Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Preludium radio lampowe - czy antena będzie dobra?

31 Jul 2009 22:52 2330 5
 • User removed account  
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • User removed account  
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 21  
  Każda zewnętrzna antena jest dobra. Wykorzystuje się warunki, przy dzisiejszej ciasnocie, optymalne jakie się ma do dyspozycji. Rozwarcie 5 m jest trochę małe, ale dobre i to.
  A uziemienie? Jeżeli nie chcesz wykorzystać instalacji wodociągowej to szpilka lub rurka, miedziana najlepiej powinna być umieszczona w dosyć wilgotnej ziemi.
  Pozdrawiam. noe
 • Helpful post
  Old radio specialist
  marcint2525 wrote:

  Otóż mam zamiar rozciągnąć między domem (komin) a budynkiem gospodarczym (stare fajki od linii telefonicznej) drut miedziany o średnicy około 1 mm^2, długość/ odległość to około 20 metrów i inny punkt zaczepienia około 25 metrów. co dało by około 45 metrów z tym że między obydwoma tymi punktami jest odległość około 5 metrów tak więc antena miała by układ V w poziomie.

  W punkcie mniej więcej na środku czyli przy punkcie mocowania na kominie mam zamiar zamontować przewód koncentryczny 50 Ohm (tylko żyła) i sprowadzić do radia. Odległość to około 8 metrów. Do odbiornika mam zamiar wprowadzić żyłę koncentryka do gniazda anteny zewnętrznej, natomiast ekran koncentryka złączyć z przewodem wpiętym w gniazdo ziemia. Uziemienie anteny planuję wykonać z jednej szpilki 2 metrowej wbitej w ziemię.


  Ja bym zastosował drut tylko w jedną stronę, 20metrów, zwłaszcza poza miastem to marzenie - będziesz słyszał zapewne stacje średniofalowe w dzień. IMO nie potrzeba tak kombinować z koncentrykiem, tylko kabel antenowy doprowadzić do radia i już Oczywiście z obowiązkowym przełącznikiem 'Antena/Ziemia' i najlepiej odgromnikiem gazowanym tuż przed przełącznikiem, bliskie burzowe wyładowania są w stanie skutecznie uszkodzić radio, a i pożar wywołać takoż w stanie są.
 • Level 28  
  Z mojej praktyki powiem że dość dobry jest antenowy przewód symetryczny. Sam go zastosowałem i jestem z niego bardzo zadowolony :). W moim przypadku
  (radyjko Poemat II). Wystarczyło jakieś 8m takiego ustrojstwa puszczonego od radia przez żyrandol do karniszu. Wszystko jest indoor ale mimo wszystko radyjko odbiera nawet OK..

  Jedyny problem jest taki że w obecnych czasach, przewodu symetrycznego raczej nikt już nie produkuje
 • User removed account