Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna na około 200 komputerów

02 Sie 2009 11:45 3904 27
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zwracam się z prośbą o oszacowanie potrzebnych elementów instalacji elektrycznej na około 200 komputerów poprzedniej generacji (P4) (bez monitorów).
  Komputery mają docelowo pracować pod pełnym obciążeniem procesorów (karty graficzne, choć zintegrowane to podczas obliczeń nieużywane). Szacuję zużycie energii elektrycznej każdego z komputerów na około 150W.
  Zatem łączne obciążenie układu wynosić będzie około 30kW + 1kW rezerwy na minimalne oświetlenie węzła z komputerami oraz sprzęt sieciowy i ewentualnie rezerwa na system wentylacyjny, ale ten raczej powinien być wpięty do oddzielnej instalacji?

  Przede wszystkim podkreślam, że nie chodzi tutaj o pracownię komputerową. Po drugie nie proszę o projekt, tylko o pomoc w oszacowaniu moich potrzeb. Nie znam się na elektryce, ale chciałbym mieć pojęcie o tym co planuję, także podczas rozmów z ewentualnym wykonawcą.

  Nie wiem czy instalacja powinna być jedno- czy trój-fazowa (ma to znaczenie przy kontrakcie na dostawy energii elektrycznej). Możliwe, że węzeł będzie pracował z zasilaczami awaryjnymi (pojedynczymi dla każdego komputera, lub większymi szafami 15-30kW).

  Całość to pewien projekt, który staram się zaplanować. Jak tylko przygotuję jego opis, to oczywiście się podzielę informacjami na temat całości. Na chwilę obecną mogę tylko dopisać ewentualne informacje, które są istotne, a których nie zawarłem w poście.

  Możliwe, że wołam o zbyt szeroką pomoc, ale mimo tego proszę choćby o wskazówki. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających.
 • Poziom 38  
  Na komputer szacuj 200-250W :!: (50kW)
  Instalacja tylko 3 fazowa, nie ma przyłącz 1faz. o takiej mocy.
  Wychodzi po 16.6kW na fazę.
 • Poziom 9  
  lubamet napisał:
  Na komputer szacuj 200-250W :!:
  Instalacja tylko 3 fazowa, nie ma przyłącz 1faz. o takiej mocy.


  Witaj. To są komputery generacji P4 2.2-3.06GHz. Zużycie energii samego procesora to 86W (max. obciążenie). Do tego dodaję płytę główną, kość pamięci i dysk twardy (mało używany podczas obliczeń), co daje w przybliżeniu 100-110W w zależności od konfiguracji. Uwzględniając sprawność zasilacza i jego wiek założyłem 150W.

  Te komputery mają na ogół zasilacze 200/240/270W. Nie są to komputery tak prądożerne jak dzisiejsze konstrukcje (w których najwięcej energii pochłaniają karty graficzne).

  Dziękuję jednak za informacje o ilości faz. Teraz pozostaje kształt instalacji i jej elementy (bez szczegółów oczywiście).

  Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Na pewno w rozdzielni powinien znajdować się wyłącznik różnicowoprądowy (jak nie 2 - 3) , i zabezpieczenie przepięciowe klasy C.
  Wyłącznik awaryjny(pożarowy) w takiej instalacji też będzie miał swoje uzasadnienie.
  Komputery trzeba by podzielić na sekcje po 10 sztuk i każdą taka sekcję zabezpieczyć bezpiecznikiem S16A C.
  Taka instalacja to niezłe wyzwanie i niezłe moce, dobrze się zastanów komu zlecić wykonawstwo.
 • Poziom 9  
  Ze względu na obciążenie można by zatem podzielić całość np. na 4 bloki i każdy podpiąć do jednego wyłącznika różnicowo-prądowego (a bloki według rady podzielićna sekcje), zgadza się? (pojęcia takie jak wył. różn.-prąd. znam więc nie jest aż tak źle).

  Co do zabezpieczeń przepięciowych, to znalazłem TAKĄ stronę opisującą to zagadnienie wraz z podręcznym schematem instalacji (uwzględniającym wył. nap.-prąd.).

  Wyłącznik awaryjny: ważna sprawa. Trzeba pomyśleć zatem od razu o kwestii zasilaczy awaryjnych i punkcie włączenia w obwód takiego wyłącznika awaryjnego.

  Wykonanie to w ogóle będzie nie lada wyzwanie. Istnieje możliwość (plan), że taki zespół obliczeniowy zostanie zamontowany w kontenerze przemysłowym (specjalnie do tego celu przystosowanym/zaprojektowanym).
 • Poziom 38  
  Wyłącznik awaryjny bezwzględnie powinien odcinać sieć 230V jak i same UPSy (powinne zostać całkowicie wyłączone) od instalacji/komputerów, UPSy przemysłowe są przystosowane do takich kombinacji więc dużo problemów nie będzie. Z podziałem na 4 bloki dla RCD dobry pomysł, do tego jeszcze jedna sekcja na wentylację i oddzielna na oświetlenie.
  Nazbiera się tego wszystkiego, cóż 200 komputerów to nie kafejka internetowa ;)
  Dobrze kombinujesz blok RCD > podział po 10 sztuk (bezpieczniki S)
  Wychodzi na jednym RCD 50 komputerów
  RCD powinne być typu A , krótkozwłoczne (inaczej będą jaja) ostatecznie o prądzie upływu 100mA.
 • Specjalista elektryk
  Jeśli RCD maja spełniać funkcje ochrony przeciwporażeniowej to musza mieć prąd znamionowy maks. 30mA.
  50 komputerów na jeden RCD? Nie wiem czy to przejdzie. Taka ilość, i to komputerów, to strasznie prądy upływowe. Ja bym raczej myślał nie o 50, tylko 5-10 komputerów na jeden RCD.
 • Poziom 36  
  misiek1928 napisał:
  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zwracam się z prośbą o oszacowanie potrzebnych elementów instalacji elektrycznej na około 200 komputerów poprzedniej generacji (P4) (bez monitorów). (...) Możliwe, że wołam o zbyt szeroką pomoc, ale mimo tego proszę choćby o wskazówki. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających.
  Trochę już było na podobne tematy, tam linki
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=5922
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=4591
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1036714.html
  Nie napisałeś jaki układ instalacji, jaki przydział mocy, jaka taryfa i licznik, jakie przewody są/będą...
  Wstawianie gdzie się da RCD i UPS jako "uniwersalne lekarstwo na wszystko" to moda która ma pokazywać rzekomą kompetencję elektryka a której skutki będą coraz bardziej opłakane...
  Ważne słowa: sieć masy, wyższe harmoniczne, połączenia wyrównawcze, Charoy, grubszy przewód N. Poszukaj i poczytaj co piszą mądrzejsi (nie chodzi o mnie).
 • Poziom 38  
  Cytat:
  Nie napisałeś jaki układ instalacji, jaki przydział mocy, jaka taryfa i licznik, jakie przewody są/będą...


  Właśnie to kolega chciał ustalić, bo sam NIC NIE WIE. :lol:
  Obliczył 30kW i nie wie jak ugryźć, a ugryźć będzie ciężko.
  Jakbyś dokładnie czytał to byś wiedział z czym problem.


  Czy ktoś mówił że RCD to panaceum...
  Jak ktoś chce zamontować to źle , jak nie chce to też źle
  No nie dogodzisz....
 • Poziom 36  
  lubamet napisał:
  Właśnie to kolega chciał ustalić, bo sam NIC NIE WIE. :lol: Obliczył 30kW i nie wie jak ugryźć, a ugryźć będzie ciężko.
  Jakbyś dokładnie czytał to byś wiedział z czym problem.
  Jak się nie dowie na miejscu czym dysponuje / może dysponować, to na nic dalsze liczenie (z treści wygląda na prawdziwą sytuację, nie na zadanie szkolne). Wystarczy np. zła taryfa, brak mocy, za cienkie przewody w ziemi pod działką sąsiada, daleko od transformatora itp. - i dziękuję... policzone ale do tych wyników się z zasilaniem nie podłączy.
  Nie o to chodziło - chciałem wskazać na "szczegóły" które są bardzo istotne, gdy moc, przewody i fundusze itp. nie są ograniczeniami. Jak się nie udało, to trudno.

  Te komputery nie będą chyba na brzegu basenu kąpielowego do obsługi zawodów pływackich i skoków z trampoliny. Polecam (wszystkim) poczytanie gdzie się nie instaluje RCD (I koniec o tym - żeby wątek nie zamienił się na "RCD a coś-tam" !)
 • Poziom 9  
  Ze względu na powyższych kilka postów informuję, że instalacja na dzień dzisiejszy to 0%. Układ ten jest planowany od zera. Tak jak napisałem, bardzo możliwe że węzeł komputerowy (około 200 komputerów) może znaleźć się w specjalnie do tego celu przystosowanym (zaprojektowanym) kontenerze przemysłowym.

  Dlatego też chodzi o podpowiedzi, wskazówki. Nie mam pojęcia jakie kable będą podprowadzone (przyłącze ma być dopiero zamówione od dostawcy), nie mam pojęcia czego potrzebuję. Wiem ile ma być komputerów i szacuję obciążenie.

  Dziękuję Wam wszystkim za posty, które cały czas studiuję.
 • Poziom 38  
  Zaśpiewaj w ZE zapotrzebowanie na 30kW i niech określą warunki.
  Od tego i tak trzeba zacząć imprezę.
  Jak dla mnie to wygląda na bezpieczniki przedlicznikowe 3x63A może być ciekawie po odwiedzinach w ZE ;) cena też będzie ciekawa.
 • Poziom 33  
  Jak ma być w kontenerze, to dodać przynajmniej 20kW na klimę.
 • Poziom 9  
  czesiu napisał:
  Jak ma być w kontenerze, to dodać przynajmniej 20kW na klimę.


  Klimatyzacja może okazać się do obejścia. W pomieszczeniu/kontenerze nie będą przebywali ludzie (poza chwilami serwisowania). Tak więc możliwe, że wystarczy wentylacja.

  Na dniach postaram się określić jakie koszta zaśpiewa ZE - przynajmniej orientacyjnie. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jaka ma być lokalizacja, dlatego koszty energii będą orientacyjne.
 • Poziom 20  
  Jeżeli będzie można to wydziel niezależne zasilanie do samych monitorów . One niepotrzebnie obciążają UPS-a .
 • Poziom 33  
  misiek1928 napisał:

  Klimatyzacja może okazać się do obejścia. W pomieszczeniu/kontenerze nie będą przebywali ludzie (poza chwilami serwisowania). Tak więc możliwe, że wystarczy wentylacja.

  Grzejnik wydzielający 30kW ciepła zamknięty w kontenerze bez klimatyzacji?
  Latem w pustym kontenerze temperatura dochodzi do 40 stopni.
  A powietrze nawiewane ma 30 stopni.
 • Poziom 9  
  jotko napisał:
  Jeżeli będzie można to wydziel niezależne zasilanie do samych monitorów . One niepotrzebnie obciążają UPS-a .


  Komputery pracować będą bez monitorów. Pisałem o tym wcześniej.

  czesiu napisał:
  Grzejnik wydzielający 30kW ciepła zamknięty w kontenerze bez klimatyzacji?
  Latem w pustym kontenerze temperatura dochodzi do 40 stopni.
  A powietrze nawiewane ma 30 stopni.


  Po pierwsze nie chodzi tutaj o typowy, czterdziesto-stopowy blaszak. Jeżeli będzie to kontener, to będzie to specjalnie zaprojektowana i wykonana do tego celu jednostka przemysłowa posiadająca izolowane ściany i wspominaną w tym wątku instalację elektryczną oraz przeciwpożarową. TUTAJ można zobaczyć przykłady.

  Po drugie: wentylacja. Jest to jeden z największych problemów projektu. Klimatyzacja jest niezwykle kosztowna i mam wątpoliwości czy potrzebna.
  Jest pewien zarys planu, który zakłada użycie dobrej instalacji wyciągającej gorące powietrze spod stropu kontenera (konwekcja) i przekazującej je np. do szklarni lub zimą do pomieszczeń socjalnych.
  Pomysł zrodził się na bazie infrastruktury serwerowej opatentowanej przez IBM, która zużywa gorące powietrze z klastra do podgrzewania wody w basenie (tylko tam instalacja jest nieporównywalnie większa niż tutaj).

  Według informacji na stronie internetowej mojego lokalnego dostawcy energii, posiada on plany biznesowe takie jak np.:


  + moc umowna jest n­ie większa niż 40 kW,
  + zabezpieczenie przedlicznikowe w torze prądowym jest nie większe niż 63 A.

  Od 1 stycznia 2009 do 31 maja 2009 r.

  + Cena energii czynnej całodobowej w zł/kWh - 0,3224
  + Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 6,50

  Od 1 czerwca 2009 r.

  + Cena energii czynnej całodobowej w zł/kWh - 0,2967
  + Stawka opłaty za obsługę handlową w zł/m-c – 6,50

  Ceny netto.

  Jest oczywiście możliwość negocjowania kontraktów itd. to tylko przykład.
 • Poziom 20  
  Jeszcze jedna sprawa na którą powinneś zwrócić uwagę. HAŁAS jaki zostanie wytworzony przez 200 kompów .
  Nowoczesne komputery zwiekszają prędkość wentylatorów wraz ze wzrostem temperatury więc będzie tym głośniej im cieplej w tym pomieszczeniu.
 • Poziom 10  
  Nie wiem, czy jeszcze jest czas na zmiany założeń, ale przemyśl sprawę klimatyzacji.
  Zamiast obliczeń podam przykład z własnego doświadczenia:
  - serwerownia 50m2, 3m wysokosci
  - izolowane ściany, bez okien
  - 30kVA obciążenie w serwerach (10 szaf)
  - klimatyzacja utrzymująca stałą temp. 21st.

  Pewnego dnia wyleciały zabezpieczenia na klimatyzacji i po 15(!!!) minutach było prawie 40st w pomieszczeniu. W czasie tego zdarzenia odstawił sie jeden z serwerów z powodu przegrzania - podał do logu temp. wew. ponad 50st

  Bazując na tym przykładzie sądzę, że żadna wentylacja nie nie będzie w stanie schłodzić instalacji 30kVA/200 komputerów - musi to być klimatyzacja, a to oznacza zapotrzebowanie na dodatkowe +/- 15 kVA dla klimy.

  Co do umieszczanie ich w kontenerze, to zastanów się też nad sposobem wymiany uszkodzonych egzemplarzy - z teorii niezawodności (i też z praktyki) wynika, że średnio jeden w miesiącu będzie zepsuty, trzeba będzie go jakoś wyłączyć i wymienić - masz na to tyle miejsca, żeby przy okazji nie odłączyć kilku sąsiednich?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Bez klimatyzacji długo nie pociągną - ugotują się. Samo wyciąganie ciepłego(a nawet gorącego)powietrza bez odpowiednio zkompensowanego nawiewu zimnego powietrza mija się z celem. W szczelnym , izolowanym kontenerze powstało by ci podciśnienie i nawet drzwi byś nie otworzył.
  Po za tym klima to już nie takie znów straszne pieniądze.
 • Moderator
  michcio napisał:
  Jeśli RCD maja spełniać funkcje ochrony przeciwporażeniowej to musza mieć prąd znamionowy maks. 30mA.
  50 komputerów na jeden RCD? Nie wiem czy to przejdzie. Taka ilość, i to komputerów, to strasznie prądy upływowe. Ja bym raczej myślał nie o 50, tylko 5-10 komputerów na jeden RCD.


  Ja wrócę jednak do RCD.
  Radziłbym dawać nie więcej niż 10 jednostek na 1 RCD, gdyż normalny prąd upływowy zasilaczy może przekraczać 1 mA, więc większa ilość może powodować normalne zadziałania, oczywiście zbędne (pamiętamy że prąd zadziałania mieści się pomiędzy 1/2 I różnicowego a I różnicowym)

  Dodano po 1 [minuty]:

  dcserwis.pl napisał:

  Bazując na tym przykładzie sądzę, że żadna wentylacja nie nie będzie w stanie schłodzić instalacji 30kVA/200 komputerów - musi to być klimatyzacja, a to oznacza zapotrzebowanie na dodatkowe +/- 15 kVA dla klimy.


  Myslę, że trochę za dużo. 5kVA powinno wystarczyć.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Pewnie nawet nie ale można tyle przyjąć.
 • Poziom 10  
  Cytat:

  dcserwis.pl napisał:
  Bazując na tym przykładzie sądzę, że żadna wentylacja nie nie będzie w stanie schłodzić instalacji 30kVA/200 komputerów - musi to być klimatyzacja, a to oznacza zapotrzebowanie na dodatkowe +/- 15 kVA dla klimy.
  ............
  Myslę, że trochę za dużo. 5kVA powinno wystarczyć.


  Tu bym polemizował z 5kVA - na kazdy 1kVA mocy dostarczonej do serwerowni potrzeba 0,4 - 0,5kVA mocy do zasilenia klimatyzacji - to są dane z moich bieżących pomiarów.
  Bezpiecznie jest jednak przyjąć, że do zasilenia klimy potrzeba 50% tego, co "wchodzi" do serwerowni.
  W kontenerze będzie też problem z obiegiem powietrza i ciepłe powietrze(z serwerów) będzie się mieszać z zimnym (z klimy), a to dodatkowo zmniejszy sprawność klimy nawet do tego stopnia, ze potrzeba 100% mocy dodatkowo na zasilenie klimy.
 • Poziom 19  
  Witam

  Miałem kiedyś doczynienia z serwerowniami i tam zawsze była klimatyzacja, żaden wentylator nie da rady niestety. Nie żałuj na klime bo po uruchomieniu tylu kompów temperatura rośnie bardzo szybko tak ok. 5-7 stopni na godzinę
 • Poziom 10  
  A jeszcze jedno pytanie - jak chcesz połączyć logicznie te 200 komputerów?
  Chodzi mi o aktywne urządzenia sieciowe - przy tej ilości to same przełączniki wezmą około 1 kVA, które też trzeba dodac do całości zapotrzebowania na moc.

  Instalacja z 200 komputerów to spore wyzwanie - ja bez całościowego projektu uwzgledniającego wszystkie branże (zasilanie, klima, okablowanie logiczne, p-poż..) bym się nie podejmował takiego zadania.
 • Poziom 12  
  Przepraszam bardzo za "pusty" post, ale mam wielkie pytanie... Jak można zapytać... Po co łączyć to w całość?? Kwestia zasilania to nie jest aż taki wielki problem... Ale po co?? W jakim celu?? Jakiś duży projekt, czy tylko wybryk wyobraźni??
 • Poziom 10  
  Patrząc na posty autora wątku nie wygląda to na rozważania teoretyczne, a 200 komputerów pracujących każdy sobie, bez połączeń sieciowych, to trochę bez sensu.
  Dlatego trzeba też w bilansie mocy uwzględnić moc na switch'e itp. a to może być na poziomie 1 kVA.
  A co do zasilania, to problem największy będzie z poprawną dystrybucją tych 30kVA do 200 maszyn.
 • Poziom 9  
  Witam,

  co do klimy to pomysł 5kW mocy chłodniczej przy 30kW mocy elektrycznej jest mocno chybiony.

  Z tego co wiem dla bezpieczeństwa przyjmuje się, że 90% obciążenia na potrzebną moc chłodniczą.
  W tym przypadku nie schodziłbym poniżej 20kW. Poza tym nie wiem na ile krytyczne mają być komputery, bo jak już ktoś powiedział w przypadku awarii klimy temp w pomieszczeniu natychmiast wzrośnie. Dlatego stusuje się redundancję (podwajanie) urządzeń, tak aby w przypadku awarii jednego druga jednostka mogła utrzymać zadaną temp.
  Jeśli nie ma funduszy można pokusić się o zwykłą klimą (nie precyzyjną, ale nie wiem jak komputery reagują na obniżoną wilgotność w okresie zimowym).

  Proponuję skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, np. Stulz, Emerson. Dobiorą i wycenią urządzenia (za darmo).