Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz imp. 230>>USB 5V 0,5A i zasilanie systemu uC

Myrek1 02 Sie 2009 14:30 3006 3
  • #1 02 Sie 2009 14:30
    Myrek1
    Poziom 23  

Witam.
    Od dawna zasilam nowo zbudowane konstrukcje zasilaczem mikdoprocesorowe (sterowniki itp.) zasilaczem 9V i stabilizatorem LM7805. Trochę mało to nowoczesne i postanowiłem jakoś inaczej zasilić sterowniki. Pobierają one poniżej 400mA i zasilane są napięciem 5V. Wpadłem na pomysł zastosowania powszechnie dostępnych zasilaczy odtwarzaczy mp3 itp. Są to zasilacze 230V > 5V 500mA.

Przykład:
    Zasilacz imp. 230>>USB 5V 0,5A i zasilanie systemu uC

DANE TECHNICZNE:

* Fabrycznie nowy zasilacz sieciowy USB do MP3/MP4
    * Wejście USB
    * Napięcie wejściowe 110-220V
    * Napięcie wyjściowe - standardowe napięcie USB - 5V, 500mA
    * Współpracuje z USB 1.1 i USB 2.0
    * Sygnalizacja pracy - dioda LED

Czy "takie coś" jest coś warte? Czy napięcie na wyjściu "jest dobrej jakości"? Nadaje się coś takiego do zasilania układów zbudowanych z mikrokontrolerów (najczęściej AVR), LCD (2x16), MAX232 itp?

Czy lepiej zostać przy zasilaniu liniowym? Niestety nie mam oscyloskopu i nie mogę sprawdzić co się dzieje na wyjściu takich ładowarek/zasilaczy.

0 3
  • Elmark
  • #2 02 Sie 2009 15:29
    fuutro
    Poziom 43  

Na wejściu zasilanego układu daj prosty filtr LC dla odfiltrowania śmieci o wyższych częstotliwościach. Co do nowoczesności to stabilizatory liniowe mają niepodważalne zalety typu szybkość czy świetne tłumienie tętnień.

0
  • Elmark
  • #3 11 Sie 2009 21:31
    pprzyjemny
    Poziom 9  

Witam

Chcialem sie zapytac czy wiecie jak obliczyc taki filtr.
    Czyli od czego zaczac, od C a moze od L ?

Jakie wzory zastosowac ?

Moze macie jakies przdatne linki ?

Moze macie jakies sugestie?

dodam tylko ze interesuje mnie jak sobie poradzic z doborem L(szeregowo) C (rownolegle) do ukladu prostujacego ( Graetza) czy inaczej uklad calofalowy (dwupolowkowy).

jeszcze jedno pytanie.

Czy jesli za Transformatorem ma czestotliwosc 50Hz to za ukladem Graetza juz mam 100Hz? Czy w obliczeniach powinnienem przyjmowac 100Hz? ( Moim zdaniem tak ale szukam potwierdzenia ).

POzdrawiam Przemek

0
  • #4 11 Sie 2009 21:43
    1078231
    Użytkownik usunął konto