Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria akumulatorowa AtoD zmieniająca kształt! Od AAA do D

danielde 30 Lip 2009 22:55 3242 21
  • Bateria akumulatorowa AtoD zmieniająca kształt! Od AAA do D
    Nadszedł dzień, w którym ludzie twierdzący, iż baterie akumulatorowe mogłyby być bardziej użyteczne i przyjazne, prawdopodobnie zmienią swoje przekonanie. Poznajcie nową formę baterii akumulatorowej zwanej AtoD, której piankowe, miękkie wnętrze wypełnia wodorotlenek niklu. Napięcie baterii to 1,5 V, jednak jej ogromną przewagą nad powszechnie znanymi akumulatorkami jest fakt, iż możemy dopasować jej kształt do różnych typów urządzeń, co czyni nowy produkt niezwykle wszechstronnym i uniwersalnym, a nas - użytkowników pozbawia wielu zmartwień. Standardowym rozmiarem AtoD jest rozmiar D. Jednak baterię wystarczy ścisnąć, używając oczywiście dłoni, aby uzyskać pożądany rozmiar. Powrót do wyjściowego kształtu nie jest natychmiastowy i wymaga pewnego, nieokreślonego dokładnie czasu. Baterię po wyładowaniu oczywiście można będzie ponownie naładować. W tej chwili podano ogólną informację, mówiąca iż AtoD ma pojemność standardowego akumulatorka AA.

Na dzień dzisiejszy nie jest znana data wprowadzenia tego produktu do sprzedaży, ale możecie się wkrótce spodziewać kolejnych informacji na temat baterii zmieniającej kształt.

źródło:
    http://www.gearlive.com/news/article/q309-ato...argable-battery-form-fitting-battery-concept/
    http://www.yankodesign.com/2009/07/27/never-get-the-size-wrong/

• #2 31 Lip 2009 01:33
    Citek
    Poziom 22  

Fajny bajer. Tylko jestem ciekaw ile takich przemian/zgnieceń ten akumulatorek (baterii) wytrzyma.
    Jeszcze jedno czy określanie akumulatorek i bateria jako tej samej rzeczy jest poprawne. Jakoś wydaje mi się, że nie (przynajmniej w podstawówce mnie tak uczono), przynajmniej mnie to wprowadzało w błąd w tym newsie.

• #3 31 Lip 2009 06:00
    Spacewalker
    Poziom 32  

Ju chyba lepszy adaptorek do Cell AA ->R20

• #4 31 Lip 2009 07:23
    mipix
    Poziom 30  

Ja tu widzę jeden mankament o którym chyba projektanci nie pomyśleli. Przecież samoistny powrót do rozmiaru D spowoduje zakleszczenie tego ogniwa. Nie wyobrażam sobie wyjęcie tego z np aparatu metodą uderzania o stół albo wydłubywania ostrym przedmiotem.

• #5 31 Lip 2009 10:56
    dymbol1992
    Poziom 18  

Pomyślał pomyślał ten materiał nie rozciska sie od razu i swobodnie wyjmiesz taka baterie z pudełka

• #6 31 Lip 2009 11:20
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Lepsze było by zwiększenie pojemności żeby bateria działał dłużej, albo n/p bateria z micro dynamami - do odzyskiwania energi np. w ruchu. Bo to co zrobili tylko niepotrzebnie zwiększy koszta.

• #7 31 Lip 2009 11:42
    Stary1952
    Poziom 33  

Następny bajer reklamowy , wg. mnie bez przyszłości .:cry:

• #8 31 Lip 2009 12:08
    skaktus
    Poziom 37  

dymbol1992 napisał:
    Pomyślał pomyślał ten materiał nie rozciska sie od razu i swobodnie wyjmiesz taka baterie z pudełka

Nie pomyślał, bo skoro z R20 zrobię sobie AAA, wykorzystam AAA i będę chciał ponownie użyć R20 to co mam zrobić ? Poczekać "nieokreślony czas" ?

Głupota....

• #9 31 Lip 2009 14:10
    dymbol1992
    Poziom 18  

Czas to około parę sekund dla tego materiału myślę że max 30 sekund i wróci do stanu pierwotnego.

• #10 31 Lip 2009 15:01
    mikal7
    Poziom 10  

dymbol1992 napisał:

dymbol1992 napisał:
    czas to około pare sekund dla teo materiału myśle że max 30 sekund i wruci do stanu piewotnego

A jak posiedzi dłużej to tylko wydłubywanie :D,

No chyba że ma taki "ficzer" że użytkownik pomyśli "teraz chce D" i za 30s stanie się.

• #11 31 Lip 2009 15:03
    DawwidW
    Poziom 15  

A jeśli użyje go jako AA i wróci do stanu pierwotnego po 30 sekundach ta jak to potem wyjąć?

• #12 31 Lip 2009 15:07
    atek000
    Poziom 17  

hmmm... Ogniw R20 (D) używamy w sprzęcie energożernym, gdzie potrzebujemy większego prądu, a ogniw AAA do pilotów, myszek itp. gdzie duży prąd nie jest potrzebny. AtoD ma pojemność standardowego AA, wiec jak włożę je do latarki to ile mi pochodzi? 30 min? Może. 15?
    Po coś są różne rozmiary baterii AAA, AA, C i D, to nie ot widzi mi się. Jedyne zastosowanie jakie widzę to "na czarną godzinę"gdzie musieli byśmy użyć czegoś a baterie właśnie padły.

• #13 31 Lip 2009 15:11
    Galareta
    Poziom 21  

Wraca do stanu pierwotnego najprawdopodobniej pod wpływem ciepła ktore się wydziela podczas ładowania;)

• #14 31 Lip 2009 19:47
    kulpina
    Poziom 14  

Jak dla mnie to smieszna zabawka, ale fajna :mrgreen:
    Nadaje sie na prezent ;D i moze bym sobie kupił jak nie będzie kosztować tyle co 10 zwykłych ;)
    A co do powrotu do oryginalnego rozmiaru w innym urządzeniu to to jest chyba zwykła pianka, póki coś trzyma, to to sie nie rozszerzy, a jak wyjmiemy to po chwili wróci do poprzedniej wielkości xD

• #15 31 Lip 2009 20:52
    dexterski
    Poziom 15  

Też mi tak się zdaje- tak jak kolega wspomniał, poza tym to na siłę chyba się nie będzie zwiększać, więc mocno się nie zablokuje.

• #16 31 Lip 2009 21:42
    parafka
    Poziom 20  

No tak, najlepiej powiedzieć głupi wynalazek.
    A o zastosowaniach militarnych gdzie przyspieszenia i wibracje są ogromne nikt nie pomyślał?
    Przecież tak elestyczne 'TWORZYWO' zniesie każde drgania!
    wg mnie to jest przyszłość
    i nie na darmo producent wydał miliony na badania.
    :idea:

• #17 31 Lip 2009 23:52
    220w
    Poziom 15  

Jak by nie było to jeszcze to do sprzedaży nie weszło wiec zanim wejdzie to może się okazać ze pojemność tego akumulatorka wzrośnie, a nawet, jeśli to jest do dość ciekawe, sam chętnie kupiłbym coś takiego mam od czasu do czasu jakaś staroć na biurku, w którym niema baterii, a ja oczywiście nie mam żadnej nigdy pod ręką, a wystarczyłoby wyciągnąć z czegoś innego akumulatorek AtoD zmienić jej kształt i pochwali wyjąć znów zmieniając, poza tym czasem przydają się baterie o niestandardowych kształtach szczególnie w niektórych projektach.

Fajnie by było gdyby zmieniała nawet pomorzenie katod, można by było mówić praktycznie o baterii uniwersalnej.

• #18 01 Sie 2009 00:19
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    Wraca do stanu pierwotnego najprawdopodobniej pod wpływem ciepła ktore się wydziela podczas ładowania;)

A jak ja nie chce ładować tak dużym prądem, przy którym się ciepło wydziela to co?

Bardziej możliwe jest, że akumulator wraca do kształtu pierwotnego po podgrzaniu w dłoniach.
    Obudowa baterii jest prawdopodobnie zrobiona z polimerów mających pamięć kształtu.
    O tutaj co nie co pisze na ten temat:
    http://www.asimo.pl/teoria/materialy-z-pamiecia-ksztaltu.php

• #19 01 Sie 2009 08:59
    Spacewalker
    Poziom 32  

parafka napisał:
    No tak, najlepiej powiedzieć głupi wynalazek.
    A o zastosowaniach militarnych gdzie przyspieszenia i wibracje są ogromne nikt nie pomyślał?
    Przecież tak elestyczne 'TWORZYWO' zniesie każde drgania!
    wg mnie to jest przyszłość
    i nie na darmo producent wydał miliony na badania.
    :idea:

Ja bym się bardziej martwił o elementy łączące te ogniwa w przypadku drgań niż o samą obudowe z "gabki" Drgania jakos nie wpływają negatywnie na pakiety akku w modelach zdalnie sterowanych, a zgrzewane punkty czy lutowane lubią puszczac.
    Nie sądze by militaria wykozystywało cos takiego, dla nich takie ogniwa to do latarek w office, a nei do sprzętu na zwiady itp. tam ogniwa to musza przetrwać wybuch nuklearny, przejechanie czołgiem itp. No i napewno nikt ich nie będzie ręką zciskał by wsadzic do aparatu foto w samolocie zwiadowczym

• #20 01 Sie 2009 09:24
    parafka
    Poziom 20  

A ja uważam, że ta technologia jest już stosowana i podobnie jak GPS ujrzała światło dzienne długo po jej wynalezieniu.
    No bo jak sobie wyobrażacie pakiety modelarskich akumulatorków
    w pocisku rakietowym Hellfire?

• #22 01 Sie 2009 12:27
    p4nt3r4
    Poziom 10  

Ciesze się, ze więcej jest opinii pozytywnych. Denerwuje mnie narzekanie na wszystko, bo ktoś nie ma co z czasem zrobić. Pomysł rewolucyjny, bo teraz będzie można lepiej wykorzystać przestrzenie, koniec z sześciennymi i walcowymi bryłami a i waga chyba jest mniejsza niż standardowych. Te wszystkie nowinki pokazują w jakim kierunku można pójść i udowadniają, ze można. W życiu bym nie powiedział, ze są to zmarnowane pieniądze.