Poziom 12  
    Próbowałem na sztucznym obciążeniu,robi to jakby mniej,ale zdarza się też wzbudzić,nie mogę już patrzeć na to radio:)Radio miało dorabiane jakieś "cuda wianki".Zostały tylko dwa gołe przełączniki przy obudowie,boje się,że ktoś przy demontażu o czymś zapomniał.
    Jak skręce mic gaina to trudniej jest to wzbudzić.Wygląda to na jakies przesterowanie mikrofonu.Gruszka wydaje się być oryginalna.Do tego ten "niewyraźny" schemat utrudnia analize.

Zauważyłem,że radyjko wzbudza się,gdy mam przykręconą całą wtyczkę.Gdy odczepię masę i zostawię samą żyłę,radyjko się nie wzbudza.Nigdy nie miałem podobnego problemu ;/
    No faktycznie dziwne. Zobacz jeszcze czy nie było grzebane przy końcówce nadajnika może gdzieś jest coś (bardzo fachowo przerobione) i nie potrzebnie promieniuje na całe radio, sprawdz jaka moc wychodzi z radia. Jeszcze mam jeden pomysł na zlokalizowanie usterki mianowicie odłącz zasilanie drivera nadajnika przełącz na nadawanie i podepnij się słuchawkami przez kondensator pod trafo modulacyjne i zobacz czy poleci wzbud w ten sposób wykluczysz driver i końcówkę, albo upewnisz sie że to na 100% tor nadajnika sieje.
  • Poziom 12  
    Spróbuję zrobić,tak jak piszesz,ale już nie dzisiaj:)Żyje weekendem;P
    Myślę,że się nie wzbudzi,dlatego,że "odczepiałem" napięcie na driverze i było ok.
    Aha...o mocy już pisałem: ~2W.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie.
    Miałem chwilę czasu i przysiadłem dalej do tego radyjka.
    Odczepiłem driver i końcówkę,wpiąłem się za trafko i ....piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:(
    Skręciłem mic gaina i przestało,normalnie mnie słychać w głośniku,więc znowu zwiększam,i od jakiejś połowy zaczyna nachodzić pisk.Może już ktoś przerabiał takie radyjko,może wystarczy wyregulować któryś peerek(schemat mało czytelny:( )
    Z góry dzięki za odpowiedź,
    pozdrawiam Mariusz
  • Poziom 19  
    Witam, podepnę się do tematu,mam to samo,lub podobny problem z radiem ONWA (gruba tylko AM) w mobilu podłączam do anteny o podstawie magnetycznej zaczyna się sprzęgać, jeden pisk, oczywiście przy nadawaniu, a gdy podłącze do anteny stacjonarnej jest wszystko ok. antena mobilowa jest dobra bo sprawdziłem inne radio i brak wzbudzeń, według moich podejrzeń będzie to coś torze mcz., ale temat jest - Mariusza mariusza i w drugiej kolejności będę czekał na odpowiedzi.
  • Poziom 12  
    Witam,
    czy posiada może któryś z kolegów jakieś schemaciki przeróbek do tego modelu?Otóż radyjko po przełączeniu na system A lub B działa prawidłowo,natomiast na pozostałych czterech systemach występują objawy o których wcześniej pisałem.Pytam o schematy,dlatego,że tak jak wcześniej już pisałem radyjko było mocno przekopane,ktoś coś dorabiał itp.Zmiana systemów odbywa się przy naciśnięciu switcha szybkiej dziewiątki(czyli jest coś przerobione).Widać przy procesorze ślady ingerencji,kwarc wisi w powietrzu(widać,że lutowany),trymerek też.
    Będe bardzo wdzięczny za pomoc,pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Miałem to samo.Problemy z TX ale tylko w AM.Wymień końcówkę mocy.Jak ręką odjął.