Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV AKAI Chassis 11AK56 - Zablokowany w Hotel Mode

Renate 01 Aug 2009 00:58 3070 4
    Renate
    Level 2  
    Witaj! Zauważyłem, że to forum jest bardzo profesjonalna. Nie jestem Polski i tłumaczone przez Google Translator. Więc, Przepraszamy za błędy w tłumaczeniu. Mój problem: mój TV Akai 1401 AB/B - Chassis 11AK56 jest zablokowany w położeniu Hotel Mode (TV Pilot zdalnego sterowania jest RC1243B -
    Link). Mogę skorzystać Service Menu, i można instalować inne programy. Nie ma innego rozwiązania, poza przepisywanie EEPROM? Każda pomoc jest przydatna. Dziękuję.

W języku angielskim: My TV (Akai 14˝; CT1401 AB/B, Chassis 11AK56) is locked in Hotel Mode (no. 090 Link). I can use Service Menu. How can i unlock Hotel Mode? Any help would be greatly appreciated. Thanks!
  • Helpful post
    Zolysys
    Level 11  
    Menü
    4 - 7 - 2 - 5

Or
    Menü
    Service
    4-7-2-5

ere you find the hotel's Mode function
    Renate
    Level 2  
    Zolysys wrote:
    Menü
    4 - 7 - 2 - 5

Or
    Menü
    Service
    4-7-2-5

ere you find the hotel's Mode function

Hallo and thanks, but not worked. Hotel Mode activation denied access to Service Menu with the combination 4-7-2-5. The Menu (simple menu or Service Menu) does not appear on the display. I think it is necessary other than the combination 4-7-2-5. I have first to unlock Hotel Mode with a special combination, but different from 4-7-2-5 . Thanks!
    Renate
    Level 2  
    Solved. M (menu) 7935 (regular menu appears), them press 4725 (menu service appears), then search HTLSRC (position 090), then set value 032 (this value disables Hotel Mode) - TV. Now Hotel Mode is deactivated. It is verified!

M 7935 4725, go to HTLSRC (090), fix 032 - press TV. Good luck!
    tad.ryb
    Level 11  
    Hotel mode:
    menu > 1, 3, 2, 5

Dodano po 40 [sekundy]:

Hotel mode:
    menu > 1, 3, 2, 5