Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zregenerowac mini akumulator w helikopterze 85mAh ? ?

31 Lip 2009 11:16 14227 12
  • Poziom 10  
    Witam
    Rok temu kupiłem mini helikoter wg poniższego zdjęcia

Super zabawka 3 kanałowy bardzo fajna na zabicie czasu lub troche relaksu.

A teraz problem:

Helikopter leżał kilka miesięcy nie używany i wg padł akumulatorek wnim.
    Objawy są takie. Ładuje się z orginalnej ładowarki co jest przy pilocie wszystko normalnie jak zawsze. Pilot sterujący jest zasilany 6 x AA i poprzez kabel jest podłączany do helikotera.
    Po naładowaniu się co jest sygnalizowane diodą, silniczki helikoptera zaczynają pracować.
    Ale helikopter nie ma wystarczającej siły aby się wznieś w górę. Jest to sterowane prędkością silnika głównego wirnika. Według mnie akumulator daje zamało prądu aby silniczki się wystarczająco szybko kręciły. Objaw jest taki jak podczas normalnego lotu bateria słabła.

Czy idzie gdzieś dostać taki nowy mini akumulatorek lub w jakikolwiek sposów go zregenerować ? A może coś innego nawaliło ? Coś moge pomieżyć ale nie wiem co i jak zabardzo ?

Jest on opisany jako 601717HD 85mAh 08J23
  • Poziom 33  
    Ilu woltowy jest to akumulatorek?
  • Poziom 10  
    zmierzone podczas gdy niby jest naladowany to ma 4V
  • Poziom 33  
    No to nominalnie ma pewnie 3.7V i takiego pakietu musisz szukać. Regeneracja takiego czegoś na niewiele się zda i jest zdecydowanie nieopłacalna. Jesteś pewien, że brak siły wznoszącej to wina pakietu, a nie np. wyrobionych zębatek albo uszkodzonych łopat?

W razie czego nowy kupisz tu:
    http://www.rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=137_267&products_id=5326

A na przyszłość- lipole są dość wrażliwe i lubią być traktowane "dobrze"- czyli ładowane z balanserem i nie rozładowywane "do zera"- pamiętaj o tym.
  • Poziom 10  
    dzieki bardzo za wskazanie zrodla zakupu.

A czy mozna zamiast tej 85mAh zamontowac wiekszą? A i jaka inna ładowarka oprocz tej orginalnej z pilota mozna to ladowac ?
  • Poziom 33  
    Możesz dać większą pojemność- będziesz dłużej latał, z tym, że im większa pojemność, tym większa waga.

Ładowarek do lipoli poszukaj w Internecie- są ich tysiące, zarówno gotowe jak i schematy takich do zbudowania samemu.

Hm, tak sobie pomyślałem, że mógłbyś kupić baterię BL-5C od Nokii, rozebrać ją z plastiku i wtedy miałbyś w miarę lekką baterię 1020mAh- więc 12 razy pojemniejszą, a do tego można by ją ładować zwykła ładowarką Nokii... Nie wiem tylko, jaki prąd szczytowy biorą silniki Twojego modelu- musisz sprawdzić, czy nie "zabije" on takiej Nokiowej baterii.
  • Poziom 27  
    1020 to stanowczo za duzo. Mysle ze moglbys dac baterie 2,3x ciezsza, PO dluzszym locie silniki i tak sie przegrzeja i straca wydajnosc.
    Lipole laduje sie specjalnymi ladowarkami,do jednej celi nie potrzebny Ci balancer.
    NIgdy nie rozladowywuj ogniw lipo ponizej 3V pod obciazeniem. Najlepiej jesli po lataniu ,nie pod obciazeniem pakiet ma 3,7V lub wiecej. Wtedy dluzej pozyje...

Jesli masz mozliwosc kupna za granica (paypal) tutaj jest spory wybor i w dobrej cenie ,cos takiego byloby odpowiednie.

http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewI...8&Product_Name=ZIPPY_240mAh_20C_single_cell__
  • Poziom 10  
    Wydaje mi sie, ze akumulator na zdjeciu ma wbudowany elektroniczny kontroler ladowania. Takie akumulatory stosuje np. silverlit. Jesli podlaczysz akumulator li-poly bez kontrolera bezposrednio do ladowarki/nadajnika to bedzie problem. Sprawdz jakie jest napiecie na zlaczu ladowarki. O ile pamietam jest okolo 7V a elektronika w akumulatorze "pilnuje" aby akumulator byl ladowany do U=4.2V.
  • Poziom 27  
    W zandych akumulatorach lipo jakie widzialem (chyba wiekszosc dostepnych na rynku) nie widzialem ukladu o ktorym piszesz.
    Kazdy alumulator lipo skladajacy sie z wiecej nic 1 cel posiada dodatkowo wyjscia do blanacera po to by wlasnie on sie zajmowal pilnowaniem napiecia podczas ladowania.
    Przy rozladowywaniu,napiecie aku pilnuje uklad regulator i nie pozwala do rozladowania ponizej 3.0V na cele.
    Niektore nawet i 2.6V pod obciazeniem...

P.S. Przyjzalem sie tej celi i widac tam az 4 styki,tak jakby byly 3 cele. Nadal watpie zbey to byl jaki kontroler,pewnie tlkyo jakies zabezpieczenie.
  • Poziom 31  
    Heh, mylisz się, taki akumulatorek jest stanowczo za mały, żeby był w nim kontroler ładowania.
    judam, poszukaj w sklepie RCSkorpion, tam są małe akumulatorki po niskiej cenie.
  • Poziom 19  
    Zwykła cela li-po. W moim jest identyczna. Posiada jakiś prosty układ elektroniczny. Przypuszczam że służy on do odłączania ogniwa od ładowarki po przekroczenia napięcia 4.2V. Pakieciki montowane w tych zabawkach mają wymiary 16x16x4 mm.
    więc te akumulatorki podane przez lord_blaha będą trochę za duże. Nie wiadomo czy się zmieszczą i czy heli da radę je unieść. Nie mam wagi, więc nie porównam ich.

Co to ilości styków, to w moim jest tak:
    2 do podłączenia celi li-po
    2 do wyprowadzeń (d+ i d-)
    1 wolne z symbolem masy (odwrócone T)

Poza tym twoim problemem niekoniecznie musi być akumulator. Mogły Ci się zatrzeć szczotki silniczków.

Co do udźwigu tego maleństwa, to swego czasu popełniłem to:

Link
  • Poziom 2  
    Czy ta ładowarka nadaje się do ładowania tego helikoptera?

Nie za bardzo się na tym znam a sklep olewa moje emaile...

Ewentualnie gdzie indziej można kupić odpowiednią ładowarkę?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie nadaje się. Taki mały akumulator wymaga ładowarki o możliwie małym prądzie wyjściowym 100mA to absolutne maksimum. Taniej wyjdzie kupić nową zabawkę niż ładowarkę do takiego akumulatora. Szukaj ładowarki do lipo która umożliwi ładowanie prądem do 100mA.

Post raportowano - temat zamykam - archeologia.