Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oron CQM1 obsługa enkoderów

zygfryd13 01 Sie 2009 21:34 957 2
  • #1 01 Sie 2009 21:34
    zygfryd13
    Poziom 9  

Mam zamiar wykonać aplikację pozycjonowania na dwóch osiach niezależnie [małe obroty wałów] ale potrzeba do tego dwa enkodery i nie wiem czy do wejść jednostki cpu CQM1 da się podpiąć dwa enkodery i jak? bo przeglądając "manuale" jakie mam nie mogę tego dojść,
    a w tym momencie nie mam sterownika aby to sprawdzić praktycznie.

• #2 03 Sie 2009 17:11
    gacore
    Specjalista Automatyk

Witam,
    wszystkie jednostki CPU serii CQM1H posiadają "na pokładzie" 16 wejść, 3 z tych wejść (IN04, IN05, IN06) mogą być przyporządkowanie do szybkiego licznika co dla enkodera daje fazy A, B i Z.
    Jeżeli chcesz dołączyć dwa enkodery możesz to zrobic na dwa sposoby, dla jednostek CPU CQM1H-CPU51 i 61 można zastosować tzw. "Inner Board":
    -CQM1H-CTB41 i wtedy możesz dołączyć 4 enkodery (4 osie) do bardzo szybkich liczników (500kHz)
    - CQM1H-PLB21 i wtedy możesz dołączyć dwa enkodery, a ponadto masz 2 wyjścia impulsowe.
    Następcą od kilku lat serii CQM1H jest seria CJ1 i CJ2, tam jest więcej możliwości i bardziej elastycznie można dopasować konfigurację.
    Jeżeli masz jakieś zapytania np od strony handlowej i technicznej to kontaktuj się na priva, jestem pracownikiem OMRON-a.

• #3 24 Wrz 2009 20:34
    eromus
    Poziom 10  

Istnieje jeszcze możliwość użycia wejść przerwaniowych. Podłączasz wyjście enkodera pod wej. przerwaniowe i w obsłudze programu robisz inkrementacje. Wszystko zależy od prędkości obrotowych, liczby impulsów na obrót i dokładności jaka jest wymagana. Osobiście widziałem to w kilku maszynach i działa dobrze nawet przy dużych prędkościach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME