Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus X61sl - procesor sie przegrzewa i laptop się wyłącza

patriotaa 01 Sie 2009 18:25 6535 7
  • #1 01 Sie 2009 18:25
    patriotaa
    Poziom 9  

Witam

Jestem posiadaczem tego laptopa i mam pewien problem
    mój procek Intel dual core 4200+ chyba sie grzeje.
    Pisze ze chyba ponieważ nie znam średnich temperatur jakie powinny występować. W czasie jak nic nie robie jest 54-57 zaś przy pracy na programach 60-65 wtedy procesor waruje nawet jak wyłączę wszystko, to jest 100% zużycia procesora wtedy aby coś zrobić muszę zakończyć proces explorera i zacząć od nowa jednak to pomoga dosłownie na 1s i potem znów to samo.Dodam ze nie dzieje sie tak odrazu kontroluje temperaturę na bieżąco i raz przy 63 nic sie nie dzieje a raz laptop zdycha.

Może to wina sterowników to jedyne co mi przychodzi do głowy.
    Laptop miał domyślnie viste jednak przerobiłem ja na XPka.

Istnieje jakaś mozliwość podkręcenia obrotów wentylatora czy coś?
    Everest wskazuje mi 3500rpm jak lapek ma 60~~ stopni nie wiem czy jest to wystarczające, z góry dzięki za pomoc.

0 7
  • #2 01 Sie 2009 18:57
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Lepszym pomysłem było by sprawdzenie czy komputer jest wolny od szkodników. Sprawdź COMBOFIX-em.

Problemem jest proces który obciąża na maksa komputer - procesor się grzeje ale mimo wszystko jest stabilny.

Rozumiem, że wieszanie się polega na tym, że komputer chodzi wolno - czyli brak resetów itp.

0
  • #3 01 Sie 2009 19:41
    patriotaa
    Poziom 9  

no tak wszystko by się zgadzało ale jak to możliwe po świeżym windowsie? 2x przeinstalowywalem i raz nawet na etapie instalacji sterownikow sie zawiesił więc nie wiem o co chodzi...

Dodano po 35 [minuty]:

przepraszam za double post ale cos ciekawego odkrylem
    właczyłem test stabilnosci na everescie i on nagrzał procesor do 68 stopni wtedy ten wlaczyl obroty na 4500rpm a kiedy uzywam normalnie laptopa i temp dochodzi do okolo 65 to zaczyna sie problem choc ilosc rpm sie nie zwieksza dalej pozostaje 3500.

Naprawdę nie mam pojęcia co to może być, może to wina sterowników ??

0
  • #4 01 Sie 2009 20:18
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Może akurat ten laptop nie radzi sobie z XP może coś jest nie do końca dograne względem sterowników.

0
  • #5 01 Sie 2009 20:34
    patriotaa
    Poziom 9  

jaki powinienem miec sterownik do procesora?

0
  • #7 01 Sie 2009 22:13
    patriotaa
    Poziom 9  

kurde a jak mam sie dowiedziec jaki mam chipset??

0
  • #8 02 Sie 2009 07:33
    orzelpiotr
    Poziom 34  

Istnieje coś takiego jak strona producenta na której widnieje całkowita specyfikacja twojego laptopa. Znajdziesz tam wszelkie potrzebne informacje. Idąc dalej tym tropem powinieneś znaleźć dział supportu a w nim pobieranie sterowników. Fakt, że dla twojego laptopa dostępne są sterowniki systemu Windows XP jest równoznaczny z informacją, że laptop powinien bez kłopotów na tym systemie pracować. I tu nasuwają się dwie możliwe przyczyny problemu:

1. Ktoś źle zainstalował system albo użył do tego celu złych sterowników lub nie wszystkie z nich zostały zainstalowane.

2. Płyta instalacyjna ma pewne niedoskonałości np jest piratem i czegoś jej brakuje.

Oczywiście mogło się coś popsuć w laptopie ale to raczej mało prawdopodobne z uwagi na występujące problemy.

0