Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szablon ścieżek i punktów lutowniczych.

02 Aug 2009 10:09 1794 6
 • Level 33  
  Witam.

  Jako że nie posiadam żadnego programu do projektowania płytek drukowanych, a nie należę do tych co siorbią programy z sieci, zwracam się z prośbą do Kolegów.

  Czy mógłby ktoś zamieścić plik (.bmp) z kilkoma szerokościami ścieżek i punktów lutowniczych, który po wydrukowaniu w skali 1:1 da mi idealny raster 2,54mm.

  Wystarczą mi nawet same punkty lutownicze, taki plik później posłuży mi jako wzór do rysowania płytek w PAINT.

  Problem polega na tym, że nie mam w domu drukarki i drukuję w pracy, a nie wiem z jaką rozdzielczością mam rysować w PAINT, żeby wydruk wyszedł z rastrem 2,54mm.

  Pozdrawiam
  Łukasz.

  PS: Wiadomo że każdy program ma opcję drukowania z powiększeniem, czy pomniejszeniem, ale drukuję w pracy i nie mam za bardzo czasu na jakieś korekty. Chcę być pewny, że jeśli narysuję w domu wg takiego szablonu, to drukując w pracy wyjdzie mi to, co ma wyjść.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 12  
  Może jednak warto ściągnąc program do projektowania płytek? Np. KiCad, zupełnie darmowy, również do użytku komercyjnego, używam go w domu jak i w pracy. Gdzieś w sieci również można znaleźć fajnie napisany manual do KiCada, który pomoże w szybki sposób na poznanie podstawowych funkcji.

  Pozdrawiam,
  Michał
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 31  
  Jak koniecznie chcesz w paincie malować, to ściągnij chociaż przeglądarkę grafiki IrfanView. W paincie wtedy przyjmij, że 2,54mm to jest 60 pikseli. Potem w pracy wciskasz w irfanie ctrl+R, i w polu DPI na dole wpisujesz 600 czyli 600 pikseli na cal. Z irfana wybierasz drukowanie, i w opcjach skalowania wybierasz opcję from image DPI czy jakąś podobną i wyjdzie idealnie jeżeli drukarka nie ma gdzies w sterownikach albo wewnątrz ustawionego skalowania. Jak ci nikt nie psuł to najprawdopoboniej nie ma.

  E: Możesz też przyjąć 30 pikseli i ustawić 300dpi albo 15 i 150dpi.
 • Level 33  
  Dzięki Panowie :)

  Właśnie chodziło mi o jakiś złoty środek, żebym miał pewność, że rysunek wykonany w domu wydrukuje się tak jak ma być po przeniesieniu na inny komputer.

  Wsiorbałem to "IrfanView" po urlopie przeniosę i zainstaluję to w pracy i spróbuję.

  Prosze nie zamykać jeszcze tematu, bo może coś się schrzani, to jeszcze się odezwę ;)

  Co do wszelkich programów do projektowania, to są przeważnie skomplikowane, a wersje w jakich są (np FREE) od razu wróżą brak jakiejkolwiek pomocy, a taki PAINT to chyba najprostszy program do rysunku.

  Jako ciekawostkę podam, że przy ostatnim drukowaniu rysunku z PAINTA raster 2,54mm wyniósł UWAGA 3px
  1px to grubość ścieżki na foto:

  Szablon ścieżek i punktów lutowniczych.
 • Helpful post
  Level 16  
  Polecam naukę jakiegoś programy do tworzenia PCB. Ja używam Eagle, jest w wersji Free i można się go nauczyć w jeden wieczór (nie wszystkiego, ale podstaw, wystarczających do robienia płytek). Dużo kursów jest dostępnych w internecie. To jest naprawde łatwy program
 • Helpful post
  Car audio specialist
  Do przenoszenia wydruku polecam pdfcreator, jest to wirtualna drukarka, która zapisuje pliki do pdf'a.
 • Level 16  
  W Eagle jest już taka funkcja drukowania do *.pdf, klikasz jeden guzik i już jest. Nie potrzebny jest PDFCreator. Ogólnie program jest fajny i przydatny.