Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?

k0rdian 31 Lip 2009 15:39 17963 21
 • #1 31 Lip 2009 15:39
  k0rdian
  Poziom 17  

  Witam.

  Jak to mówią "jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy"...
  Właśnie spieszyłem sie w instalacji Windowsa 7 i usunąłem dwie partycje, C i D. Na C mam teraz Windows 7, a D nie mam stworzonej (czyli 100GB "wisi w powietrzu"), natomiast partycja E (której sformatować nie mogę, bo tam mam wszystko) zmieniła nazwę na D.

  Jakiego programu użyć, żeby z tego wolnego 100GB wyciągnąć 15GB i przerzucić na C i z reszty utworzyć nową partycję?
  Bo 15GB na C (tak jak miałem dla XP) dla Windows 7 to zdecydowanie za mało. :(
  Bardzo proszę o pomoc,
  pozdrawiam serdecznie.
  Poprawiłem temat. (gsm_virus)

 • #2 31 Lip 2009 15:45
  Matuzalem
  Poziom 43  

  A narzędzie dostępne, z poziomu zarządzania dyskami, w systemie Ci nie wystarczy?

 • #3 31 Lip 2009 16:00
  k0rdian
  Poziom 17  

  Niestety nie wystaczy, ponieważ C jest partycją podstawową, a reszta jest partycją rozszerzoną, poza tym wyskakuje, że zbyt mało miejsca na wykonanie tej operacji jest na C.
  Screen z tego programu:

  Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?

  Naprawdę bardzo mi zależy na pomocy, bo siedze nad tym już sporo czasu i sobie nie radzę :cry:

 • #4 31 Lip 2009 16:07
  Matuzalem
  Poziom 43  

  Czy i co gparted pozwoli zrobić można się będzie przekonać dopiero po użyciu.
  Wiem, że nowe - tu jednak kwestia komercyjności i rozważenia sensu zakupu - Acronisy radzą sobie bez kłopotu z obsługa tego co od Visty "w gorę" Microsoft wydał.
  Wracając do gparteda - niby nie powinno być kłopotu ze zmianą rozmiaru partycji dynamicznej, ale te MS-owe mechanizmy "obronne" potrafią sie objawić w najdziwniejszej postaci - sam kiedyś, przy Viscie, próbowałem coś osiągnąć 3 programami + tym co Vista sama "daje" i ... odszedłem z kwitkiem. Z drugiej jednak strony można tu i tam - i to wcale nie tak sporadycznie - przeczytać, że gparted dawał sobie, bez problemu radę.
  Musisz sam sprawdzić.

 • #5 31 Lip 2009 17:24
  marko200
  Poziom 13  

  Na przyszłość rezerwuj więcej miejsca na partycje podstawowe, tworząc np 2 lub 3 partycje podstawowe.
  Teraz powinieneś powiększyć partycję podstawową kosztem rozszerzonej i potem powiększyć ten dysk c. Nie powinno być większych problemów bo ten wolny obszar leży obok partycji podstawowej.
  Jeśli chodzi o vistę to rozumiem że jest ona dopiero co zainstalowana więc jeśli miałaby w czymś przeszkadzać to można ją odinstalować.
  Kiedyś stosowało się taki darmowy z dyskietki Ranish ale takie ręczne programy trzeba stosować z rozwagą i wiedzieć co się robi.
  Gparted nie stosowałem ale z tego co słyszałem powinien sobie z tym poradzić.

 • #6 01 Sie 2009 19:03
  k0rdian
  Poziom 17  

  Dziś męczyłem się z GParted i zrobiłem tak, że mam parycję 35GB (planowałem, żeby to było C) i E pozostaje bez zmian, na D dałem resztę tego co zostało, niestety jednak literki się pomieszały.

  Z E (muzyka, filmy) zrobiło mi się C i na dodatek z atrybutem (nie wiem, czy dobrze nazwałem) "boot" i Windows chce odpalić Windowsa z E, mimo, że tam go nie ma. Włożyłem płytkę z Windowsem i wyraźnie "pokazałem" instalatorowi "czarno na białym", że chce zainstalować Windowsa na partycji o pojemności 35GB, którą stworzyłem... Instalator kopiuje pliki Windowsa na ten dysk 35GB itd, po pierwszym restarcie, kiedy instalator powinien uruchamiać dalszą część instalacji już z dysku i gdy wyświetla się napis "Naciśnij dowolny przycisk, aby uruchomić z płyty CD" (coś w tym rodzaju) po pierwszym restarcie powinien uruchomić już dalszą część instalacji z dysku, jednak jest inaczej - napis zostaje i komputer dalej się nie rusza...
  W GParted mógłbym usunąć atrybut "boot" z dysku E (aktualnie dysku C :? ) , ale boje się, że uszkodzę jakieś pliki. Czy GParted nie uszkodzi nic podczas takiego procesu? I czy zmiana litery partycji nie wymaga jego formatowania i również czy jest wysokie ryzyko uszkodzenia danych?

 • #7 01 Sie 2009 19:16
  Matuzalem
  Poziom 43  

  Zmiana litery partycji systemowej jest - choć możliwa - niebezpieczna, bo może się to skończyć ogólnym kipiszem (system zgłupieje i odmówi pracy), po którym najmniej "robotnym" wyjściem będzie postawienie nowego i "przekładanie", dających się w ten sposób przenieść, ustawień.
  Znowu trzeba by dokładnie przeanalizować co legło u podstaw takiej "omyłki" po użyciu programu - zapewne zmiana rodzaju partycji (to tylko gdybanie) i - w konsekwencji - jej związek z ich kolejnością odczytywaną przez system (między rozruchową, a systemową). - To jest jednak rozważanie teoretyczne - bardziej z przeczuć niż faktów wynikające.

 • #8 01 Sie 2009 19:38
  k0rdian
  Poziom 17  

  Obecnie systemu nie mam zainstalowanego w ogóle, więc nie boje się o jego stratę.
  Najbardziej zależy mi, żeby nie utracić tego, co mam na E, bo tam mam dosłownie wszystko...
  I czy usunięcie atrybutu stamtąd nie uszkodzi partycji...

 • #9 01 Sie 2009 19:47
  Matuzalem
  Poziom 43  

  Nie, a przynajmniej nie powinno. To co potem system "sobie" zrobi poza obszarem tej partycji to będzie przecież i tak w nim samym zapisane.
  Z drugiej jednak strony istnieje zawsze ryzyko, że możesz się i Ty pogubić z "liternictwem" na etapie stawiania.

  Tak ciut obok - kompletnie nie mogę się połapać dlaczego, od Visty w górę, Microsoft zmienił partycjoner instalatora tak, by tworzona była partycja rozszerzona.

 • #10 01 Sie 2009 23:10
  tzok
  Moderator Samochody
 • #11 02 Sie 2009 13:35
  k0rdian
  Poziom 17  

  Witam.

  Można powiedzieć, że zrobiłem wszystko, ale na koniec zepsułem...
  Została mi tylko zmiana litery partycji z C na E i ktoś gdzieś napisał na jakimś forum, że aby zmienić literę należy wejść do rejestru:
  HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> MountedDevices i zmienić nazwę wartości:
  "\DosDevices\C:" na np. "\DosDevices\E: " .
  Tak też zrobiłem.

  Podział partycji - dzielenie i scalanie - Czym to zrobic?

  Windows się nie włączył - to normalne, ale teraz GParted nie wykrywa mi partycji, natomiast Ubuntu widzi partycję, ale nie mogę się na nią dostać:

  Link Screen z Ubuntu

  Da się to jakoś cofnąć?
  Bo na samą myśl, że mogę stracić wszystko, to łzy się cisną na oczy :/
  Bardzo proszę o pomoc...

 • #12 03 Sie 2009 07:51
  migol21
  Specjalista HDD Recovery

  Cytat:
  Obecnie systemu nie mam zainstalowanego w ogóle, więc nie boje się o jego stratę.
  Najbardziej zależy mi, żeby nie utracić tego, co mam na E, bo tam mam dosłownie wszystko...
  I czy usunięcie atrybutu stamtąd nie uszkodzi partycji...


  Cytat:
  Windows się nie włączył - to normalne, ale teraz GParted nie wykrywa mi partycji, natomiast Ubuntu widzi partycję, ale nie mogę się na nią dostać:

  Link Screen z Ubuntu

  Da się to jakoś cofnąć?
  Bo na samą myśl, że mogę stracić wszystko, to łzy się cisną na oczy :/
  Bardzo proszę o pomoc...


  Kolego Bawisz się bez kopi w sposób nie odpowiedzialny następnie prosisz o pomoc bo miałeś ważne dane.

  Jak dla mnie kolego powinieneś mieć nauczkę ,że bawić się można ale dopiero jeśli ma się kopię danych lub na systemie gdzie się ważnych danych nie ma.

  Każda szanująca swoje dane osoba robi kopię zanim zacznie grzebać zmieniać eksperymentować.

 • #13 03 Sie 2009 10:33
  k0rdian
  Poziom 17  

  Tylko gdzie skopiuje 30GB plików...

 • #15 03 Sie 2009 10:55
  k0rdian
  Poziom 17  

  Odzyskałem pliki w Ubuntu i poradziłem sobie, poza tym wykonując te operacje nie spodziewałem się, ze tak może się to skończyć i sprawi mi to tyle problemów.

 • #16 03 Sie 2009 13:40
  tzok
  Moderator Samochody

  Osobiście uważam GParted za niebezpieczne i niedopracowane narzędzie, w połączeniu z partycjami zakładanym spod Visty lub Seven zawsze sprawia problemy i od dawna deweloperzy nie mogą się z tym uporać.

  Przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji na partycjach zawsze należy wykonać backup ważnych danych z dysku, i bezwzględnie wykonać test systemu plików przy pomocy programu chkdsk/scandisk, dobrze jest też wykonać _pełną_ defragmentację wszystkich partycji na dysku.

 • #17 31 Gru 2009 08:05
  zaj0nc00
  Poziom 11  

  Witam,
  to ja zapytam czym przesunąć "miejsce" w Win 7 bo w lapku mam 2 partycje systemową i "D" podzielone po równo po 121GB. a chciałbym żeby C była około 50 GB i druga partycja to reszta. Na dysku nie mam żadnych danych, no oprócz systemu na C. Czy te narzędzie systemowe wystarczy? i nie trzeba będzie formatować C?

 • #18 31 Gru 2009 08:34
  Matuzalem
  Poziom 43  

  Pewnie nie wystarczy, bo Microsoft jakoś tak to poustawiał, iż chyba w granicach 70-80GB systemowa sobie "zastrzega", ale może nie zawsze tak jest. Kolejną przeszkodą może być ew. różnica w typach partycji.

  Na pewno radzi sobie z takimi zadaniami Acronis (niestety płatny), choć - wiedząc o zastrzeżeniach tzoka - muszę stwierdzić, że gparted czasem też umie to zrobić i - znowu - nie wiadomo dlaczego raz się zapiera, a w innym wypadku dokonuje operacji poprawnie.

 • #19 31 Gru 2009 12:52
  tzok
  Moderator Samochody

  Matuzalem napisał:
  (...)wiedząc o zastrzeżeniach tzoka - muszę stwierdzić, że gparted czasem też umie to zrobić i - znowu - nie wiadomo dlaczego raz się zapiera, a w innym wypadku dokonuje operacji poprawnie.
  Zależy od tego czym (jakim programem) dana partycja była stworzona... nie wiem jak teraz, ale kiedyś GPartEd wyraźnie "nie lubił się" z programem partycjonującym z instalatora Visty. NTFS ma kilka wersji specyfikacji, dość dowolnie jest także traktowana kwestia położenia drugiej kopii MFT.

 • #20 31 Gru 2009 14:31
  migol21
  Specjalista HDD Recovery

  Kopia MFT jest zawsze w połowie woluminu jeśli chodzi o format MS. Problem w tym ,że powstały nowe wersje partycjonowania GPT :
  http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
  http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT_FAQ.mspx#ELD

  Opis położenia tablic MFT w zależności od użytego programu formatującego w systemie plikowym NTFS.

  Acronis - MFT - 48 klaster , MFTmirror - 2 cluster : 8 sektorów/klaster
  ParagonDM - MFT 2 klaster, MFTmirror po środku partycji : 128 sektorów/klaster
  ParagonDM - MFT 4 klaster, MFTmirror po środku partycji
  PartitionMagic - MFT 786432 klaster, MFTmirror po środku partycji : 8 sektorów/klaster
  Microsoft - MFT 786432 klaster, MFTmirror po środku partycji : 8 sektorów/klaster

 • #21 02 Sty 2010 20:13
  linuks
  Spec od komputerów

  pobierz PartedMagic, wypal CD ,wystartuj kompa z CD.
  zrób kopie partycji systemowej programem fsarchiver(na wszelki wypadek gdyby coś poszło nie tak)
  zmniejsz partycje C programem Gparted
  gdyby windows nie wstał to przywróć system z kopii programem fsarchiver z kopi wcześniej zrobionej na zmniejszoną partycje C
  Jak windows będzie ok to zwiększ partycje D o zwojnione miejsce programem Gparted

  Wszystkie potrzebne programy są na płycie PartedMagic(jest to linuks live CD)
  pozdrawiam

 • #22 08 Sie 2013 17:09
  borix20
  Poziom 2  

  witam mam dosyć specyficzny problem. Chciałem scalić 2 partycje programem "partitionMagic 8.0" lecz podczas operacji wystąpił błąd i teraz sytuacja wygląda tak, że jedna z partycji zginęła i windows jej nie widzi a PM8.0 uznał ją za obszar Unallocated.próbowałem użyć programu ZAR i Testdisk i one w ogóle nie widzą danych do odzyskania. Proszę uprzejmie o jakiś pomysl a może program do odzyskania danych. plzdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME