Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP LaserJet 1200 serier wyje jak dzika i nie działa

Kras 01 Aug 2009 13:30 3374 10
 • #1
  Kras
  Level 10  
  Witam,

  mam taki oto problem z drukarką - właśnie drukowałem swoją pracę magisterską, gdy po kilkunastu stronach papier się zaciął w środku...no to nieopatrznie wyciągnąłem go od strony podajnika...no i się zaczęło...myślałem, że zaraz zrobię wznowienie drukowania i pojadę te nieszczesną magisterkę dalej ale zamiast drukować dalej drukarka zaczęła wyć jakby coś ją mechanicznie blokowało przy standardowym działaniu, nie wiem natomiast co to jest, i jak sobie z tym poradzić.

  Diody wydają się zachowywać normalnie

  Będę wdzięczny za pomoc wszelaką

  Pozdrawiam

  Laik:)
 • #2
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ściągnij sobie serwisówkę z działu ze schematami, zobacz jak zdjąć prawy bok drukarki. Ze zdjetym prawym bokiem będziesz miał możliwość obserwować jak zachowuje sie mechanizm po włączeniu... może coś zauważysz na oko. Jak nie to załącz zdjęcie zębatek, może coś wypatrzymy.

  Ps mam dysortografie, ale małe literki na początku zdania szczypią nawet mnie w oczy. Jeśli możesz popraw to.
 • #3
  endriuf
  Printers specialist
  Zwykle wycie jest związane z laserem. Częsta usterka w tym modelu. Podejrzewam, że w trakcie drukowania "poleciał" ci laser i dlatego było zacięcie. Czy po włączeniu drukarka normalnie się zachowuje, a wyje gdy puszczasz wydruk?
 • #4
  Kras
  Level 10  
  Z włączeniem drukarki pojawia się wycie, które trwa ok 3-4 sekund.
  Czy mogło to być spowodowane przez nieodpowiednie wyjęcie zablokowanej kartki (wyjmowałem od podajnika, nie otwierając drzwiczek), jakiego kosztu ew. naprawy lasera powinienem się spodziewać?

  Ps. do admina - nic mi nie wiadomo aby po przecinku należało pisać z dużej litery:)
 • #5
  endriuf
  Printers specialist
  A po tym wyciu drukarka jest gotowa do drukowania? Czy jest jakiś błąd?
 • #6
  Kras
  Level 10  
  Hmm, tu jest właśnie pewien problem, bo na początku próbowała drukować...robił się ów wyjący zgrzyt jakby chciała a nie mogła:)
  gdy poruszałem papierem w podajniku - ponownie próbowała wziąć papier, z tym samym skutkiem.

  No i wtedy obudził się we mnie mechanik...wyjąłem toner i próbowałem wyjąć rolkę do nabierania papieru..ale nijak mi to nie wychodziło bo nie mogłem zidentyfikować zatrzasków z instrukcji, które należało odblokować.

  zacząłem kręcić całym metalowym pałąkiem na którym jest rolka (wybaczcie niefachowe słownictwo - przypominam że jestem laik:) i chyba coś zablokowałem przy okazji

  no i teraz nie dość ze wyje, to potem jest od razu żółta dioda...
 • Helpful post
  #7
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No to zablokowałeś któryś czujnik papieru (jeśli nie rusza nawet żaden silnik). A kręcąc rolkę nie miałeś prawa jej obrócić, jeśli próbowałeś za mocno to mogłęś połamać plastikowe sprzęgło.

  Czy wcześniej jak wyła drukarka to próbowałeś robić testy wydruku? Czy przypadkiem nie zapalały się wtedy trzy diody?
 • #8
  Kras
  Level 10  
  Tylko jak drukarka zaczęła wyć to drukowanie stało sie niemożliwe.
  (przypomnę kolejność zdarzeń:
  1. po kilkunastu stronach zacina sie papier - dwie kartki (część pierwszej kartki nie wychodzi u góry, z kolei drugą kartkę drukarka łapie z podajnika), 2. wyjmuje obie kartki, próbuję wznowić druk - wyyyycie
  3. zaczynam grzebać przy tej rolce i pałąku, co są za tonerem
  4. od tej pory po włączeniu kolejno: 1. wycie, 2. świeci się żółta dioda)
 • Helpful post
  #9
  janusz2k
  Level 14  
  Jak zauważył kolega endriuf jest to niechybnie silniczek laser-skanera. Pod górną obudową jest czarne pudełko 12x8cm, czyli moduł lasera. Odkręć pokrywkę od niego. Zobaczysz małą płytkę z silniczkiem z kwadratowym lusterkiem. Odkręć ją. Jest tam mała plastikowa blokada, gdy ją zdejmiesz, wirnik z lusterkiem powinien dać się wyjąć. Dokładnie wyczyść oś i łożysko silnika. Można dać 1/2 kropelki (dosłownie ciut-ciut) oleju maszynowego - bardzo rzadkiego [byle nie roślinnego ;) ] na oś. Po złożeniu (oczywiście pilnując czystości lusterek) jest szansa, że laser jeszcze jakiś czas pochodzi. Powodzenia!
 • Helpful post
  #10
  poldruk
  Level 20  
  Te lasery sypały się już podczas gwarancji.
  W połowie przypadków działa czyszczenie jednak czasami należy wymienić na inny używany, proszę jednak pamiętać że nie wiadomo jak długo pochodzi.
  drukarki mają już swoje lata i coraz częściej zacierają się w nich lasery.
 • #11
  Kras
  Level 10  
  Witam serdecznie,

  za próbę pomocy jestem winny wyjaśnienie zagadki wyjącej drukary:) Nie obyło się jednak bez serwisu...a tam diagnoza była dość nieoczekiwana - mechanizm podajnika został zepsuty przez monetę 20-groszową, która jakiś czas leżała na podajniku i zsunęła się przy kilkuset stronach druku. Rezultat? 140 zł za naprawę:)

  pozdrawiam!